Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Ida tn 7a
Rekisteritiedot 5.10.2026 Tartu linn · Tartu

Ida tänav 7a, Tartu

Ida tn 7a (Tartu, Tartu linn) on vuonna 2010 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 15 asuntoa (EHR 120592166). Estiq AVM -malliarvio on 2 171 €/m² (vaihteluväli 1 882–2 460 €/m²) 5.10.2026.

Ida tänav 7a, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 15 asuntoa EHR 120592166 ↗ Kiinteistötunnus 79515:011:0040 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Ida tn 7a on vuonna 2010 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 15 asuntoa, arvioitu energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 171/m², 5,7 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Ida tn 7a on vuonna 2010 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 15 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (12 kpl). Energialuokka B (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 171 €/m², noin 5,7 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (3h, 61,9 m²) on noin €129 000.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2010 rakennusvuosi.

€550–€670/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä
5,2–6,2%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 3 44.1 m² €2 171 €83 008–€108 475
3h 12 61.6 – 67.3 m² €2 084 €114 192–€149 226
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 44.1 m² 3h · 63.2 m²
− 61,9 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€129 000
ca €2 084 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €135 450
Arvioitu vuokratuotto €550–€670/kk
Pyyntihinta / m² €2 188/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,5 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 111918 m / 1492 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,6

Tartu Maarja Kool 684 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 2699 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,2

63% tunneista hyvä, 18% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 2516 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=37): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +309,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä8,7

Rakennettu 2010; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2010) perusteella odotettu luokka on B. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut5,0

Toomemägi 2516 m; ruokakaupat 1880 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (96 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2001-2010”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Ida tn 7a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,7 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 37 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +309%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 1 558 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 63% kahdessa parhaassa luokassa, 19% keskimmäisessä ja 18% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 2001-2010.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 199 kauppaa · rakennusvuosi 2001-2010)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Ida tn 7a AVM-taso: €2 171/m² €2 459 2024 Q3 26 kauppaa €2 392 2024 Q4 26 kauppaa €2 517 2025 Q1 30 kauppaa €2 504 2025 Q2 21 kauppaa €2 600 2025 Q3 34 kauppaa €2 473 2025 Q4 24 kauppaa €2 475 2026 Q1 26 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 284 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 12 €2 500 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 171/m²
Hintahaarukka
€1 882–2 460
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 61,9 m²)
€135 450
Indikatiivinen pyyntihinta€2 188/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.382708, 26.757874 · kiinteistötunnus 79515:011:0040.

🎓 Tartu Maarja Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
684 m · 9 min
🎓 Tartu Hansa Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
723 m · 10 min
🎓 Tartu Descartes'i Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
817 m · 11 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarket · Supermarket
1880 m · 25 min
🌳 Toomemägi
Park · Roheala
2516 m · 34 min
🧒 Tartu Lasteaed Kelluke
Lasteaed · Alusharidus
2699 m · 36 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
111918 m · 1492 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2010
Asuntoja yhteensä15
Kerroksia4
Energialuokka (arvio)B ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 461 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120592166 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Tiili.

EHR-portaali (koodi: 120592166) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79515:011:0040 · pinta-ala 1 461 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79515:011:0040) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Ida tn 7a korteriühistu (rekisteritunnus 80316964). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,66/m² / kktyypillinen asunto €226/kk · sis. käyttömaksut · Jaamamõisa linnaosa, Jaamamõisa (asum) mediaani €2,51/m² / kk
Vastikkeet€1,63/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,77/m² · Jaamamõisa linnaosa, Jaamamõisa (asum) mediaani €1,02/m² / kk
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€17 402€13 982
josta korjausrahasto€8 246€5 629
Rahavarat€8 712€9 743
Vararahasto€2 044€2 044
Tilikauden tulos−€587€2 360
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldus€2 3030,22
Sisekoristus ja välihooldus€5 6060,52
Raamatupidamine€8140,08
Vaibavahetusteenus€3720,03
Reservfond€5 2340,49
Muud sihtotstarbelised tasud€3950,04
Korterite üksikteenused€610,01
Katuse remondi fond€2 6170,25

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

15 asuntoa · jäseniä 20 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (890 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Jaamamõisa linnaosa, Jaamamõisa (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01957623) · Postinumero: 50605

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Ida tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120592166 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79515:011:0040 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,2–6,2 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2010 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Ida tn 7a, Tartu?

Ida tn 7a on vuonna 2010 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 15 asuntoa. EHR-koodi on 120592166 ja kiinteistötunnus 79515:011:0040. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Ida tn 7a?

Estiq AVM -arvio on 2 171 €/m². Arvoväli on 1 882–2 460 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €129 000.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Ida tn 7a?

2 171 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €86 840 ja 50 m² asunnon noin €108 550. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €83 008–€108 475; 3h: €114 192–€149 226.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 188/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €135 450), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €550–€670 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,2–6,2 %.

Sopiiko Ida tn 7a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 111918 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Ida tn 7a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 37 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 63 % oli kahdessa parhaassa ja 18 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Ida tn 7a?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,66/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €226 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,63/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,77/m². Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Jaamamõisa linnaosa, Jaamamõisa (asum) 42 taloyhtiön mediaani oli €2,51/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä