Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Fortuuna tn 35
Rekisteritiedot 4.10.2026 Tartu linn · Tartu

Fortuuna tänav 35, Tartu

Fortuuna tn 35 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 2012 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 28 asuntoa (EHR 120639801). Estiq AVM -malliarvio on 4 287 €/m² (vaihteluväli 3 717–4 857 €/m²) 4.10.2026.

Fortuuna tänav 35, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 28 asuntoa EHR 120639801 ↗ Kiinteistötunnus 79514:001:0051 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Fortuuna tn 35 on vuonna 2012 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 28 asuntoa, arvioitu energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 287/m², 86,2 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Fortuuna tn 35 on vuonna 2012 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 28 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (10 kpl). Energialuokka B (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 287 €/m², noin 86,2 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (2h, 50,5 m²) on noin €216 494.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2012 rakennusvuosi.

€480–€590/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (20 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 20 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€69, talvi ~€152 · 88% kalustettu
2,5–3,5%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 3 27.2 – 27.7 m² €4 501 €106 925–€139 730
2h 10 42.8 – 62.2 m² €4 287 €184 355–€240 916
3h 8 53.5 – 81.7 m² €4 116 €234 455–€306 387
4h 6 103.9 – 136.5 m² €3 987 €385 425–€503 676
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 27.4 m² 2h · 49.6 m² 3h · 65.7 m² 4h · 111.5 m²
− 50,5 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€216 494
ca €4 287 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €227 319
Arvioitu vuokratuotto €480–€590/kk
Pyyntihinta / m² €4 501/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 111204 m / 1483 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,0

Tartu Raatuse Kool 393 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1462 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö3,7

59% tunneista hyvä, 17% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 1216 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=423): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +11,9%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2012; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2012) perusteella odotettu luokka on B. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,6

Toomemägi 1216 m; ruokakaupat 652 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,7

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (1169 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”koko alue”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Fortuuna tn 35

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,0 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 423 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +12%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 745 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 59% kahdessa parhaassa luokassa, 24% keskimmäisessä ja 17% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: koko alue.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 2 635 kauppaa · koko alue)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -0.9% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Fortuuna tn 35 AVM-taso: €4 287/m² €2 311 2024 Q3 428 kauppaa €2 213 2024 Q4 362 kauppaa €2 260 2025 Q1 313 kauppaa €2 256 2025 Q2 363 kauppaa €2 322 2025 Q3 474 kauppaa €2 235 2025 Q4 314 kauppaa €2 239 2026 Q1 246 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 495 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 135 €2 250 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 287/m²
Hintahaarukka
€3 717–4 857
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 50,5 m²)
€227 319
Indikatiivinen pyyntihinta€4 501/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 8 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.380889, 26.736363 · kiinteistötunnus 79514:001:0051.

🎓 Tartu Raatuse Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
393 m · 5 min
🎓 Tartu Luterlik Peetri Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
510 m · 7 min
🎓 Tartu Jogentaga Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
546 m · 7 min
🛒 Tartu Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
652 m · 9 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarketti · Päivittäistavarat
693 m · 9 min
🌳 Toomemägi
Park · Roheala
1216 m · 16 min
🧒 Tartu Lasteaed Kelluke
Lasteaed · Alusharidus
1462 m · 19 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
111204 m · 1483 min
10 minuutin kävelymatkalla: 8 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2012
Asuntoja yhteensä28
Kerroksia5
Energialuokka (arvio)B ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 586 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä2
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120639801 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 2.

EHR-portaali (koodi: 120639801) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79514:001:0051 · pinta-ala 1 586 m².

Käyttötarkoitus: 70% Elamumaa, 30% arimaa.

Kiinteistökartta (79514:001:0051) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Fortuuna tn 35 korteriühistu (rekisteritunnus 80351021). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,61/m² / kktyypillinen asunto €117/kk · sis. käyttömaksut · Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) mediaani €2,52/m² / kk
Vastikkeet€1,06/m² / kkilman käyttömaksuja · Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) mediaani €1,06/m² / kk
Korjausrahasto€14 466€7,30/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€25 158€32 374
Korjauskulut€2 296€4 984
Korjausrahaston saldo€14 466€8 104
Rahavarat€19 467€13 243
Vararahasto€5 404€5 404
Tilikauden tulos−€2−€19

28 asuntoa · jäseniä 16 yksityistä + 16 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 983 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE02254936) · Postinumero: 50603

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Fortuuna tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Fortuuna tn 27 — €3 021 ~€148 633 A Katso →
Fortuuna tn 35 Tämä talo 2012 €4 287 ~€216 494 B ~ Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120639801 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79514:001:0051 ↗ Maanmittauslaitos 16.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 20 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 2,5–3,5 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=20 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2012 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Fortuuna tn 35, Tartu?

Fortuuna tn 35 on vuonna 2012 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 28 asuntoa. EHR-koodi on 120639801 ja kiinteistötunnus 79514:001:0051. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Fortuuna tn 35?

Estiq AVM -arvio on 4 287 €/m². Arvoväli on 3 717–4 857 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €216 494.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Fortuuna tn 35?

4 287 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €214 350 ja 75 m² asunnon noin €321 525. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €106 925–€139 730; 2h: €184 355–€240 916; 3h: €234 455–€306 387; 4h: €385 425–€503 676.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 501/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €227 319), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €480–€590 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 2,5–3,5 %.

Sopiiko Fortuuna tn 35 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 111204 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Fortuuna tn 35 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 423 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 59 % oli kahdessa parhaassa ja 17 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Fortuuna tn 35?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,61/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €117 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,06/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €14 466. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) 84 taloyhtiön mediaani oli €2,52/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä