Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Vesipapi tn 8
Rekisteritiedot 12.10.2026 Kristiine · Tallinn

Vesipapi tänav 8, Tallinn

Vesipapi tn 8 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 2024 rakennettu 13-kerroksinen asuinkerrostalo, 127 asuntoa (EHR 121351519). Estiq AVM -malliarvio on 3 848 €/m² (vaihteluväli 3 486–4 210 €/m²) 12.10.2026.

Vesipapi tänav 8, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
13 kerrosta 127 asuntoa EHR 121351519 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:3833 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Vesipapi tn 8 on vuonna 2024 rakennettu 13-kerroksinen asuinkerrostalo, 127 asuntoa, energialuokka A. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 848/m², 23,7 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Vesipapi tn 8 on vuonna 2024 valmistunut 13-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 127 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (48 kpl). Energialuokka A (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 848 €/m², noin 23,7 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (3h, 71,1 m²) on noin €262 643.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka A, maantason pysäköinti ja 2024 rakennusvuosi.

€900–€1 090/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€172, talvi ~€172 · 100% kalustettu
4,0–5,0%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 8 33 – 33.7 m² €4 040 €121 886–€147 178
2h 39 43.8 – 56.1 m² €3 848 €174 314–€210 486
3h 48 63.9 – 76.2 m² €3 694 €236 616–€285 715
4h 24 93.1 – 127.5 m² €3 579 €313 881–€379 013
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 33.3 m² 2h · 50 m² 3h · 70.7 m² 4h · 96.8 m²
− 71,1 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€262 643
ca €3 694 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €275 775
Arvioitu vuokratuotto €900–€1 090/kk
Pyyntihinta / m² €3 879/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
8,3 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,3

Aiandi pysäkki 57 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,4

Tallinna 32. Keskkool 519 m; ylioppilaskokeiden taso 69.5/100; päiväkoti 1117 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

58% tunneista hyvä, 15% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 54 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Löwenruh park 482 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski8,0

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=56): matala riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -87,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2024; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys9,8

EHR-energiatodistus A (myönnetty 10.03.2023); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,0

Löwenruh park 482 m; ruokakaupat 791 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (59 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Vesipapi tn 8

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: kohtalainen · indeksi 4,3 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 56 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -87%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 686 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 58% kahdessa parhaassa luokassa, 27% keskimmäisessä ja 15% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

54 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on 1 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 109 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -2.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Vesipapi tn 8 AVM-taso: €3 848/m² 2024 Q3 liian vähän kauppoja10 kauppaa liian vähän kauppoja— 2025 Q2 liian vähän kauppoja4 kauppaa liian vähän kauppoja— €4 419 2024 Q4 23 kauppaa €4 310 2025 Q1 13 kauppaa €4 615 2025 Q3 17 kauppaa €4 353 2025 Q4 16 kauppaa €4 196 2026 Q1 15 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 695 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 11 €4 200 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 848/m²
Hintahaarukka
€3 486–4 210
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 71,1 m²)
€275 775
Indikatiivinen pyyntihinta€3 879/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.414578, 24.692269 · kiinteistötunnus 78401:101:3833.

🚏 Aiandi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
57 m · 1 min
🚏 Löwenruh pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
452 m · 6 min
🌳 Löwenruh park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
482 m · 6 min
🎓 Tallinna 32. Keskkool
Lukio · Arvosana: 69.5/100
519 m · 7 min
🚏 Sääse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
528 m · 7 min
🚏 Laki pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
756 m · 10 min
🛒 Mustamäe Keskus Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
791 m · 11 min
🎓 Tallinna Lilleküla Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.2/100
830 m · 11 min
🛒 Marienthali Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
868 m · 12 min
🎓 Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium
Lukio · Arvosana: 54.5/100
1115 m · 15 min
🧒 Tallinna Kristiine Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1117 m · 15 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 57 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2024
Asuntoja yhteensä127
Kerroksia13
EnergialuokkaA
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 948 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä5
Melutaso54 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121351519 · tietue päivitetty 03.05.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 5.

EHR-portaali (koodi: 121351519) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:3833 · pinta-ala 2 948 m².

Käyttötarkoitus: 75% Elamumaa, 25% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:101:3833) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Vesipapi tn 2, Vesipapi tn 4 korteriühistu (rekisteritunnus 80607621). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Vastikkeet€101 292vuodessa, ilman käyttömaksuja
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€101 292€91 574
Rahavarat€22 527€4 779
Vararahasto€24 107€16 864
Tilikauden tulos€1 096€306
Vastikkeet lajeittain2025
Haldustasud€14 642
Heakorratasud€39 854
Tehnohooldus€22 103
Valve€844
Lifti hooldus€2 227
Porivaibad€1 733
Remont- eri- ja lisatööd€15 514
Kindlustus€3 408
Sideteenus€967
Muud tulud€0

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

jäseniä 30 yksityistä + 10 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). Vertailu: alueen Lilleküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03929612) · Postinumero: 12916

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Vesipapi tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Vesipapi tn 6 2024 €3 821 ~€191 050 A Katso →
Vesipapi tn 8 Tämä talo 2024 €3 848 ~€262 643 A Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121351519 Maa- ja Ruumiamet 12.10.2026 (EHR-tietue 03.05.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:3833 ↗ Maanmittauslaitos 13.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,0–5,0 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

A · tämä rakennus Lähes nollaenergiatalo Erittäin matala energiankulutus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2024 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka A: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Vesipapi tn 8, Tallinn?

Vesipapi tn 8 on vuonna 2024 rakennettu 13-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 127 asuntoa. EHR-koodi on 121351519 ja kiinteistötunnus 78401:101:3833. Estiqin mukaan energialuokka A.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Vesipapi tn 8?

Estiq AVM -arvio on 3 848 €/m². Arvoväli on 3 486–4 210 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €262 643.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Vesipapi tn 8?

3 848 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €192 400 ja 75 m² asunnon noin €288 600. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €121 886–€147 178; 2h: €174 314–€210 486; 3h: €236 616–€285 715; 4h: €313 881–€379 013.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 879/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €275 775), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €900–€1 090 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,0–5,0 %.

Sopiiko Vesipapi tn 8 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 57 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Vesipapi tn 8 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 56 tapahtumaa (taso: kohtalainen). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 58 % oli kahdessa parhaassa ja 15 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 54 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 12.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä