Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Uus-Sadama tn 16
Rekisteritiedot 3.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Uus-Sadama tänav 16, Tallinn

Uus-Sadama tn 16 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1961 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 56 asuntoa (EHR 101027186). Estiq AVM -malliarvio on 3 232 €/m² (vaihteluväli 2 925–3 539 €/m²) 3.10.2026.

Uus-Sadama tänav 16, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 56 asuntoa EHR 101027186 ↗ Kiinteistötunnus 78401:114:2370 ↗ Kunnan omistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Uus-Sadama tn 16 on vuonna 1961 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 56 asuntoa, energialuokka G. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 232/m², 17,9 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Uus-Sadama tn 16 on vuonna 1961 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 56 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (55 kpl). Energialuokka G (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 232 €/m², noin 17,9 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (1h, 32,8 m²) on noin €118 736.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka G, maantason pysäköinti ja 1961 rakennusvuosi.

€530–€650/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 1h asunnolle (26 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 26 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€63, talvi ~€100 · 91% kalustettu
5,5–6,5%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 55 20.5 – 37.1 m² €3 620 €105 490–€127 638
2h 1 32 m² €3 620 €104 835–€126 845
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 32.2 m² 2h · 32 m²
− 32,8 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€118 736
ca €3 620 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €124 673
Arvioitu vuokratuotto €530–€650/kk
Pyyntihinta / m² €3 801/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Uus-Sadama pysäkki 164 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,3

Tallinna Juudi Kool 435 m; ylioppilaskokeiden taso 49.4/100; päiväkoti 72 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,2

65% tunneista hyvä, 10% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Kadrioru park 1007 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=531): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -18,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1961; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys3,0

EHR-energiatodistus G (myönnetty 15.10.2024); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,8

Kadrioru park 1007 m; ruokakaupat 648 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (407 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Uus-Sadama tn 16

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,7 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 531 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -18%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 167 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 65% kahdessa parhaassa luokassa, 25% keskimmäisessä ja 10% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 879 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Uus-Sadama tn 16 AVM-taso: €3 232/m² €3 041 2024 Q3 114 kauppaa €3 108 2024 Q4 129 kauppaa €3 276 2025 Q1 115 kauppaa €3 068 2025 Q2 114 kauppaa €3 193 2025 Q3 118 kauppaa €3 146 2025 Q4 131 kauppaa €3 373 2026 Q1 108 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 549 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 50 €3 390 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 232/m²
Hintahaarukka
€2 925–3 539
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 32,8 m²)
€124 673
Indikatiivinen pyyntihinta€3 801/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 12 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.440902, 24.772327 · kiinteistötunnus 78401:114:2370.

🧒 Väike Päike Kesklinna Lastehoid
Lasteaed · Alusharidus
72 m · 1 min
🚏 Uus-Sadama pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
164 m · 2 min
🚏 Tuukri (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
187 m · 2 min
🚏 L. Koidula (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
223 m · 3 min
🚏 Tallinna Ülikool pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
268 m · 4 min
🎓 Tallinna Juudi Kool
Lukio · Arvosana: 49.4/100
435 m · 6 min
🛒 Nautica Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
648 m · 9 min
🎓 Tallinna 21. Kool
Lukio · Arvosana: 75/100
679 m · 9 min
🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
773 m · 10 min
🎓 Täiskasvanute E-Gümnaasium
Lukio · Lukio
879 m · 12 min
🌳 Kadrioru park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1007 m · 13 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1059 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 12 kohdetta, lähin pysäkki 164 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1961
Asuntoja yhteensä56
Kerroksia4
EnergialuokkaG
OmistusmuotoKunnan omistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 499 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101027186 · tietue päivitetty 15.10.2024.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101027186) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:114:2370 · pinta-ala 1 499 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:114:2370) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Uus-Sadama tn 16 korteriühistu (rekisteritunnus 80198849). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,33/m² / kktyypillinen asunto €134/kk · sis. käyttömaksut · Sadama (asum) mediaani €3,33/m² / kk
Vastikkeet€2,70/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €1,98/m² · Sadama (asum) mediaani €1,37/m² / kk
Korjausrahasto€26 781€15/m² · alueen ylin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€58 479€54 099
josta korjausrahasto€42 781€38 883
Korjauskulut€42 781€38 958
Korjausrahaston saldo€26 781€45 560
Rahavarat€36 856€52 449
Vararahasto€2 307€2 307
Tilikauden tulos€1 094€58
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasu€9 2630,43
Kindlustustasud€4940,02
Heakord€5 9410,27
Remonditasud€42 7811,98
Avariitasud€00,00

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

56 asuntoa · jäseniä 38 yksityistä + 4 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 805 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Sadama (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00645496) · Postinumero: 10120

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Uus-Sadama tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101027186 Maa- ja Ruumiamet 03.10.2026 (EHR-tietue 15.10.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:114:2370 ↗ Maanmittauslaitos 16.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 26 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,5–6,5 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=26 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

F–G · tämä rakennus Erittäin korkea kulutus Vaatii merkittäviä energiatehokkuustoimia

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1961 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka G: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Uus-Sadama tn 16, Tallinn?

Uus-Sadama tn 16 on vuonna 1961 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 56 asuntoa. EHR-koodi on 101027186 ja kiinteistötunnus 78401:114:2370. Estiqin mukaan energialuokka G.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Uus-Sadama tn 16?

Estiq AVM -arvio on 3 232 €/m². Arvoväli on 2 925–3 539 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €118 736.

Paljonko maksaa 30 m² tai 40 m² asunto osoitteessa Uus-Sadama tn 16?

3 232 €/m² vertailutason mukaan 30 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €96 960 ja 40 m² asunnon noin €129 280. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €105 490–€127 638; 2h: €104 835–€126 845.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 801/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €124 673), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €530–€650 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,5–6,5 %.

Sopiiko Uus-Sadama tn 16 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 164 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Uus-Sadama tn 16 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 531 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 65 % oli kahdessa parhaassa ja 10 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Uus-Sadama tn 16?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,33/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €134 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,70/m² / kk, josta korjausrahastoon €1,98/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €26 781. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Sadama (asum) 27 taloyhtiön mediaani oli €3,33/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 03.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä