Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Uue Maailma tn 19
Rekisteritiedot 9.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Uue Maailma tänav 19, Tallinn

Uue Maailma tn 19 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1986 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 41 asuntoa (EHR 101010656). Estiq AVM -malliarvio on 3 267 €/m² (vaihteluväli 2 957–3 577 €/m²) 9.10.2026.

Uue Maailma tänav 19, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 41 asuntoa EHR 101010656 ↗ Kiinteistötunnus 78401:109:2180 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Uue Maailma tn 19 on vuonna 1986 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 41 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 267/m², 17,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Uue Maailma tn 19 on vuonna 1986 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 41 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (13 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 267 €/m², noin 17,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (3h, 64,6 m²) on noin €202 586.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 1986 rakennusvuosi.

€820–€1 010/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (13 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 13 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€102, talvi ~€178 · 92% kalustettu
4,9–5,9%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 11 31.9 – 35.6 m² €3 430 €108 645–€131 455
3h 13 59.6 – 68 m² €3 136 €184 191–€222 861
4h 13 74.9 – 76.7 m² €3 038 €208 954–€252 822
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 35 m² 3h · 64.9 m² 4h · 76 m²
− 64,6 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€202 586
ca €3 136 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €212 715
Arvioitu vuokratuotto €820–€1 010/kk
Pyyntihinta / m² €3 293/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,6 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Alla merkityt "–"-kohdat eivät ole mitattuja tälle rakennukselle; kokonaispisteissä ne huomioidaan neutraalina arviona.

Sijainti ja yhteydet9,0

Vineeri pysäkki 183 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,1

Tallinna Tõnismäe Reaalkool 280 m; ylioppilaskokeiden taso 60.3/100; päiväkoti 149 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,5

49% tunneista hyvä, 21% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 56 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Hirvepark 958 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski–

Alueelle ei ole poliisin avointa dataa.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,7

Rakennettu 1986; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 23.01.2025); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,3

Hirvepark 958 m; ruokakaupat 1062 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (91 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Uue Maailma tn 19

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Ei tietoja

PPA:n avoimessa datassa ei ole merkintöjä tältä alueelta. Se ei välttämättä tarkoita, ettei mitään tapahdu: harvaan asutuilla alueilla dataa on vähän.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 3 040 tuntilukemasta (07.12.2025–05.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 49% kahdessa parhaassa luokassa, 30% keskimmäisessä ja 21% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

56 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 3 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 150–250 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 181 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +11.1% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Uue Maailma tn 19 AVM-taso: €3 267/m² €2 846 2024 Q3 21 kauppaa €2 887 2024 Q4 25 kauppaa €2 884 2025 Q1 23 kauppaa €2 808 2025 Q2 21 kauppaa €3 188 2025 Q3 27 kauppaa €3 144 2025 Q4 34 kauppaa €3 205 2026 Q1 21 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 180 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 9 €3 410 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 267/m²
Hintahaarukka
€2 957–3 577
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 64,6 m²)
€212 715
Indikatiivinen pyyntihinta€3 293/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 13 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.424527, 24.741269 · kiinteistötunnus 78401:109:2180.

🧒 Tallinna Virmalise Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
149 m · 2 min
🧒 Tallinna Lasteaed Luha
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
168 m · 2 min
🚏 Vineeri pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
183 m · 2 min
🚏 Uus Maailm pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
258 m · 3 min
🎓 Tallinna Tõnismäe Reaalkool
Lukio · Arvosana: 60.3/100
280 m · 4 min
🎓 Tallinna Humanitaargümnaasium
Lukio · Arvosana: 56.1/100
318 m · 4 min
🎓 Tallinna Ühisgümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.2/100
355 m · 5 min
🚏 Võllamägi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
364 m · 5 min
🚏 Vana-Lõuna pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
380 m · 5 min
🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
396 m · 5 min
🌳 Hirvepark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
958 m · 13 min
🌳 Lembitu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1003 m · 13 min
🛒 Kotka Selver
Supermarket · Supermarket
1062 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 13 kohdetta, lähin pysäkki 183 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1986
Asuntoja yhteensä41
Kerroksia6
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 678 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso56 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101010656 · tietue päivitetty 23.01.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101010656) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:109:2180 · pinta-ala 1 678 m².

Käyttötarkoitus: 90% Elamumaa, 10% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:109:2180) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Pärnu mnt 68 // Uue Maailma tn 19 korteriühistu (rekisteritunnus 80017641). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,25/m² / kktyypillinen asunto €257/kk · sis. käyttömaksut · Uue Maailma (asum) mediaani €3,23/m² / kk
Vastikkeet€0,71/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,02/m² · Uue Maailma (asum) mediaani €1,36/m² / kk
Lainat€308 381€120/m² · Euribor · 2027
Tilikausi20242023
Vastikkeet€22 020€146 084
josta korjausrahasto€707–
Korjauskulut€1 462€130 508
Lainaa jäljellä€308 381€324 919
Rahavarat€21 371€17 678
Vararahasto€5 713€5 713
Tilikauden tulos€4 749−€16 062
Vastikkeet lajeittain2024€/m²/kk
Hooldustasud€6 2250,20
Heakorratasud€8 8490,29
Haldustasud€4 9520,16
Remonditasud€7070,02
Kindlustus€1 2870,04

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

41 asuntoa · jäseniä 40 yksityistä + 2 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 575 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Uue Maailma (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00633536) · Postinumero: 10131

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Uue Maailma tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Uue Maailma tn 4 1961 €3 083 ~€135 906 D Katso →
Uue Maailma tn 19 Tämä talo 1986 €3 267 ~€202 586 C Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101010656 Maa- ja Ruumiamet 09.10.2026 (EHR-tietue 23.01.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:109:2180 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 13 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,9–5,9 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=13 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1986 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Uue Maailma tn 19, Tallinn?

Uue Maailma tn 19 on vuonna 1986 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 41 asuntoa. EHR-koodi on 101010656 ja kiinteistötunnus 78401:109:2180. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Uue Maailma tn 19?

Estiq AVM -arvio on 3 267 €/m². Arvoväli on 2 957–3 577 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €202 586.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Uue Maailma tn 19?

3 267 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €130 680 ja 50 m² asunnon noin €163 350. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €108 645–€131 455; 3h: €184 191–€222 861; 4h: €208 954–€252 822.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 293/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €212 715), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €820–€1 010 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,9–5,9 %.

Sopiiko Uue Maailma tn 19 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 183 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Uue Maailma tn 19 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 49 % oli kahdessa parhaassa ja 21 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 56 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (150–250 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Uue Maailma tn 19?

Taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,25/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €257 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,71/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,02/m². Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €308 381. Vertailun vuoksi alueen Uue Maailma (asum) 113 taloyhtiön mediaani oli €3,23/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 09.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä