Estiq Value / Tallinn / Lasnamäe / Paekalda tn 24
Rekisteritiedot 4.10.2026 Lasnamäe · Tallinn

Paekalda tänav 24, Tallinn

Paekalda tn 24 (Tallinn, Lasnamäe linnaosa) on vuonna 2021 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 48 asuntoa (EHR 120310728). Estiq AVM -malliarvio on 3 790 €/m² (vaihteluväli 3 502–4 078 €/m²) 4.10.2026.

Paekalda tänav 24, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 48 asuntoa EHR 120310728 ↗ Kiinteistötunnus 78403:304:0019 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Paekalda tn 24 on vuonna 2021 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 48 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 790/m², 57,7 % yli alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151).

Paekalda tn 24 on vuonna 2021 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe, 48 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (28 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 790 €/m², noin 57,7 % yli alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151). Tyypillinen asunto (2h, 41,8 m²) on noin €171 882.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2021 rakennusvuosi.

€640–€780/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€60, talvi ~€90 · 100% kalustettu
4,4–5,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 4 30.7 m² €4 303 €122 062–€142 142
2h 28 41.8 – 57.9 m² €4 112 €180 856–€210 607
3h 12 68 – 89.8 m² €3 532 €245 747–€286 173
4h 4 92.7 m² €3 658 €313 325–€364 868
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 30.7 m² 2h · 47.6 m² 3h · 75.3 m² 4h · 92.7 m²
− 41,8 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€171 882
ca €4 112 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €180 476
Arvioitu vuokratuotto €640–€780/kk
Pyyntihinta / m² €4 318/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,5 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,7

Paekalda pysäkki 276 m / 4 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut4,9

Tallinna Soome Kool 1198 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 2145 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

84% tunneista hyvä, 3% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 57 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Lillepi park 359 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=11): kohonnut riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2021; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 20.05.2024); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut6,8

Lillepi park 359 m; ruokakaupat 1944 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (53 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Paekalda tn 24

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 11 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +522%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 106 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 84% kahdessa parhaassa luokassa, 13% keskimmäisessä ja 3% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

57 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 4 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Lasnamäe · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 130 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +11.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Paekalda tn 24 AVM-taso: €3 790/m² €3 840 2024 Q3 14 kauppaa €3 474 2024 Q4 30 kauppaa €3 469 2025 Q1 22 kauppaa €3 750 2025 Q2 11 kauppaa €3 738 2025 Q3 15 kauppaa €3 793 2025 Q4 18 kauppaa €3 875 2026 Q1 11 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 898 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 9 €4 070 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 790/m²
Hintahaarukka
€3 502–4 078
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 41,8 m²)
€180 476
Indikatiivinen pyyntihinta€4 318/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 9 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.451086, 24.817745 · kiinteistötunnus 78403:304:0019.

🚏 Paekalda pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
276 m · 4 min
🌳 Lillepi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
359 m · 5 min
🚏 Paevälja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
608 m · 8 min
🚏 Maarjamägi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
618 m · 8 min
🚏 Laulupidu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
647 m · 9 min
🎓 Tallinna Soome Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
1198 m · 16 min
🎓 IZUM Erakool
Peruskoulu · Peruskoulu
1233 m · 16 min
🛒 Pirita Selver
Supermarket · Supermarket
1944 m · 26 min
🧒 Pirita Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
2145 m · 29 min
10 minuutin kävelymatkalla: 9 kohdetta, lähin pysäkki 276 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Lasnamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

115 038 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.9% · 20 581
18–64 (Työikäiset) 60.3% · 69 411
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21.8% · 25 046

Koulutustaso (15+)

97 565 asukasta
Perusaste tai alempi 13.8% · 13 499
Keskiaste tai ammatillinen 42.6% · 41 563
Korkeakoulututkinto 40.3% · 39 336
Koulutustaso tuntematon 3.2% · 3 167

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

55 815 asuntoa
Historialliset (< 1945) 1.1% · 598
Neuvostoaika (1946–1990) 79.4% · 44 295
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 12.9% · 7 173
Uudiskohteet (2011+) 6.5% · 3 613

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.8%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.8%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 79.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 1.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2021
Asuntoja yhteensä48
Kerroksia5
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala4 994 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä2
Melutaso57 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120310728 · tietue päivitetty 23.10.2024.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 2.

EHR-portaali (koodi: 120310728) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78403:304:0019 · pinta-ala 4 994 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78403:304:0019) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Paekalda tn 24 korteriühistu (rekisteritunnus 80588496). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,03/m² / kktyypillinen asunto €113/kk · sis. käyttömaksut · Lasnamäe (kaupunginosa) mediaani €2,70/m² / kk
Vastikkeet€0,63/m² / kkilman käyttömaksuja · Lasnamäe (kaupunginosa) mediaani €1,00/m² / kk
Korjausrahasto€2 631€0,96/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€20 694€20 028
Korjauskulut€2 556€2 039
Korjausrahaston saldo€2 631€2 510
Rahavarat€5 153€5 191
Vararahasto€4 003€4 003
Tilikauden tulos€97€51

48 asuntoa · jäseniä 46 yksityistä + 2 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 729 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Lasnamäe (kaupunginosa) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01048745) · Postinumero: 13628

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Paekalda tn

5 taloa kadulla · kadun mediaani €3 766/m² (n=5) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Paekalda tn 12 2022 €3 683 ~€164 692 B Katso →
Paekalda tn 17 2024 €3 766 ~€174 196 A Katso →
Paekalda tn 19 2023 €3 883 ~€175 755 A Katso →
Paekalda tn 22 2021 €3 683 ~€160 888 C Katso →
Paekalda tn 24 Tämä talo 2021 €3 790 ~€171 882 C Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120310728 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 23.10.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78403:304:0019 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,4–5,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2021 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Paekalda tn 24, Tallinn?

Paekalda tn 24 on vuonna 2021 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe linnaosa, jossa on 48 asuntoa. EHR-koodi on 120310728 ja kiinteistötunnus 78403:304:0019. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Paekalda tn 24?

Estiq AVM -arvio on 3 790 €/m². Arvoväli on 3 502–4 078 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €171 882.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Paekalda tn 24?

3 790 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €189 500 ja 75 m² asunnon noin €284 250. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €122 062–€142 142; 2h: €180 856–€210 607; 3h: €245 747–€286 173; 4h: €313 325–€364 868.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 318/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €180 476), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €640–€780 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,4–5,4 %.

Sopiiko Paekalda tn 24 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 276 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Paekalda tn 24 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 11 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 84 % oli kahdessa parhaassa ja 3 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 57 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Paekalda tn 24?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,03/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €113 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,63/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €2 631. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Lasnamäe (kaupunginosa) 537 taloyhtiön mediaani oli €2,70/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä