Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Madara tn 1
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kristiine · Tallinn

Madara tänav 1, Tallinn

Madara tn 1 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 2020 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 15 asuntoa (EHR 121263134). Estiq AVM -malliarvio on 3 681 €/m² (vaihteluväli 3 335–4 027 €/m²) 4.10.2026.

Madara tänav 1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 15 asuntoa EHR 121263134 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:4830 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Madara tn 1 on vuonna 2020 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 15 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 681/m², 18,3 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Madara tn 1 on vuonna 2020 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 15 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (8 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 681 €/m², noin 18,3 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (3h, 68,5 m²) on noin €242 490.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2020 rakennusvuosi.

€710–€860/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (8 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 8 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€170, talvi ~€300 · 88% kalustettu
3,4–4,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 4 50.1 – 75.2 m² €3 681 €200 433–€242 024
3h 8 62.7 – 78.9 m² €3 540 €226 431–€273 417
4h 1 103.1 m² €3 557 €332 254–€401 199
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 60.1 m² 3h · 70.6 m² 4h · 103.1 m²
− 68,5 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€242 490
ca €3 540 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €254 615
Arvioitu vuokratuotto €710–€860/kk
Pyyntihinta / m² €3 717/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,3

Sõle pysäkki 65 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,1

Pelgulinna Gümnaasium 190 m; ylioppilaskokeiden taso 57.9/100; päiväkoti 1269 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,1

27% tunneista hyvä, 26% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 53 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Falgi park 923 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,9

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=320): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +28,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2020; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 06.12.2023); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,6

Falgi park 923 m; ruokakaupat 846 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,0

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (29 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Madara tn 1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 320 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +28%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 3 191 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 27% kahdessa parhaassa luokassa, 47% keskimmäisessä ja 26% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

53 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 85 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu.
Madara tn 1 AVM-taso: €3 681/m² 2024 Q3 liian vähän kauppoja11 kauppaa liian vähän kauppoja— 2025 Q3 liian vähän kauppoja6 kauppaa liian vähän kauppoja— 2026 Q2 liian vähän kauppoja2 kauppaa liian vähän kauppoja— €3 631 2024 Q4 18 kauppaa €3 615 2025 Q1 10 kauppaa €4 077 2025 Q2 17 kauppaa €3 867 2025 Q4 12 kauppaa €3 757 2026 Q1 9 kauppaa €3 870 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 681/m²
Hintahaarukka
€3 335–4 027
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 68,5 m²)
€254 615
Indikatiivinen pyyntihinta€3 717/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.432712, 24.717270 · kiinteistötunnus 78401:101:4830.

🚏 Sõle pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
65 m · 1 min
🚏 Ristiku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
147 m · 2 min
🎓 Pelgulinna Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.9/100
190 m · 3 min
🎓 Kool 21. sajandil
Lukio · Arvosana: 41.9/100
267 m · 4 min
🎓 Eurogümnaasium
Lukio · Arvosana: 40.9/100
267 m · 4 min
🚏 Ülase pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
276 m · 4 min
🚏 Lille pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
322 m · 4 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
846 m · 11 min
🌳 Falgi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
923 m · 12 min
🛒 Telliskivi Rimi
Supermarketti · Päivittäistavarat
992 m · 13 min
🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1269 m · 17 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 65 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2020
Asuntoja yhteensä15
Kerroksia6
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 258 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso53 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121263134 · tietue päivitetty 03.05.2026.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 121263134) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:4830 · pinta-ala 1 258 m².

Käyttötarkoitus: 50% Arimaa, 50% elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:101:4830) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Madara tn 1 korteriühistu (rekisteritunnus 80613018). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,63/m² / kktyypillinen asunto €283/kk · sis. käyttömaksut · Lilleküla (asum) mediaani €3,03/m² / kk
Vastikkeet€1,81/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,15/m² · Lilleküla (asum) mediaani €1,12/m² / kk
Korjausrahasto€7 667€6,15/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€27 078€26 397
josta korjausrahasto€2 226€743
Korjauskulut€3 098€1 576
Korjausrahaston saldo€7 667€5 331
Rahavarat€10 093€7 718
Vararahasto€3 041€3 041
Tilikauden tulos€40−€26
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€3 6160,24
Heakorratasud€13 6840,91
Haldustasud€6 6770,45
Remonditasud€2 2260,15
Kindlustus€8750,06

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

15 asuntoa · jäseniä 5 yksityistä + 8 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 247 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Lilleküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: ME03817913) · Postinumero: 10612

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Madara tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Madara tn 1 Tämä talo 2020 €3 681 ~€242 490 B Aktiivinen
Madara tn 10 1931 €3 259 ~€93 283 H Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121263134 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 03.05.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:4830 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 8 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 3,4–4,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=8 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2020 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Madara tn 1, Tallinn?

Madara tn 1 on vuonna 2020 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 15 asuntoa. EHR-koodi on 121263134 ja kiinteistötunnus 78401:101:4830. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Madara tn 1?

Estiq AVM -arvio on 3 681 €/m². Arvoväli on 3 335–4 027 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €242 490.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Madara tn 1?

3 681 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €184 050 ja 75 m² asunnon noin €276 075. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €200 433–€242 024; 3h: €226 431–€273 417; 4h: €332 254–€401 199.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 717/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €254 615), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €710–€860 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,4–4,4 %.

Sopiiko Madara tn 1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 65 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Madara tn 1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 320 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 27 % oli kahdessa parhaassa ja 26 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 53 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Madara tn 1?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,63/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €283 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,81/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,15/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €7 667. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Lilleküla (asum) 236 taloyhtiön mediaani oli €3,03/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä