Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Kotkapoja tn 2
Rekisteritiedot 5.10.2026 Kristiine · Tallinn

Kotkapoja tänav 2, Tallinn

Kotkapoja tn 2 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 2005 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 70 asuntoa (EHR 120275332). Estiq AVM -malliarvio on 3 416 €/m² (vaihteluväli 3 095–3 737 €/m²) 5.10.2026.

Kotkapoja tänav 2, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 70 asuntoa EHR 120275332 ↗ Kiinteistötunnus 78407:701:2800 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kotkapoja tn 2 on vuonna 2005 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 70 asuntoa, energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 416/m², 9,8 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Kotkapoja tn 2 on vuonna 2005 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 70 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (40 kpl). Energialuokka D (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 416 €/m², noin 9,8 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (2h, 54,1 m²) on noin €184 806.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka D, maantason pysäköinti ja 2005 rakennusvuosi.

€580–€710/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€75, talvi ~€150 · 100% kalustettu
3,7–4,7%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 16 36.2 – 37.3 m² €3 840 €128 377–€155 015
2h 40 49.3 – 66.6 m² €3 416 €168 053–€202 925
3h 12 80 – 84 m² €3 310 €245 907–€296 933
4h 2 105 m² €3 301 €314 024–€379 186
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 36.9 m² 2h · 54.3 m² 3h · 82 m² 4h · 105 m²
− 54,1 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€184 806
ca €3 416 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €194 046
Arvioitu vuokratuotto €580–€710/kk
Pyyntihinta / m² €3 587/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,4 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,8

Lilleküla pysäkki 238 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,8

Tallinna Humanitaargümnaasium 670 m; ylioppilaskokeiden taso 56.1/100; päiväkoti 666 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,5

62% tunneista hyvä, 16% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 57 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Cederhelmi park 946 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=764): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -60,6%.

Paino 10%
Kunto ja ikä8,3

Rakennettu 2005; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

EHR-energiatodistus D (myönnetty 08.05.2020); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,1

Cederhelmi park 946 m; ruokakaupat 427 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,0

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (33 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2001-2010”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kotkapoja tn 2

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 764 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -61%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 140 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 62% kahdessa parhaassa luokassa, 22% keskimmäisessä ja 16% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

57 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 4 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 2001-2010.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 83 kauppaa · rakennusvuosi 2001-2010)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -3.1% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kotkapoja tn 2 AVM-taso: €3 416/m² 2026 Q2 liian vähän kauppoja5 kauppaa liian vähän kauppoja— €2 779 2024 Q3 14 kauppaa €2 923 2024 Q4 16 kauppaa €3 137 2025 Q1 10 kauppaa €3 004 2025 Q2 10 kauppaa €3 140 2025 Q3 11 kauppaa €3 190 2025 Q4 7 kauppaa €3 041 2026 Q1 10 kauppaa €3 130 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 416/m²
Hintahaarukka
€3 095–3 737
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 54,1 m²)
€194 046
Indikatiivinen pyyntihinta€3 587/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 14 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.424191, 24.727485 · kiinteistötunnus 78407:701:2800.

🚏 Lilleküla pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
238 m · 3 min
🚏 Hauka pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
246 m · 3 min
🚏 Lilleküla jaam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
289 m · 4 min
🚏 Kotka pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
291 m · 4 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
427 m · 6 min
🛒 Kotka Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
614 m · 8 min
🧒 Tallinna Virmalise Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
666 m · 9 min
🎓 Tallinna Humanitaargümnaasium
Lukio · Arvosana: 56.1/100
670 m · 9 min
🧒 Tallinna Tihase Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
685 m · 9 min
🎓 Jakob Westholmi Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 67.6/100
705 m · 9 min
🎓 Tallinna Kristiine Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 54.1/100
714 m · 10 min
🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
744 m · 10 min
🌳 Cederhelmi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
946 m · 13 min
🌳 Räägu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1017 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 14 kohdetta, lähin pysäkki 238 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2005
Asuntoja yhteensä70
Kerroksia6
EnergialuokkaD
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala3 658 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä3
Melutaso57 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120275332 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 3.

EHR-portaali (koodi: 120275332) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78407:701:2800 · pinta-ala 3 658 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78407:701:2800) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Kotkapoja tn 2 korteriühistu (rekisteritunnus 80234338). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,78/m² / kktyypillinen asunto €148/kk · sis. käyttömaksut · Lilleküla (asum) mediaani €3,03/m² / kk
Vastikkeet€1,00/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,46/m² · Lilleküla (asum) mediaani €1,12/m² / kk
Korjausrahasto€69 073€17/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€47 602€35 759
josta korjausrahasto€21 884€8 703
Korjauskulut€21 884€8 703
Korjausrahaston saldo€69 073€71 183
Rahavarat€79 225€78 577
Vararahasto€6 837€6 837
Tilikauden tulos€1 510€464
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€25 7180,54
Remonditasud€21 8840,46

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

70 asuntoa · jäseniä 68 yksityistä + 4 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 957 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Lilleküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01172209) · Postinumero: 10615

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Kotkapoja tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120275332 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78407:701:2800 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 3,7–4,7 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2005 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kotkapoja tn 2, Tallinn?

Kotkapoja tn 2 on vuonna 2005 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 70 asuntoa. EHR-koodi on 120275332 ja kiinteistötunnus 78407:701:2800. Estiqin mukaan energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kotkapoja tn 2?

Estiq AVM -arvio on 3 416 €/m². Arvoväli on 3 095–3 737 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €184 806.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Kotkapoja tn 2?

3 416 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €170 800 ja 75 m² asunnon noin €256 200. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €128 377–€155 015; 2h: €168 053–€202 925; 3h: €245 907–€296 933; 4h: €314 024–€379 186.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 587/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €194 046), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €580–€710 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,7–4,7 %.

Sopiiko Kotkapoja tn 2 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 238 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kotkapoja tn 2 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 764 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 62 % oli kahdessa parhaassa ja 16 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 57 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Kotkapoja tn 2?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,78/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €148 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,00/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,46/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €69 073. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Lilleküla (asum) 236 taloyhtiön mediaani oli €3,03/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä