Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Iirise tn 5
Rekisteritiedot 29.9.2026 Kristiine · Tallinn

Iirise tänav 5, Tallinn

Iirise tn 5 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 1980 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 58 asuntoa (EHR 101013296). Estiq AVM -malliarvio on 2 892 €/m² (vaihteluväli 2 620–3 164 €/m²) 29.9.2026.

Iirise tänav 5, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 58 asuntoa EHR 101013296 ↗ Kiinteistötunnus 78407:701:0494 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Iirise tn 5 on vuonna 1980 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 58 asuntoa, energialuokka A. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 892/m², 7,0 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Iirise tn 5 on vuonna 1980 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 58 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (29 kpl). Energialuokka A (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 892 €/m², noin 7,0 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (1h, 33,3 m²) on noin €107 759.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka A, maantason pysäköinti ja 1980 rakennusvuosi.

€400–€480/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 1h asunnolle (5 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 5 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
4,4–5,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 29 32.8 – 33.3 m² €3 236 €97 043–€117 180
2h 29 32.8 – 66.1 m² €3 022 €122 386–€147 781
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 33.1 m² 2h · 44.7 m²
− 33,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€107 759
ca €3 236 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €113 147
Arvioitu vuokratuotto €400–€480/kk
Pyyntihinta / m² €3 398/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,6 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,8

Hipodroom pysäkki 262 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,2

Mäepealse Erakool 321 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 959 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,5

57% tunneista hyvä, 18% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 56 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Cederhelmi park 507 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,4

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=167): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +127,1%.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,1

Rakennettu 1980; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys9,8

EHR-energiatodistus A (myönnetty 02.02.2021); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,1

Cederhelmi park 507 m; ruokakaupat 695 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,7

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (149 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Iirise tn 5

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,4 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 167 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +127%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 356 tuntilukemasta (07.12.2025–07.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 57% kahdessa parhaassa luokassa, 25% keskimmäisessä ja 18% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

56 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 3 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 307 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Lilleküla (asum) · rakennusvuosi 1971-1990 · €2 662 (2026 Q1) +1.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Iirise tn 5 AVM-taso: €2 892/m² €2 567 2024 Q3 37 kauppaa €2 486 2024 Q4 42 kauppaa €2 534 2025 Q1 38 kauppaa €2 660 2025 Q2 41 kauppaa €2 629 2025 Q3 46 kauppaa €2 529 2025 Q4 37 kauppaa €2 575 2026 Q1 46 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 812 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 20 €2 590 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 892/m²
Hintahaarukka
€2 620–3 164
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 33,3 m²)
€113 147
Indikatiivinen pyyntihinta€3 398/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 12 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.425935, 24.708918 · kiinteistötunnus 78407:701:0494.

🚏 Hipodroom pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
262 m · 3 min
🎓 Mäepealse Erakool
Peruskoulu · Peruskoulu
321 m · 4 min
🚏 Mooni pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
333 m · 4 min
🚏 Hipodroom (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
446 m · 6 min
🚏 Välja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
451 m · 6 min
🌳 Cederhelmi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
507 m · 7 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
695 m · 9 min
🛒 Marienthali Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
708 m · 9 min
🎓 Tallinna Lilleküla Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.2/100
769 m · 10 min
🧒 Tallinna Tihase Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
959 m · 13 min
🎓 Tallinna Mustjõe Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.6/100
989 m · 13 min
🌳 Löwenruh park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1093 m · 15 min
10 minuutin kävelymatkalla: 12 kohdetta, lähin pysäkki 262 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1980
Asuntoja yhteensä58
Kerroksia5
EnergialuokkaA
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala4 154 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso56 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101013296 · tietue päivitetty 03.09.2026.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101013296) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78407:701:0494 · pinta-ala 4 154 m².

Käyttötarkoitus: 90% Elamumaa, 10% arimaa.

Kiinteistökartta (78407:701:0494) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Iirise tn 5 korteriühistu (rekisteritunnus 80063693). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,80/m² / kktyypillinen asunto €142/kk · sis. käyttömaksut · Lilleküla (asum) mediaani €3,03/m² / kk
Vastikkeet€1,72/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,13/m² · Lilleküla (asum) mediaani €1,12/m² / kk
Korjausrahasto€4 183€1,85/m² · alueen alin neljännes
Lainat€365 646€162/m² · 3,62% kiinteä · 2038
Tilikausi20252024
Vastikkeet€46 667€54 466
josta korjausrahasto€3 545€2 163
Korjauskulut€3 545€2 163
Korjausrahaston saldo€4 183€1 802
Lainaa jäljellä€365 646€388 368
Rahavarat€22 530€8 215
Vararahasto€4 500€4 500
Tilikauden tulos€816−€1 397
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€4 0920,15
Raamatupidamine, asjaajamine€3 0020,11
Majanduskulud€3240,01
Juhatuse haldustasu€5 9040,22
Kindlustus€1 0220,04
Heakorrastuse tasu€13 6140,50
Remont- ja hooldustööd€1660,01
Remonditasud€3 5450,13
Remondikulud laenuintressideks€14 9980,55

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

58 asuntoa · jäseniä 54 yksityistä + 5 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 255 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Lilleküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00635180) · Postinumero: 10616

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Iirise tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101013296 Maa- ja Ruumiamet 29.09.2026 (EHR-tietue 03.09.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78407:701:0494 ↗ Maanmittauslaitos 29.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 5 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,4–5,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=5 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

A · tämä rakennus Lähes nollaenergiatalo Erittäin matala energiankulutus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1980 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka A: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Iirise tn 5, Tallinn?

Iirise tn 5 on vuonna 1980 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 58 asuntoa. EHR-koodi on 101013296 ja kiinteistötunnus 78407:701:0494. Estiqin mukaan energialuokka A.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Iirise tn 5?

Estiq AVM -arvio on 2 892 €/m². Arvoväli on 2 620–3 164 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €107 759.

Paljonko maksaa 30 m² tai 40 m² asunto osoitteessa Iirise tn 5?

2 892 €/m² vertailutason mukaan 30 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €86 760 ja 40 m² asunnon noin €115 680. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €97 043–€117 180; 2h: €122 386–€147 781.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 398/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €113 147), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €400–€480 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,4–5,4 %.

Sopiiko Iirise tn 5 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 262 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Iirise tn 5 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 167 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 57 % oli kahdessa parhaassa ja 18 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 56 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Iirise tn 5?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,80/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €142 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,72/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,13/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €4 183. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €365 646. Vertailun vuoksi alueen Lilleküla (asum) 236 taloyhtiön mediaani oli €3,03/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 29.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä