Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Pikk tn 76
Rekisteritiedot 5.10.2026 Tartu linn · Tartu

Pikk tänav 76, Tartu

Pikk tn 76 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 1977 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 60 asuntoa (EHR 104018378). Estiq AVM -malliarvio on 1 738 €/m² (vaihteluväli 1 507–1 969 €/m²) 5.10.2026.

Pikk tänav 76, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 60 asuntoa EHR 104018378 ↗ Kiinteistötunnus 79514:034:0011 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Pikk tn 76 on vuonna 1977 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 60 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €1 738/m², 24,5 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Pikk tn 76 on vuonna 1977 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 60 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (50 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 1 738 €/m², noin 24,5 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (2h, 46,3 m²) on noin €80 469.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 1977 rakennusvuosi.

€350–€430/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€, talvi ~€200 · 100% kalustettu
5,4–6,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 5 28.7 m² €1 825 €45 411–€59 344
2h 50 38.3 – 48 m² €1 738 €66 904–€87 430
3h 5 56.1 m² €1 668 €81 129–€106 020
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 28.7 m² 2h · 44.4 m² 3h · 56.1 m²
− 46,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€80 469
ca €1 738 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €84 492
Arvioitu vuokratuotto €350–€430/kk
Pyyntihinta / m² €1 825/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,2 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 111475 m / 1486 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,1

Tartu Jogentaga Kool 304 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1718 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö3,7

61% tunneista hyvä, 14% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 1410 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=637): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -55,1%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,9

Rakennettu 1977; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 07.09.2020); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,3

Toomemägi 1410 m; ruokakaupat 751 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (504 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Pikk tn 76

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 637 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -55%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 205 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 61% kahdessa parhaassa luokassa, 25% keskimmäisessä ja 14% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 1 143 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Pikk tn 76 AVM-taso: €1 738/m² €2 003 2024 Q3 173 kauppaa €1 862 2024 Q4 166 kauppaa €1 926 2025 Q1 139 kauppaa €1 916 2025 Q2 161 kauppaa €1 951 2025 Q3 195 kauppaa €1 903 2025 Q4 132 kauppaa €1 897 2026 Q1 116 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 124 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 61 €1 910 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€1 738/m²
Hintahaarukka
€1 507–1 969
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 46,3 m²)
€84 492
Indikatiivinen pyyntihinta€1 825/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 8 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.379406, 26.740131 · kiinteistötunnus 79514:034:0011.

🎓 Tartu Jogentaga Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
304 m · 4 min
🎓 Tartu Raatuse Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
592 m · 8 min
🎓 Tartu Maarja Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
655 m · 9 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarketti · Päivittäistavarat
751 m · 10 min
🛒 Tartu Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
756 m · 10 min
🌳 Toomemägi
Park · Roheala
1410 m · 19 min
🧒 Tartu Lasteaed Kelluke
Lasteaed · Alusharidus
1718 m · 23 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
111475 m · 1486 min
10 minuutin kävelymatkalla: 8 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1977
Asuntoja yhteensä60
Kerroksia5
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 477 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 104018378 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 104018378) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79514:034:0011 · pinta-ala 2 477 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79514:034:0011) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Pikk tn 76 korteriühistu (rekisteritunnus 80019976). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,97/m² / kktyypillinen asunto €130/kk · sis. käyttömaksut · Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) mediaani €2,52/m² / kk
Vastikkeet€2,58/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €2,10/m² · Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) mediaani €1,06/m² / kk
Korjausrahasto€11 321€4,28/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€81 953€63 780
josta korjausrahasto€66 802€50 346
Korjauskulut€66 802€50 346
Korjausrahaston saldo€11 321€45 513
Rahavarat€17 803€52 662
Vararahasto€8 999€8 999
Tilikauden tulos€199€80
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€15 1510,48
Remonditasud€66 8022,10

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

60 asuntoa · jäseniä 67 yksityistä + 4 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 646 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01851292) · Postinumero: 50603

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Pikk tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 104018378 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79514:034:0011 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 5,4–6,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1977 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Pikk tn 76, Tartu?

Pikk tn 76 on vuonna 1977 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 60 asuntoa. EHR-koodi on 104018378 ja kiinteistötunnus 79514:034:0011. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Pikk tn 76?

Estiq AVM -arvio on 1 738 €/m². Arvoväli on 1 507–1 969 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €80 469.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Pikk tn 76?

1 738 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €69 520 ja 50 m² asunnon noin €86 900. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €45 411–€59 344; 2h: €66 904–€87 430; 3h: €81 129–€106 020.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €1 825/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €84 492), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €350–€430 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,4–6,4 %.

Sopiiko Pikk tn 76 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 111475 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Pikk tn 76 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 637 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 61 % oli kahdessa parhaassa ja 14 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Pikk tn 76?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,97/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €130 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,58/m² / kk, josta korjausrahastoon €2,10/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €11 321. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) 84 taloyhtiön mediaani oli €2,52/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä