Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Kesk tn 40
Rekisteritiedot 29.9.2026 Tartu linn · Tartu

Kesk tänav 40, Tartu

Kesk tn 40 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 1977 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 8 asuntoa (EHR 104014020). Estiq AVM -malliarvio on 2 837 €/m² (vaihteluväli 2 460–3 214 €/m²) 29.9.2026.

Kesk tänav 40, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
2 kerrosta 8 asuntoa EHR 104014020 ↗ Kiinteistötunnus 79508:008:0006 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kesk tn 40 on vuonna 1977 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 8 asuntoa, energialuokka G. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 837/m², 23,2 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Kesk tn 40 on vuonna 1977 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 8 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (8 kpl). Energialuokka G (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 837 €/m², noin 23,2 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (2h, 37,8 m²) on noin €107 239.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka G, maantason pysäköinti ja 1977 rakennusvuosi.

€420–€510/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (7 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 7 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€91, talvi ~€206 · 100% kalustettu
4,7–5,7%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 8 35 – 44.7 m² €2 837 €95 436–€124 716
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 38.8 m²
− 37,8 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€107 239
ca €2 837 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €112 601
Arvioitu vuokratuotto €420–€510/kk
Pyyntihinta / m² €2 979/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
5,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 111987 m / 1493 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,8

Tartu Forseliuse Kool 708 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 847 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,2

57% tunneista hyvä, 13% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 1504 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=452): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -23,3%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,7

Rakennettu 1977; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys3,0

EHR-energiatodistus G (myönnetty 03.02.2026); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut6,8

Toomemägi 1504 m; ruokakaupat 1121 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (504 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kesk tn 40

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 452 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -23%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 55 648 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, 18 ruutua ~600 m säteellä): 57% kahdessa parhaassa luokassa, 30% keskimmäisessä ja 13% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 1 143 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kesk tn 40 AVM-taso: €2 837/m² €2 003 2024 Q3 173 kauppaa €1 862 2024 Q4 166 kauppaa €1 926 2025 Q1 139 kauppaa €1 916 2025 Q2 161 kauppaa €1 951 2025 Q3 195 kauppaa €1 903 2025 Q4 132 kauppaa €1 897 2026 Q1 116 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 124 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 61 €1 910 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 837/m²
Hintahaarukka
€2 460–3 214
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 37,8 m²)
€112 601
Indikatiivinen pyyntihinta€2 979/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.366041, 26.726027 · kiinteistötunnus 79508:008:0006.

🎓 Tartu Forseliuse Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
708 m · 9 min
🎓 Tartu Karlova Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
787 m · 10 min
🎓 Tartu Erakool
Lukio · Lukio
805 m · 11 min
🧒 Tartu Lasteaed Karoliine
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
847 m · 11 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarket · Supermarket
1121 m · 15 min
🌳 Toomemägi
Park · Roheala
1504 m · 20 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
111987 m · 1493 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1977
Asuntoja yhteensä8
Kerroksia2
EnergialuokkaG
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala574 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 104014020 · tietue päivitetty 03.02.2026.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 104014020) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79508:008:0006 · pinta-ala 574 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79508:008:0006) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Kesk tn 40 korteriühistu (rekisteritunnus 80422904). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,17/m² / kktyypillinen asunto €81/kk · sis. käyttömaksut · Karlova linnaosa, Ees-Karlova (asum) mediaani €2,59/m² / kk
Vastikkeet€1,47/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €1,04/m² · Karlova linnaosa, Ees-Karlova (asum) mediaani €1,13/m² / kk
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20242023
Vastikkeet€5 464€4 588
josta korjausrahasto€3 873–
Rahavarat€15 391€13 185
Vararahasto€310€310
Tilikauden tulos−€470−€957
Vastikkeet lajeittain2024€/m²/kk
Remonditasud€3 8731,04
Prügi€550,01
Vesi ja kanalisatsioon€9220,25
Üldelekter€740,02
Raamatupidamine€5400,15

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

8 asuntoa · jäseniä 8 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (310 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Karlova linnaosa, Ees-Karlova (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00748173) · Postinumero: 50114

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Kesk tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 104014020 Maa- ja Ruumiamet 29.09.2026 (EHR-tietue 03.02.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79508:008:0006 ↗ Maanmittauslaitos 29.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 7 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,7–5,7 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=7 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

F–G · tämä rakennus Erittäin korkea kulutus Vaatii merkittäviä energiatehokkuustoimia

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1977 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka G: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kesk tn 40, Tartu?

Kesk tn 40 on vuonna 1977 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 8 asuntoa. EHR-koodi on 104014020 ja kiinteistötunnus 79508:008:0006. Estiqin mukaan energialuokka G.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kesk tn 40?

Estiq AVM -arvio on 2 837 €/m². Arvoväli on 2 460–3 214 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €107 239.

Paljonko maksaa 30 m² tai 40 m² asunto osoitteessa Kesk tn 40?

2 837 €/m² vertailutason mukaan 30 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €85 110 ja 40 m² asunnon noin €113 480. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €95 436–€124 716.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 979/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €112 601), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €420–€510 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,7–5,7 %.

Sopiiko Kesk tn 40 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 111987 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kesk tn 40 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 452 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 57 % oli kahdessa parhaassa ja 13 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Kesk tn 40?

Taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,17/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €81 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,47/m² / kk, josta korjausrahastoon €1,04/m². Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Karlova linnaosa, Ees-Karlova (asum) 112 taloyhtiön mediaani oli €2,59/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 29.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä