Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Alasi tn 32
Rekisteritiedot 21.9.2026 Tartu linn · Tartu

Alasi tänav 32, Tartu

Alasi tn 32 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 1982 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 74 asuntoa (EHR 104018165). Estiq AVM -malliarvio on 1 749 €/m² (vaihteluväli 1 516–1 982 €/m²) 21.9.2026.

Alasi tänav 32, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 74 asuntoa EHR 104018165 ↗ Kiinteistötunnus 79511:005:0017 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Alasi tn 32 on vuonna 1982 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 74 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €1 749/m², 24,0 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Alasi tn 32 on vuonna 1982 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 74 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (44 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 1 749 €/m², noin 24,0 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (1h, 35,7 m²) on noin €65 545.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 1982 rakennusvuosi.

€250–€290/kk

Mallinnettu tyypillisen 1h asunnon kuukausivuokra (ei markkinamittaus).

📐 Mallipohjainen
4,6–5,4%

Arvioitu bruttovuokratuotto sijoitukselle.

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 44 35.3 – 37.2 m² €1 836 €57 146–€74 679
2h 28 48.4 – 71.7 m² €1 749 €82 643–€107 998
3h 1 72.8 m² €1 679 €105 974–€138 488
4h 1 83.5 m² €1 627 €117 786–€153 923
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 35.9 m² 2h · 54.5 m² 3h · 72.8 m² 4h · 83.5 m²
− 35,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€65 545
ca €1 836 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €68 822
Arvioitu vuokratuotto €250–€290/kk
Pyyntihinta / m² €1 928/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,3 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 113439 m / 1513 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,6

Tartu Variku Kool 667 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 2655 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,8

78% tunneista hyvä, 5% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 3465 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,8

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=29): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +37,8%.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,1

Rakennettu 1982; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 26.05.2021); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut4,5

Toomemägi 3465 m; ruokakaupat 3157 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (504 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Alasi tn 32

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,5 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 29 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +38%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 1 970 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 78% kahdessa parhaassa luokassa, 17% keskimmäisessä ja 5% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 1 143 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Alasi tn 32 AVM-taso: €1 749/m² €2 003 2024 Q3 173 kauppaa €1 862 2024 Q4 166 kauppaa €1 926 2025 Q1 139 kauppaa €1 916 2025 Q2 161 kauppaa €1 951 2025 Q3 195 kauppaa €1 903 2025 Q4 132 kauppaa €1 897 2026 Q1 116 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 124 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 61 €1 910 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€1 749/m²
Hintahaarukka
€1 516–1 982
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 35,7 m²)
€68 822
Indikatiivinen pyyntihinta€1 928/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 6 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.347689, 26.724864 · kiinteistötunnus 79511:005:0017.

🎓 Tartu Variku Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
667 m · 9 min
🎓 Tartu Pärli Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
755 m · 10 min
🧒 Tartu Lasteaed Karoliine
Lasteaed · Alusharidus
2655 m · 35 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarket · Supermarket
3157 m · 42 min
🌳 Toomemägi
Park · Roheala
3465 m · 46 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
113439 m · 1513 min
10 minuutin kävelymatkalla: 6 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1982
Asuntoja yhteensä74
Kerroksia5
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala3 911 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä0
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 104018165 · tietue päivitetty 27.07.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 104018165) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79511:005:0017 · pinta-ala 3 911 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79511:005:0017) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Alasi tn 32 korteriühistu (rekisteritunnus 80144629). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€83 / kkvastikkeet ilman käyttömaksuja
Vastikkeet€3,19/m² / kkilman käyttömaksuja · Tartu linn mediaani €1,01/m² / kk
Lainat€689 405€211/m²
Tilikausi20252024
Vastikkeet€124 898€120 736
Lainaa jäljellä€689 405€721 651
Rahavarat€44 368€44 186
Tilikauden tulos€31 437−€11 732

74 asuntoa · jäseniä 2 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 265 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Tartu linn taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00752017) · Postinumero: 50109

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Alasi tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 104018165 Maa- ja Ruumiamet 21.09.2026 (EHR-tietue 27.07.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79511:005:0017 ↗ Maanmittauslaitos 21.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Mallioletus: 4,6–5,4 % bruttotuotto Estiq AVM -arvosta; kuukausivuokra on johdettu siitä, ei mitattu Estiq AVM 2026 malliparametrit Tilastollinen
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1982 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Alasi tn 32, Tartu?

Alasi tn 32 on vuonna 1982 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 74 asuntoa. EHR-koodi on 104018165 ja kiinteistötunnus 79511:005:0017. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Alasi tn 32?

Estiq AVM -arvio on 1 749 €/m². Arvoväli on 1 516–1 982 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €65 545.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Alasi tn 32?

1 749 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €69 960 ja 50 m² asunnon noin €87 450. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €57 146–€74 679; 2h: €82 643–€107 998; 3h: €105 974–€138 488; 4h: €117 786–€153 923.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €1 928/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €68 822), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €250–€290 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,6–5,4 %.

Sopiiko Alasi tn 32 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 113439 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Alasi tn 32 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 29 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 78 % oli kahdessa parhaassa ja 5 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Alasi tn 32?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi taloyhtiölle €83 kuukaudessa, lisäksi käyttömaksut. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €3,19/m² / kk. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €689 405. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 21.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä