Estiq Value / Tallinn / Pirita / Vabaõhukooli tee 76

Vabaõhukooli tee 76, Tallinn

Vabaõhukooli tee 76 (Tallinn, Pirita linnaosa) on vuonna 2016 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 3 asuntoa. Estiq AVM -malliarvio on 3 951 €/m² (vaihteluväli 3 512–4 390 €/m²) 13.10.2026.

Vabaõhukooli tee 76, Tallinn – rakennuksen ja asuntojen arvokortti, €/m²
5 kerrosta 3 asuntoa

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Vabaõhukooli tee 76 on vuonna 2016 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 3 asuntoa, arvioitu energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 951/m², 31,0 % yli alueen Pirita mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 015/m², 4/2026, n=13).

Vabaõhukooli tee 76 on vuonna 2016 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Pirita, 3 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Energialuokka B (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 951 €/m², noin 31,0 % yli alueen Pirita mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 015/m², 4/2026, n=13). Tyypillinen asunto (2h) on noin €194 389.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2016 rakennusvuosi.

€430–€520/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä
2,4–3,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

− 49,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€194 389
ca €3 951 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €204 108
Arvioitu vuokratuotto €430–€520/kk
Pyyntihinta / m² €4 149/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
8,1 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,7

Metsakooli tee pysäkki 285 m / 4 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,2

Tallinna Konstantin Pätsi Vabaõhukool 230 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1151 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö8,1

77% tunneista hyvä, 8% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 46 dB (hiljainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Kose park 374 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=8): matala riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2016; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2016) perusteella odotettu luokka on B. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,9

Kose park 374 m; ruokakaupat 1020 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (119 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”koko alue”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Vabaõhukooli tee 76

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Vähän tapahtumia

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 8 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +170%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 953 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 77% kahdessa parhaassa luokassa, 15% keskimmäisessä ja 8% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

46 dB Lden · hiljainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 150–250 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Pirita · otos: koko alue.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 243 kauppaa · koko alue)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +7.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Vabaõhukooli tee 76 AVM-taso: €3 951/m² €2 472 2024 Q3 27 kauppaa €2 415 2024 Q4 33 kauppaa €2 468 2025 Q1 25 kauppaa €2 638 2025 Q2 39 kauppaa €2 724 2025 Q3 44 kauppaa €2 822 2025 Q4 35 kauppaa €2 659 2026 Q1 25 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 768 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 15 €2 880 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 951/m²
Hintahaarukka
€3 512–4 390
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h)
€204 108
Indikatiivinen pyyntihinta€4 149/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 9 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.462991, 24.878790 · kiinteistötunnus ei julkisessa rekisterissä.

🎓 Tallinna Konstantin Pätsi Vabaõhukool
Peruskoulu · Peruskoulu
230 m · 3 min
🚏 Metsakooli tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
285 m · 4 min
🌳 Kose park
Park · Roheala
374 m · 5 min
🚏 Puhkekodu tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
390 m · 5 min
🚏 Helmiku tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
676 m · 9 min
🚏 Nurmiku tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
742 m · 10 min
🛒 Priisle Selver
Supermarket · Supermarket
1020 m · 14 min
🧒 Tallinna Kuristiku Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1151 m · 15 min
🎓 Tallinna Läänemere Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 58.7/100
1209 m · 16 min
10 minuutin kävelymatkalla: 9 kohdetta, lähin pysäkki 285 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Pirita linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

17 354 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 22.7% · 3 948
18–64 (Työikäiset) 61.2% · 10 612
65 ja vanhemmat (Seniorit) 16.1% · 2 794

Koulutustaso (15+)

14 110 asukasta
Perusaste tai alempi 11.6% · 1 634
Keskiaste tai ammatillinen 29.6% · 4 179
Korkeakoulututkinto 56.6% · 7 990
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 307

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

7 343 asuntoa
Historialliset (< 1945) 4.7% · 344
Neuvostoaika (1946–1990) 31.4% · 2 305
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 48% · 3 526
Uudiskohteet (2011+) 14.6% · 1 075

Eniten rakennettu aikakausi: 2001–2005.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.8%
Luokka B (Matalaenergia) 10.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 26.3%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 21.7%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 32.7%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 4.7%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2016
Asuntoja yhteensä3
Kerroksia5
Energialuokka (arvio)B ~
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Melutaso46 dB (hiljainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Rakennusta ei löytynyt EHR:stä.

Paikallavalubetoni.

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

Kiinteistöyksikköä ei löytynyt rekisteristä — maatietoja ei näytetä.

Maa- ja Ruumiamet →

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Vabaõhukooli tee 76 korteriühistu (rekisteritunnus 80226273). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€207 / kkvastikkeet ilman käyttömaksuja
Vastikkeet€3,45/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €2,62/m² · Kose (asum) mediaani €1,00/m² / kk
Lainat€39 213€14/m² · Euribor · 2040
Tilikausi20252024
Vastikkeet€113 904€81 356
josta korjausrahasto€86 536€55 977
Korjauskulut€87 459€56 388
Lainaa jäljellä€39 213€9 279
Rahavarat€26 965€45 023
Vararahasto€7 225€7 225
Tilikauden tulos€17€44
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€5 2590,16
Haldustasud€7 7470,23
Koristustasud€13 0040,39
Remonditasud€86 5362,62
Kindlustus€1 3580,04

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

43 asuntoa · jäseniä 43 yksityistä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 747 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Kose (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: CU00454135) · Postinumero: 12015

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Vabaõhukooli tee

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Vabaõhukooli tee 76 Tämä talo 2016 €3 951 ~€194 389 B ~ Aktiivinen
Vabaõhukooli tee 76/1 2019 €2 823 ~€143 691 C Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · ei julkisessa rekisterissä Maa- ja Ruumiamet — —
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · ei julkisessa rekisterissä Maanmittauslaitos — —
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 2,4–3,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2016 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Vabaõhukooli tee 76, Tallinn?

Vabaõhukooli tee 76 on vuonna 2016 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Pirita linnaosa, jossa on 3 asuntoa. EHR-koodi on ei julkisessa rekisterissä ja kiinteistötunnus ei julkisessa rekisterissä. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Vabaõhukooli tee 76?

Estiq AVM -arvio on 3 951 €/m². Arvoväli on 3 512–4 390 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €194 389.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Vabaõhukooli tee 76?

3 951 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €158 040 ja 50 m² asunnon noin €197 550. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

Huoneistojakauman tiedot päivittyvät.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 149/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €204 108), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €430–€520 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 2,4–3,4 %.

Sopiiko Vabaõhukooli tee 76 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 285 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Vabaõhukooli tee 76 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 8 tapahtumaa (taso: vähän tapahtumia). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 77 % oli kahdessa parhaassa ja 8 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 46 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (150–250 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Vabaõhukooli tee 76?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi taloyhtiölle €207 kuukaudessa, lisäksi käyttömaksut. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €3,45/m² / kk, josta korjausrahastoon €2,62/m². Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €39 213. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä