Estiq Value / Tallinn / Mustamäe / Rabaküla tn 16
Rekisteritiedot 30.9.2026 Mustamäe · Tallinn

Rabaküla tänav 16, Tallinn

Rabaküla tn 16 (Tallinn, Mustamäe linnaosa) on vuonna 2025 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 33 asuntoa (EHR 121397123). Estiq AVM -malliarvio on 3 830 €/m² (vaihteluväli 3 608–4 052 €/m²) 30.9.2026.

Rabaküla tänav 16, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 33 asuntoa EHR 121397123 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:7082 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Rabaküla tn 16 on vuonna 2025 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 33 asuntoa, energialuokka A. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 830/m², 45,0 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132).

Rabaküla tn 16 on vuonna 2025 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe, 33 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (21 kpl). Energialuokka A (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 830 €/m², noin 45,0 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132). Tyypillinen asunto (2h, 41,2 m²) on noin €166 819.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka A, maantason pysäköinti ja 2025 rakennusvuosi.

€640–€780/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (8 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 8 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€124, talvi ~€124 · 100% kalustettu
4,6–5,6%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 21 39.6 – 42.3 m² €4 049 €156 762–€176 066
3h 10 58.5 – 70.6 m² €3 682 €219 206–€246 199
4h 2 75.1 m² €3 657 €258 712–€290 570
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 41.1 m² 3h · 63.2 m² 4h · 75.1 m²
− 41,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€166 819
ca €4 049 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €175 160
Arvioitu vuokratuotto €640–€780/kk
Pyyntihinta / m² €4 251/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,3

Sääse pysäkki 411 m / 5 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,7

Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasium 661 m; ylioppilaskokeiden taso 60.7/100; päiväkoti 1230 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,8

66% tunneista hyvä, 10% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 50 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Löwenruh park 1070 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=352): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +96,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2025; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys9,8

EHR-energiatodistus A (myönnetty 13.05.2024); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,9

Löwenruh park 1070 m; ruokakaupat 540 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (47 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Rabaküla tn 16

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,8 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 352 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +96%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 727 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 66% kahdessa parhaassa luokassa, 24% keskimmäisessä ja 10% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

50 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Mustamäe · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 105 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +17.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Rabaküla tn 16 AVM-taso: €3 830/m² €3 810 2024 Q3 12 kauppaa €3 443 2024 Q4 18 kauppaa €3 715 2025 Q1 10 kauppaa €3 821 2025 Q2 18 kauppaa €4 192 2025 Q3 11 kauppaa €3 827 2025 Q4 18 kauppaa €4 376 2026 Q1 10 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 053 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 8 €4 600 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 830/m²
Hintahaarukka
€3 608–4 052
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 41,2 m²)
€175 160
Indikatiivinen pyyntihinta€4 251/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.412983, 24.681353 · kiinteistötunnus 78401:101:7082.

🚏 Sääse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
411 m · 5 min
🚏 Laki pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
449 m · 6 min
🚏 Karjavälja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
465 m · 6 min
🛒 Mustamäe Keskus Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
540 m · 7 min
🚏 Lakiotsa pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
553 m · 7 min
🛒 Mustika Keskus Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
586 m · 8 min
🎓 Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.7/100
661 m · 9 min
🎓 Tallinna 32. Keskkool
Lukio · Arvosana: 69.5/100
838 m · 11 min
🌳 Löwenruh park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1070 m · 14 min
🎓 Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium
Lukio · Arvosana: 54.5/100
1091 m · 15 min
🧒 Tallinna Männikäbi Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1230 m · 16 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 411 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Mustamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

66 333 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.3% · 11 493
18–64 (Työikäiset) 61.6% · 40 890
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21% · 13 950

Koulutustaso (15+)

56 459 asukasta
Perusaste tai alempi 13.4% · 7 551
Keskiaste tai ammatillinen 39.5% · 22 298
Korkeakoulututkinto 44.9% · 25 342
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 1 268

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

34 988 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0% · 14
Neuvostoaika (1946–1990) 85.7% · 29 985
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 6.8% · 2 368
Uudiskohteet (2011+) 6.1% · 2 126

Eniten rakennettu aikakausi: 1961–1970.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.4%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.3%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 1.5%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 87.1%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2025
Asuntoja yhteensä33
Kerroksia6
EnergialuokkaA
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 494 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso50 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121397123 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 121397123) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:7082 · pinta-ala 2 494 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:101:7082) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE04092632) · Postinumero: 12916

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Rabaküla tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121397123 Maa- ja Ruumiamet 30.09.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:7082 ↗ Maanmittauslaitos 30.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 8 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,6–5,6 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=8 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

A · tämä rakennus Lähes nollaenergiatalo Erittäin matala energiankulutus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2025 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka A: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Rabaküla tn 16, Tallinn?

Rabaküla tn 16 on vuonna 2025 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe linnaosa, jossa on 33 asuntoa. EHR-koodi on 121397123 ja kiinteistötunnus 78401:101:7082. Estiqin mukaan energialuokka A.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Rabaküla tn 16?

Estiq AVM -arvio on 3 830 €/m². Arvoväli on 3 608–4 052 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €166 819.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Rabaküla tn 16?

3 830 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €153 200 ja 50 m² asunnon noin €191 500. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €156 762–€176 066; 3h: €219 206–€246 199; 4h: €258 712–€290 570.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 251/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €175 160), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €640–€780 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,6–5,6 %.

Sopiiko Rabaküla tn 16 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 411 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Rabaküla tn 16 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 352 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 66 % oli kahdessa parhaassa ja 10 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 50 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 30.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä