Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Marsi tn 3
Rekisteritiedot 8.10.2026 Kristiine · Tallinn

Marsi tänav 3, Tallinn

Marsi tn 3 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 2015 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 93 asuntoa (EHR 120648666). Estiq AVM -malliarvio on 3 601 €/m² (vaihteluväli 3 263–3 939 €/m²) 8.10.2026.

Marsi tänav 3, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 93 asuntoa EHR 120648666 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:5000 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Marsi tn 3 on vuonna 2015 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 93 asuntoa, energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 601/m², 15,8 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Marsi tn 3 on vuonna 2015 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 93 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (42 kpl). Energialuokka D (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 601 €/m², noin 15,8 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (2h, 54,4 m²) on noin €195 894.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka D, maantason pysäköinti ja 2015 rakennusvuosi.

€700–€860/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (14 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 14 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€108, talvi ~€190 · 100% kalustettu
4,3–5,3%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 3 42.9 – 43.6 m² €3 781 €147 643–€178 279
2h 42 53.8 – 73.6 m² €3 601 €186 289–€224 945
3h 37 72.5 – 113.4 m² €3 457 €235 216–€284 025
4h 11 113.3 – 118.9 m² €3 349 €351 967–€425 001
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 43.1 m² 2h · 57.1 m² 3h · 75.1 m² 4h · 116 m²
− 54,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€195 894
ca €3 601 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €205 689
Arvioitu vuokratuotto €700–€860/kk
Pyyntihinta / m² €3 781/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,8

Marsi pysäkki 246 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,4

VIVERE KOOL 207 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 893 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,5

61% tunneista hyvä, 16% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 56 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Parditiigi park 770 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=277): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -28,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,0

Rakennettu 2015; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

EHR-energiatodistus D (myönnetty 17.07.2025); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,6

Parditiigi park 770 m; ruokakaupat 173 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (505 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”koko alue”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Marsi tn 3

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,8 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 277 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -28%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 724 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 61% kahdessa parhaassa luokassa, 23% keskimmäisessä ja 16% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

56 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 3 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: koko alue.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 1 072 kauppaa · koko alue)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +1.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Marsi tn 3 AVM-taso: €3 601/m² €2 721 2024 Q3 134 kauppaa €3 017 2024 Q4 167 kauppaa €3 039 2025 Q1 123 kauppaa €2 900 2025 Q2 143 kauppaa €3 138 2025 Q3 161 kauppaa €3 103 2025 Q4 128 kauppaa €3 087 2026 Q1 149 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 224 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 67 €3 160 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 601/m²
Hintahaarukka
€3 263–3 939
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 54,4 m²)
€205 689
Indikatiivinen pyyntihinta€3 781/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 12 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.404660, 24.722017 · kiinteistötunnus 78401:101:5000.

🛒 Tondi Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
173 m · 2 min
🎓 VIVERE KOOL
Lukio · Lukio
207 m · 3 min
🎓 Shanghai ja San-Francisco Püha Johannese nimeline Kool Tallinnas
Peruskoulu · Peruskoulu
207 m · 3 min
🚏 Marsi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
246 m · 3 min
🚏 Sõjakooli pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
325 m · 4 min
🎓 Käo Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
342 m · 5 min
🚏 Västriku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
515 m · 7 min
🚏 Järve pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
621 m · 8 min
🌳 Parditiigi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
770 m · 10 min
🛒 Sõpruse Rimi Super
Supermarketti · Päivittäistavarat
827 m · 11 min
🧒 Tallinna Sõbrakese Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
893 m · 12 min
🛒 Sõpruse Maxima X / Grossi
Supermarketti · Päivittäistavarat
970 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 12 kohdetta, lähin pysäkki 246 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2015
Asuntoja yhteensä93
Kerroksia5
EnergialuokkaD
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala6 563 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä3
Melutaso56 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120648666 · tietue päivitetty 03.05.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 3.

EHR-portaali (koodi: 120648666) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:5000 · pinta-ala 6 563 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:101:5000) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Marsi tn 3 // 3a // 3b korteriühistu (rekisteritunnus 80528614). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,20/m² / kktyypillinen asunto €146/kk · sis. käyttömaksut · Tondi (asum) mediaani €2,92/m² / kk
Vastikkeet€1,00/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,26/m² · Tondi (asum) mediaani €1,37/m² / kk
Korjausrahasto€5 039€0,77/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€79 161€70 881
josta korjausrahasto€20 541€11 429
Korjauskulut€20 540€11 429
Korjausrahaston saldo€5 039€11 338
Rahavarat€27 017€33 488
Vararahasto€20 962€20 962
Tilikauden tulos€39−€410
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€8 3220,11
Heakorrastuse tasu Marsi€28 4870,36
Haldustasud€20 2150,26
Remonditasud€20 5410,26
Kindlustusmaksed€1 5960,02

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

93 asuntoa · jäseniä 132 yksityistä + 3 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (6 582 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Tondi (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03482123) · Postinumero: 11316

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Marsi tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120648666 Maa- ja Ruumiamet 08.10.2026 (EHR-tietue 03.05.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:5000 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 14 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,3–5,3 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=14 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2015 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Marsi tn 3, Tallinn?

Marsi tn 3 on vuonna 2015 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 93 asuntoa. EHR-koodi on 120648666 ja kiinteistötunnus 78401:101:5000. Estiqin mukaan energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Marsi tn 3?

Estiq AVM -arvio on 3 601 €/m². Arvoväli on 3 263–3 939 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €195 894.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Marsi tn 3?

3 601 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €180 050 ja 75 m² asunnon noin €270 075. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €147 643–€178 279; 2h: €186 289–€224 945; 3h: €235 216–€284 025; 4h: €351 967–€425 001.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 781/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €205 689), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €700–€860 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,3–5,3 %.

Sopiiko Marsi tn 3 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 246 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Marsi tn 3 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 277 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 61 % oli kahdessa parhaassa ja 16 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 56 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Marsi tn 3?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,20/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €146 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,00/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,26/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €5 039. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Tondi (asum) 47 taloyhtiön mediaani oli €2,92/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 08.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä