Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Ao tn 6
Rekisteritiedot 30.9.2026 Kesklinna · Tallinn

Ao tänav 6, Tallinn

Ao tn 6 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1930 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 12 asuntoa (EHR 101034366). Estiq AVM -malliarvio on 3 227 €/m² (vaihteluväli 2 920–3 534 €/m²) 30.9.2026.

Ao tänav 6, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
3 kerrosta 12 asuntoa EHR 101034366 ↗ Kiinteistötunnus 78401:108:1010 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Ao tn 6 on vuonna 1930 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 12 asuntoa, energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 227/m², 18,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Ao tn 6 on vuonna 1930 valmistunut 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 12 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (8 kpl). Energialuokka D (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 227 €/m², noin 18,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 39,7 m²) on noin €140 856.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka D, maantason pysäköinti ja 1930 rakennusvuosi.

€510–€630/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€27, talvi ~€47 · 100% kalustettu
4,4–5,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 8 31.6 – 56.8 m² €3 548 €131 970–€159 676
3h 3 56.8 – 69.8 m² €3 219 €178 288–€215 718
4h 1 96 m² €2 949 €256 209–€309 999
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 41.1 m² 3h · 61.2 m² 4h · 96 m²
− 39,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€140 856
ca €3 548 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €147 899
Arvioitu vuokratuotto €510–€630/kk
Pyyntihinta / m² €3 725/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,1 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Tehnika pysäkki 91 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,8

Jakob Westholmi Gümnaasium 263 m; ylioppilaskokeiden taso 67.6/100; päiväkoti 873 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,3

45% tunneista hyvä, 21% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 62 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Falgi park 365 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,9

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=320): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +28,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1930; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

EHR-energiatodistus D (myönnetty 09.07.2010, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Falgi park 365 m; ruokakaupat 689 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,9

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (241 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Ao tn 6

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 320 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +28%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 2 987 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 45% kahdessa parhaassa luokassa, 34% keskimmäisessä ja 21% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

62 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 9 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 470 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Kassisaba (asum) · rakennusvuosi <1939 · €3 448 (2026 Q1) -1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Ao tn 6 AVM-taso: €3 227/m² €3 225 2024 Q3 59 kauppaa €3 114 2024 Q4 49 kauppaa €3 457 2025 Q1 55 kauppaa €3 582 2025 Q2 66 kauppaa €3 591 2025 Q3 72 kauppaa €3 636 2025 Q4 67 kauppaa €3 404 2026 Q1 72 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 778 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 30 €3 560 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 227/m²
Hintahaarukka
€2 920–3 534
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 39,7 m²)
€147 899
Indikatiivinen pyyntihinta€3 725/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 14 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.433836, 24.726686 · kiinteistötunnus 78401:108:1010.

🚏 Tehnika pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
91 m · 1 min
🎓 Jakob Westholmi Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 67.6/100
263 m · 4 min
🚏 Kelmiküla pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
274 m · 4 min
🚏 Hotell Tallinn pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
299 m · 4 min
🎓 Tallinna Euroopa Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
305 m · 4 min
🌳 Falgi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
365 m · 5 min
🚏 Pelgulinn pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
378 m · 5 min
🎓 Kaarli Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
393 m · 5 min
🌳 Hirvepark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
641 m · 9 min
🛒 Telliskivi Rimi
Supermarketti · Päivittäistavarat
689 m · 9 min
🌳 Toompark ja Snelli tiik
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
836 m · 11 min
🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
873 m · 12 min
🛒 Balti Jaama Turg & Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
925 m · 12 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
946 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 14 kohdetta, lähin pysäkki 91 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1930
Asuntoja yhteensä12
Kerroksia3
EnergialuokkaD
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala664 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso62 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101034366 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101034366) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:108:1010 · pinta-ala 664 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:108:1010) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Ao tn 6 korteriühistu (rekisteritunnus 80181429). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€0,76/m² / kktyypillinen asunto €37/kk · sis. käyttömaksut · Kassisaba (asum) mediaani €3,09/m² / kk
Vastikkeet€0,32/m² / kkilman käyttömaksuja · Kassisaba (asum) mediaani €1,30/m² / kk
Korjausrahasto€13 282€22/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€2 311€2 311
Korjausrahaston saldo€13 282€13 282
Rahavarat€42 748€39 747
Vararahasto€194€194
Tilikauden tulos€3 059€3 243

12 asuntoa · jäseniä 12 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (609 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Kassisaba (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00651558) · Postinumero: 10137

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Ao tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101034366 Maa- ja Ruumiamet 30.09.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:108:1010 ↗ Maanmittauslaitos 30.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,4–5,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1930 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Ao tn 6, Tallinn?

Ao tn 6 on vuonna 1930 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 12 asuntoa. EHR-koodi on 101034366 ja kiinteistötunnus 78401:108:1010. Estiqin mukaan energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Ao tn 6?

Estiq AVM -arvio on 3 227 €/m². Arvoväli on 2 920–3 534 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €140 856.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Ao tn 6?

3 227 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €161 350 ja 75 m² asunnon noin €242 025. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €131 970–€159 676; 3h: €178 288–€215 718; 4h: €256 209–€309 999.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 725/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €147 899), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €510–€630 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,4–5,4 %.

Sopiiko Ao tn 6 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 91 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Ao tn 6 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 320 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 45 % oli kahdessa parhaassa ja 21 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 62 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Ao tn 6?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €0,76/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €37 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,32/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €13 282. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Kassisaba (asum) 70 taloyhtiön mediaani oli €3,09/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 30.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä