Estiq Value / Pärnu / Pärnu linn / Kirsi tn 34
Rekisteritiedot 5.10.2026 Pärnu linn · Pärnu

Kirsi tänav 34, Pärnu

Kirsi tn 34 (Pärnu, Pärnu linn) on vuonna 1972 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 55 asuntoa (EHR 103014062). Estiq AVM -malliarvio on 1 315 €/m² (vaihteluväli 1 120–1 510 €/m²) 5.10.2026.

Kirsi tänav 34, Pärnu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 03.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 55 asuntoa EHR 103014062 ↗ Kiinteistötunnus 62507:011:8120 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kirsi tn 34 on vuonna 1972 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 55 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €1 315/m², 46,3 % alle alueen Pärnu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 447/m², 10/2026, n=950).

Kirsi tn 34 on vuonna 1972 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Pärnu linn, 55 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (25 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 1 315 €/m², noin 46,3 % alle alueen Pärnu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 447/m², 10/2026, n=950). Tyypillinen asunto (2h, 47,1 m²) on noin €61 937.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1972 rakennusvuosi.

€480–€580/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (H3-8 klaster (Kirsi tn)).

📊 Markkinadata · H3-8 klaster (Kirsi tn)
Ylläpitokulut: kesä ~€130, talvi ~€200
9,7–10,7%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 10 27.7 m² €1 381 €32 592–€43 915
2h 25 37.4 – 48.6 m² €1 315 €50 641–€68 235
3h 15 55.8 – 61.7 m² €1 262 €62 578–€84 319
4h 5 70 – 72.4 m² €1 223 €74 399–€100 246
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 27.7 m² 2h · 45.2 m² 3h · 58.2 m² 4h · 71.4 m²
− 47,1 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€61 937
ca €1 315 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €65 034
Arvioitu vuokratuotto €480–€580/kk
Pyyntihinta / m² €1 381/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
5,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Lehetu pysäkki 73152 m / 975 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,8

Pärnu Rääma Põhikool 550 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1837 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,2

34% tunneista hyvä, 45% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 57 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Rannapark 2344 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,4

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=29): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -14,7%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,7

Rakennettu 1972; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1972) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut5,6

Rannapark 2344 m; ruokakaupat 1533 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,7

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (160 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kirsi tn 34

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 5,8 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 29 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -15%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 2 898 tuntilukemasta (07.12.2025–13.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 34% kahdessa parhaassa luokassa, 21% keskimmäisessä ja 45% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

57 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 4 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Keskmine või madal.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Pärnu linn · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 349 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +3.2% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kirsi tn 34 AVM-taso: €1 315/m² €1 556 2024 Q3 56 kauppaa €1 753 2024 Q4 48 kauppaa €1 699 2025 Q1 42 kauppaa €1 686 2025 Q2 43 kauppaa €1 739 2025 Q3 54 kauppaa €1 644 2025 Q4 44 kauppaa €1 753 2026 Q1 42 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €1 729 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 20 €1 720 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€1 315/m²
Hintahaarukka
€1 120–1 510
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 47,1 m²)
€65 034
Indikatiivinen pyyntihinta€1 381/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.398526, 24.507589 · kiinteistötunnus 62507:011:8120.

🎓 Pärnu Rääma Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
550 m · 7 min
🎓 Pärnu Ülejõe Põhikool
Peruskoulu · Arvosana: 56.7/100
946 m · 13 min
🎓 Pärnu Vabakool
Peruskoulu · Peruskoulu
1260 m · 17 min
🛒 Pärnu Keskuse Selver
Supermarket · Supermarket
1533 m · 20 min
🧒 Pärnu Kesklinna Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1837 m · 24 min
🌳 Rannapark
Park · Roheala
2344 m · 31 min
🚏 Lehetu pysäkki
Bussipeatus · Buss
73152 m · 975 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Pärnu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

40 228 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.9% · 7 597
18–64 (Työikäiset) 57.7% · 23 200
65 ja vanhemmat (Seniorit) 23.4% · 9 431

Koulutustaso (15+)

42 815 asukasta
Perusaste tai alempi 21.6% · 9 250
Keskiaste tai ammatillinen 46% · 19 690
Korkeakoulututkinto 30.1% · 12 895
Koulutustaso tuntematon 2.3% · 980

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

28 884 asuntoa
Historialliset (< 1945) 15.8% · 4 569
Neuvostoaika (1946–1990) 50.6% · 14 606
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 27.9% · 8 050
Uudiskohteet (2011+) 5.2% · 1 496

Eniten rakennettu aikakausi: 1991–2000.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.4%
Luokka B (Matalaenergia) 2.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 21.5%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 51.1%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 15.8%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1972
Asuntoja yhteensä55
Kerroksia5
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 702 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso57 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 103014062 · tietue päivitetty 30.05.2024.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 103014062) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

62507:011:8120 · pinta-ala 2 702 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (62507:011:8120) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Pärnu linn, Kirsi tn 34 korteriühistu (rekisteritunnus 80364199). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,55/m² / kktyypillinen asunto €167/kk · sis. käyttömaksut · Rääma linnaosa, Rääma (asum) mediaani €2,83/m² / kk
Vastikkeet€0,89/m² / kkilman käyttömaksuja · Rääma linnaosa, Rääma (asum) mediaani €0,76/m² / kk
Korjausrahasto€22 239€8,43/m² · alueen tavanomaisella välillä
Lainat€211 630€80/m² · Euribor · 2033 · Swedbank
Tilikausi20252024
Vastikkeet€28 039€32 207
Korjausrahaston saldo€22 239€15 909
Lainaa jäljellä€211 630€233 649
Rahavarat€26 102€17 809
Vararahasto€6 299€6 299
Tilikauden tulos€3 827€1 291
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€9 4960,30
Haldustasud€7 1200,22
Laenuintresside katteks€11 4230,36

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

55 asuntoa · jäseniä 53 yksityistä + 2 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 638 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Rääma linnaosa, Rääma (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00704213) · Postinumero: 80038

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Kirsi tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Kirsi tn 34 Tämä talo 1972 €1 315 ~€61 937 E ~ Aktiivinen
Kirsi tn 36 1970 €1 330 ~€62 111 D Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 103014062 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 62507:011:8120 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · H3-8 klaster (Kirsi tn) · tuotto 9,7–10,7 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=2 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1972 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kirsi tn 34, Pärnu?

Kirsi tn 34 on vuonna 1972 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Pärnu linn, jossa on 55 asuntoa. EHR-koodi on 103014062 ja kiinteistötunnus 62507:011:8120. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kirsi tn 34?

Estiq AVM -arvio on 1 315 €/m². Arvoväli on 1 120–1 510 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €61 937.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Kirsi tn 34?

1 315 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €52 600 ja 50 m² asunnon noin €65 750. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €32 592–€43 915; 2h: €50 641–€68 235; 3h: €62 578–€84 319; 4h: €74 399–€100 246.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €1 381/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €65 034), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €480–€580 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 9,7–10,7 %.

Sopiiko Kirsi tn 34 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 73152 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kirsi tn 34 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 29 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 34 % oli kahdessa parhaassa ja 45 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 57 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Kirsi tn 34?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,55/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €167 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,89/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €22 239. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €211 630. Vertailun vuoksi alueen Rääma linnaosa, Rääma (asum) 74 taloyhtiön mediaani oli €2,83/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä