Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Staadioni tn 83
Rekisteritiedot 10.10.2026 Tartu linn · Tartu

Staadioni tänav 83, Tartu

Staadioni tn 83 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 2020 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa (EHR 104038644). Estiq AVM -malliarvio on 3 707 €/m² (vaihteluväli 3 214–4 200 €/m²) 10.10.2026.

Staadioni tänav 83, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
2 kerrosta 1 asuntoa EHR 104038644 ↗ Kiinteistötunnus 79301:001:0590 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Staadioni tn 83 on vuonna 2020 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa, arvioitu energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 707/m², 61,0 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Staadioni tn 83 on vuonna 2020 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 1 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Energialuokka D (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 707 €/m², noin 61,0 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (2h) on noin €182 384.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka D, maantason pysäköinti ja 2020 rakennusvuosi.

€540–€660/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä
3,5–4,5%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

− 49,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€182 384
ca €3 707 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €191 503
Arvioitu vuokratuotto €540–€660/kk
Pyyntihinta / m² €3 892/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Alla merkityt "–"-kohdat eivät ole mitattuja tälle rakennukselle; kokonaispisteissä ne huomioidaan neutraalina arviona.

Sijainti ja yhteydet8,9

Nurme peatus 67 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,2

Tartu Erakool 117 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 246 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

61% tunneista hyvä, 11% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 50 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Meltsiveski park 762 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski–

Alueelle ei ole poliisin avointa dataa.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,0

Rakennettu 2020; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2020) perusteella odotettu luokka on D. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Meltsiveski park 762 m; ruokakaupat 379 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,4

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (84 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Staadioni tn 83

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Ei tietoja

PPA:n avoimessa datassa ei ole merkintöjä tältä alueelta. Se ei välttämättä tarkoita, ettei mitään tapahdu: harvaan asutuilla alueilla dataa on vähän.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 55 973 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, 17 ruutua ~600 m säteellä): 61% kahdessa parhaassa luokassa, 28% keskimmäisessä ja 11% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

50 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Keskmine või madal.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 185 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +5.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Staadioni tn 83 AVM-taso: €3 707/m² €2 969 2024 Q3 31 kauppaa €2 856 2024 Q4 24 kauppaa €3 057 2025 Q1 20 kauppaa €3 150 2025 Q2 26 kauppaa €3 261 2025 Q3 39 kauppaa €3 040 2025 Q4 26 kauppaa €3 233 2026 Q1 12 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 268 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 7 €3 320 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 707/m²
Hintahaarukka
€3 214–4 200
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h)
€191 503
Indikatiivinen pyyntihinta€3 892/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.392835, 26.717217 · kiinteistötunnus 79301:001:0590.

🚏 Nurme peatus
Bussipeatus · Buss
67 m · 1 min
🎓 Tartu Erakool
Lukio · Lukio
117 m · 2 min
🧒 Tartu Lasteaed Sirel
Lasteaed · Alusharidus
246 m · 3 min
🛒 Rimi
Supermarket · Supermarket
379 m · 5 min
🎓 Miina Härma Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.8/100
524 m · 7 min
🌳 Meltsiveski park
Park · Roheala
762 m · 10 min
🎓 Tartu Luterlik Peetri Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
809 m · 11 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta, lähin pysäkki 67 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2020
Asuntoja yhteensä1
Kerroksia2
Energialuokka (arvio)D ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala8 567 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso50 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 104038644 · tietue päivitetty 05.03.2026.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 104038644) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79301:001:0590 · pinta-ala 8 567 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79301:001:0590) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00770962) · Postinumero: 51008

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Staadioni tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 104038644 Maa- ja Ruumiamet 10.10.2026 (EHR-tietue 05.03.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79301:001:0590 ↗ Maanmittauslaitos 10.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 3,5–4,5 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2020 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Arvioitu energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Staadioni tn 83, Tartu?

Staadioni tn 83 on vuonna 2020 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 1 asuntoa. EHR-koodi on 104038644 ja kiinteistötunnus 79301:001:0590. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Staadioni tn 83?

Estiq AVM -arvio on 3 707 €/m². Arvoväli on 3 214–4 200 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €182 384.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Staadioni tn 83?

3 707 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €148 280 ja 50 m² asunnon noin €185 350. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

Huoneistojakauman tiedot päivittyvät.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 892/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €191 503), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €540–€660 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,5–4,5 %.

Sopiiko Staadioni tn 83 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 67 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Staadioni tn 83 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 61 % oli kahdessa parhaassa ja 11 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 50 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 10.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä