Estiq Value / Tallinn / Haabersti / Vana-Rannamõisa tee 1h/3
Rekisteritiedot 11.10.2026 Haabersti · Tallinn

Vana-Rannamõisa tee 1h/3, Tallinn

Vana-Rannamõisa tee 1h/3 (Tallinn, Haabersti linnaosa) on vuonna 2013 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 6 asuntoa (EHR 120650786). Estiq AVM -malliarvio on 3 147 €/m² (vaihteluväli 2 848–3 446 €/m²) 11.10.2026.

Vana-Rannamõisa tee 1h/3, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
2 kerrosta 6 asuntoa EHR 120650786 ↗ Kiinteistötunnus 78406:606:0045 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Vana-Rannamõisa tee 1h/3 on vuonna 2013 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 6 asuntoa, arvioitu energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 147/m², 17,0 % yli alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96).

Vana-Rannamõisa tee 1h/3 on vuonna 2013 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti, 6 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (3 kpl). Energialuokka B (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 147 €/m², noin 17,0 % yli alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96). Tyypillinen asunto (3h, 66,5 m²) on noin €201 229.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2013 rakennusvuosi.

€800–€970/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€80, talvi ~€140 · 100% kalustettu
4,8–5,8%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 1 59.7 m² €3 147 €170 028–€205 724
3h 3 66.5 – 67.8 m² €3 026 €183 208–€221 671
4h 2 84.2 m² €3 006 €229 060–€277 150
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 59.7 m² 3h · 66.9 m² 4h · 84.2 m²
− 66,5 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€201 229
ca €3 026 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €211 290
Arvioitu vuokratuotto €800–€970/kk
Pyyntihinta / m² €3 177/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,3 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,3

Tuleraua pysäkki 58 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut4,8

Rocca al Mare Kool 1616 m; ylioppilaskokeiden taso 60.2/100; päiväkoti 2263 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,3

78% tunneista hyvä, 7% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Õismäe tiigi puhkeala 2151 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=13): kohtalainen riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2013; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2013) perusteella odotettu luokka on B. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut5,3

Õismäe tiigi puhkeala 2151 m; ruokakaupat 1902 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä6,8

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (23 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2011-2015”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Vana-Rannamõisa tee 1h/3

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 5,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 13 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -53%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 822 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 78% kahdessa parhaassa luokassa, 15% keskimmäisessä ja 7% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Haabersti · otos: rakennusvuosi 2011-2015.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 58 kauppaa · rakennusvuosi 2011-2015)
Kaupat
Vana-Rannamõisa tee 1h/3 AVM-taso: €3 147/m² 2024 Q3 liian vähän kauppoja10 kauppaa liian vähän kauppoja— 2024 Q4 liian vähän kauppoja7 kauppaa liian vähän kauppoja— 2026 Q1 liian vähän kauppoja2 kauppaa liian vähän kauppoja— 2026 Q2 liian vähän kauppoja1 kauppaa liian vähän kauppoja— €3 042 2025 Q1 8 kauppaa €3 023 2025 Q2 10 kauppaa €3 062 2025 Q3 13 kauppaa €3 095 2025 Q4 7 kauppaa

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 147/m²
Hintahaarukka
€2 848–3 446
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 66,5 m²)
€211 290
Indikatiivinen pyyntihinta€3 177/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 8 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.431710, 24.621306 · kiinteistötunnus 78406:606:0045.

🚏 Tuleraua pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
58 m · 1 min
🚏 Tähistaeva pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
331 m · 4 min
🚏 Pikaliiva pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
430 m · 6 min
🚏 Hälli pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
542 m · 7 min
🎓 Rocca al Mare Kool
Kool · 60.2/100
1616 m · 22 min
🛒 Haabersti Rimi Hyper
Supermarket · Supermarket
1902 m · 25 min
🌳 Õismäe tiigi puhkeala
Park · Roheala
2151 m · 29 min
🧒 Meelespea Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
2263 m · 30 min
10 minuutin kävelymatkalla: 8 kohdetta, lähin pysäkki 58 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Haabersti linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

46 750 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.7% · 9 208
18–64 (Työikäiset) 60% · 28 038
65 ja vanhemmat (Seniorit) 20.3% · 9 504

Koulutustaso (15+)

38 987 asukasta
Perusaste tai alempi 12.6% · 4 918
Keskiaste tai ammatillinen 37.7% · 14 686
Korkeakoulututkinto 47.6% · 18 572
Koulutustaso tuntematon 2.1% · 811

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

22 911 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0.3% · 80
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 15 057
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 16.1% · 3 691
Uudiskohteet (2011+) 16.8% · 3 860

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 7.5%
Luokka B (Matalaenergia) 9.3%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 10.8%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 5.3%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.7%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2013
Asuntoja yhteensä6
Kerroksia2
Energialuokka (arvio)B ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala5 009 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120650786 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Tiili.

EHR-portaali (koodi: 120650786) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78406:606:0045 · pinta-ala 5 009 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78406:606:0045) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Vana-Rannamõisa tee 1h korteriühistu (rekisteritunnus 80374105). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,90/m² / kktyypillinen asunto €153/kk · sis. käyttömaksut · Pikaliiva (asum) mediaani €3,01/m² / kk
Vastikkeet€1,91/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,68/m² · Pikaliiva (asum) mediaani €1,14/m² / kk
Korjausrahasto−€2 148saldo vuoden lopussa
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€40 926€35 267
josta korjausrahasto€14 579€9 415
Korjauskulut€14 579€9 415
Korjausrahaston saldo−€2 148€3 851
Rahavarat€3 907€3 070
Vararahasto€4 931€1 431
Tilikauden tulos€0€4
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldusteenus€7 3790,34
Heakord€10 9970,51
Tehnohooldus€5 9040,28
Kindlustus€1 2070,06
Sideteenus€300,00
Jooksvad hooldustööd€3690,02
Pangateenused€1760,01
Porivaibad€2850,01
Remonditasud€14 5790,68

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

31 asuntoa · jäseniä 41 yksityistä + 1 yritystä · taloyhtiöllä on 3 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 788 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Pikaliiva (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03180016) · Postinumero: 13516

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Vana-Rannamõisa tee

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120650786 Maa- ja Ruumiamet 11.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78406:606:0045 ↗ Maanmittauslaitos 25.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,8–5,8 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2013 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Vana-Rannamõisa tee 1h/3, Tallinn?

Vana-Rannamõisa tee 1h/3 on vuonna 2013 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti linnaosa, jossa on 6 asuntoa. EHR-koodi on 120650786 ja kiinteistötunnus 78406:606:0045. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Vana-Rannamõisa tee 1h/3?

Estiq AVM -arvio on 3 147 €/m². Arvoväli on 2 848–3 446 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €201 229.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Vana-Rannamõisa tee 1h/3?

3 147 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €125 880 ja 50 m² asunnon noin €157 350. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €170 028–€205 724; 3h: €183 208–€221 671; 4h: €229 060–€277 150.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 177/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €211 290), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €800–€970 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,8–5,8 %.

Sopiiko Vana-Rannamõisa tee 1h/3 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 58 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Vana-Rannamõisa tee 1h/3 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 13 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 78 % oli kahdessa parhaassa ja 7 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Vana-Rannamõisa tee 1h/3?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,90/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €153 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,91/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,68/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa −€2 148. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Pikaliiva (asum) 31 taloyhtiön mediaani oli €3,01/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 11.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä