Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Poordi tn 3
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Poordi tänav 3, Tallinn

Poordi tn 3 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 2016 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 86 asuntoa (EHR 120690896). Estiq AVM -malliarvio on 5 202 €/m² (vaihteluväli 4 708–5 696 €/m²) 4.10.2026.

Poordi tänav 3, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 86 asuntoa EHR 120690896 ↗ Kiinteistötunnus 78401:114:0062 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Poordi tn 3 on vuonna 2016 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 86 asuntoa, energialuokka A. Estiq AVM -vertailuarvo on €5 202/m², 32,1 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Poordi tn 3 on vuonna 2016 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 86 asuntoa. Kantava rakenne: Teräsbetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (32 kpl). Energialuokka A (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 5 202 €/m², noin 32,1 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (3h, 91,1 m²) on noin €421 520.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka A, maantason pysäköinti ja 2016 rakennusvuosi.

€1 440–€1 770/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (3 ilmoitusta tässä talossa).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta tässä talossa
Ylläpitokulut: kesä ~€100, talvi ~€200 · 100% kalustettu
4,1–5,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 8 24 – 116.5 m² €5 345 €215 257–€260 448
2h 30 34.2 – 93 m² €5 202 €261 283–€316 139
3h 32 65.1 – 126.5 m² €4 627 €404 925–€489 937
4h 16 90.8 – 218 m² €4 664 €498 069–€602 635
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 44.5 m² 2h · 55.5 m² 3h · 96.7 m² 4h · 118 m²
− 91,1 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€421 520
ca €4 627 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €442 596
Arvioitu vuokratuotto €1 440–€1 770/kk
Pyyntihinta / m² €4 858/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,3

Admiraliteedi pysäkki 78 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,5

Püha Miikaeli Kool 426 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 527 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,0

53% tunneista hyvä, 10% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Tammsaare park 715 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,0

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=184): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -17,7%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2016; kantava rakenne Teräsbetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys9,8

EHR-energiatodistus A (myönnetty 22.05.2020); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Tammsaare park 715 m; ruokakaupat 432 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (97 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Poordi tn 3

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 184 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -18%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 255 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 53% kahdessa parhaassa luokassa, 37% keskimmäisessä ja 10% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 232 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +0.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Poordi tn 3 AVM-taso: €5 202/m² €4 495 2024 Q3 32 kauppaa €4 392 2024 Q4 36 kauppaa €4 302 2025 Q1 41 kauppaa €4 510 2025 Q2 26 kauppaa €4 286 2025 Q3 29 kauppaa €4 307 2025 Q4 34 kauppaa €4 336 2026 Q1 24 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 658 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 10 €4 290 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€5 202/m²
Hintahaarukka
€4 708–5 696
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 91,1 m²)
€442 596
Indikatiivinen pyyntihinta€4 858/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 14 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.442002, 24.754444 · kiinteistötunnus 78401:114:0062.

🚏 Admiraliteedi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
78 m · 1 min
🚏 Merekeskus pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
85 m · 1 min
🚏 Ahtri (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
130 m · 2 min
🚏 Kanuti pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
130 m · 2 min
🎓 Püha Miikaeli Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
426 m · 6 min
🛒 Nautica Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
432 m · 6 min
🎓 Täiskasvanute E-Gümnaasium
Lukio · Lukio
492 m · 7 min
🎓 Vanalinna Hariduskolleegium
Lukio · Arvosana: 63.5/100
496 m · 7 min
🧒 Mudila Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
527 m · 7 min
🛒 Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
673 m · 9 min
🌳 Tammsaare park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
715 m · 10 min
🛒 Solaris Toidupood
Supermarketti · Päivittäistavarat
911 m · 12 min
🌳 Toompark ja Snelli tiik
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
980 m · 13 min
🌳 Noblessneri ja Kalaranna rannapromenaad
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1055 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 14 kohdetta, lähin pysäkki 78 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2016
Asuntoja yhteensä86
Kerroksia6
EnergialuokkaA
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala4 205 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTeräsbetoni
Hissejä4
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120690896 · tietue päivitetty 31.05.2025.

Teräsbetoni · hissejä EHR:n mukaan: 4.

EHR-portaali (koodi: 120690896) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:114:0062 · pinta-ala 4 205 m².

Käyttötarkoitus: 80% Elamumaa, 20% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:114:0062) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Poordi tn 3, Poordi tn 5 korteriühistu (rekisteritunnus 80410812). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€253 / kkkaikki kulut sis. käyttömaksut
Vastikkeet€160 443vuodessa, ilman käyttömaksuja
Korjausrahasto€1 634saldo vuoden lopussa
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€160 443€125 233
josta korjausrahasto€25 352€36 433
Korjauskulut€73 921€36 433
Korjausrahaston saldo€1 634€0
Rahavarat€20 884€29 624
Vararahasto€72 499€71 250
Tilikauden tulos€304€690
Vastikkeet lajeittain2025
Haldustasud ja raamatupidamiseteenus€24 937
Heakord€39 288
Tehnohooldustasud€22 297
Remonditasud€25 352
Soojussõlme rekonstrueerimine€48 569

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

jäseniä 71 yksityistä + 62 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). Vertailu: alueen Sadama (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03343791) · Postinumero: 10156

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Poordi tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120690896 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 31.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:114:0062 ↗ Maanmittauslaitos 15.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta tässä talossa · tuotto 4,1–5,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

A · tämä rakennus Lähes nollaenergiatalo Erittäin matala energiankulutus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2016 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka A: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Poordi tn 3, Tallinn?

Poordi tn 3 on vuonna 2016 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 86 asuntoa. EHR-koodi on 120690896 ja kiinteistötunnus 78401:114:0062. Estiqin mukaan energialuokka A.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Poordi tn 3?

Estiq AVM -arvio on 5 202 €/m². Arvoväli on 4 708–5 696 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €421 520.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Poordi tn 3?

5 202 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €260 100 ja 75 m² asunnon noin €390 150. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €215 257–€260 448; 2h: €261 283–€316 139; 3h: €404 925–€489 937; 4h: €498 069–€602 635.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 858/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €442 596), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €1 440–€1 770 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,1–5,1 %.

Sopiiko Poordi tn 3 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 78 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Poordi tn 3 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 184 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 53 % oli kahdessa parhaassa ja 10 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Poordi tn 3?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi yhteensä €253 kuukaudessa käyttömaksut mukaan lukien. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €1 634. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä