Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Nunne tn 11
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Nunne tänav 11, Tallinn

Nunne tn 11 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1940 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 3 asuntoa (EHR 101015473). Estiq AVM -malliarvio on 4 481 €/m² (vaihteluväli 4 055–4 907 €/m²) 4.10.2026.

Nunne tänav 11, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 3 asuntoa EHR 101015473 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:3280 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Nunne tn 11 on vuonna 1940 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 3 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 481/m², 13,8 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Nunne tn 11 on vuonna 1940 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 3 asuntoa. Kantava rakenne: Teräsbetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (2 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 481 €/m², noin 13,8 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (3h, 80,9 m²) on noin €374 891.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1940 rakennusvuosi.

€1 130–€1 380/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (9 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 9 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€163, talvi ~€400 · 100% kalustettu
3,5–4,5%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 1 82.3 m² €4 611 €343 434–€415 536
3h 2 74.4 – 87.3 m² €4 634 €339 276–€410 505
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 82.3 m² 3h · 80.9 m²
− 80,9 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€374 891
ca €4 634 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €393 636
Arvioitu vuokratuotto €1 130–€1 380/kk
Pyyntihinta / m² €4 866/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,2 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,7

Balti jaam (train station) pysäkki 277 m / 4 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,7

Gustav Adolfi Gümnaasium 137 m; ylioppilaskokeiden taso 75.1/100; päiväkoti 633 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,5

62% tunneista hyvä, 12% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 63 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toompark ja Snelli tiik 201 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=637): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -55,1%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1940; kantava rakenne Teräsbetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1940) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,6

Toompark ja Snelli tiik 201 m; ruokakaupat 493 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (407 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Nunne tn 11

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 637 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -55%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 896 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 62% kahdessa parhaassa luokassa, 26% keskimmäisessä ja 12% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

63 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 10 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 879 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Nunne tn 11 AVM-taso: €4 481/m² €3 041 2024 Q3 114 kauppaa €3 108 2024 Q4 129 kauppaa €3 276 2025 Q1 115 kauppaa €3 068 2025 Q2 114 kauppaa €3 193 2025 Q3 118 kauppaa €3 146 2025 Q4 131 kauppaa €3 373 2026 Q1 108 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 549 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 50 €3 390 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 481/m²
Hintahaarukka
€4 055–4 907
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 80,9 m²)
€393 636
Indikatiivinen pyyntihinta€4 866/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 16 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.438634, 24.742050 · kiinteistötunnus 78401:101:3280.

🎓 Gustav Adolfi Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 75.1/100
137 m · 2 min
🎓 Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasium
Lukio · Lukio
182 m · 2 min
🌳 Toompark ja Snelli tiik
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
201 m · 3 min
🚏 Balti jaam (train station) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
277 m · 4 min
🚏 Balti jaam 1 (train station) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
293 m · 4 min
🚏 Balti jaam 2 (train station) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
294 m · 4 min
🚏 Balti jaam 3 (train station) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
310 m · 4 min
🎓 Tallinna Toomkool
Peruskoulu · Peruskoulu
332 m · 4 min
🛒 Balti Jaama Turg & Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
493 m · 7 min
🌳 Hirvepark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
620 m · 8 min
🌳 Tammsaare park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
630 m · 8 min
🧒 Mudila Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
633 m · 8 min
🛒 Solaris Toidupood
Supermarketti · Päivittäistavarat
709 m · 9 min
🛒 Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
825 m · 11 min
🧒 Kalamaja Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
825 m · 11 min
🛒 Telliskivi Rimi
Supermarketti · Päivittäistavarat
826 m · 11 min
10 minuutin kävelymatkalla: 16 kohdetta, lähin pysäkki 277 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1940
Asuntoja yhteensä3
Kerroksia5
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala385 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTeräsbetoni
Hissejä0
Melutaso63 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101015473 · tietue päivitetty 24.11.2025.

Teräsbetoni · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101015473) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:3280 · pinta-ala 385 m².

Käyttötarkoitus: 65% Elamumaa, 35% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:101:3280) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Nunne tn 11 // 11a // 11b korteriühistu (rekisteritunnus 80412099). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€97 / kkkaikki kulut sis. käyttömaksut
Vastikkeet€1,87/m² / kkilman käyttömaksuja · Vanalinna (asum) mediaani €1,54/m² / kk
Korjausrahasto€1 492€3,51/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€9 526€13 882
Korjausrahaston saldo€1 492€99
Rahavarat€1 956€2 389
Vararahasto€798€798
Tilikauden tulos€22€7
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldus-hooldustasud€8 8611,74
Kindlustus€6650,13

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

8 asuntoa · jäseniä 6 yksityistä + 5 yritystä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (426 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Vanalinna (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00636712) · Postinumero: 10133

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Nunne tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101015473 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 24.11.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:3280 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 9 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 3,5–4,5 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=9 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1940 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Nunne tn 11, Tallinn?

Nunne tn 11 on vuonna 1940 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 3 asuntoa. EHR-koodi on 101015473 ja kiinteistötunnus 78401:101:3280. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Nunne tn 11?

Estiq AVM -arvio on 4 481 €/m². Arvoväli on 4 055–4 907 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €374 891.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Nunne tn 11?

4 481 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €179 240 ja 50 m² asunnon noin €224 050. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €343 434–€415 536; 3h: €339 276–€410 505.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 866/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €393 636), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €1 130–€1 380 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,5–4,5 %.

Sopiiko Nunne tn 11 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 277 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Nunne tn 11 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 637 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 62 % oli kahdessa parhaassa ja 12 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 63 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Nunne tn 11?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi yhteensä €97 kuukaudessa käyttömaksut mukaan lukien. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,87/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €1 492. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä