Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Madalmaa tn 1
Rekisteritiedot 5.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Madalmaa tänav 1, Tallinn

Madalmaa tn 1 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 2020 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 49 asuntoa (EHR 120838187). Estiq AVM -malliarvio on 4 256 €/m² (vaihteluväli 3 852–4 660 €/m²) 5.10.2026.

Madalmaa tänav 1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 49 asuntoa EHR 120838187 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:2419 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Madalmaa tn 1 on vuonna 2020 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 49 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 256/m², 8,0 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Madalmaa tn 1 on vuonna 2020 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 49 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (22 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 256 €/m², noin 8,0 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 48,8 m²) on noin €217 111.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2020 rakennusvuosi.

€680–€830/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
3,7–4,7%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 1 33.3 m² €4 702 €141 702–€171 451
2h 22 38.9 – 53.5 m² €4 449 €191 654–€231 891
3h 19 58.2 – 91.5 m² €4 244 €269 626–€326 232
4h 7 86.5 – 172.8 m² €4 265 €436 932–€528 664
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 33.3 m² 2h · 47.6 m² 3h · 70.2 m² 4h · 113.2 m²
− 48,8 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€217 111
ca €4 449 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €227 967
Arvioitu vuokratuotto €680–€830/kk
Pyyntihinta / m² €4 671/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,3

Uus-Sadama pysäkki 67 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,5

Tallinna Juudi Kool 300 m; ylioppilaskokeiden taso 49.4/100; päiväkoti 1338 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,3

65% tunneista hyvä, 10% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 61 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Politseiaed 972 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=531): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -18,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2020; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 25.10.2017); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,0

Politseiaed 972 m; ruokakaupat 481 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (97 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Madalmaa tn 1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,7 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 531 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -18%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 167 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 65% kahdessa parhaassa luokassa, 25% keskimmäisessä ja 10% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

61 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 8 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 232 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +0.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Madalmaa tn 1 AVM-taso: €4 256/m² €4 495 2024 Q3 32 kauppaa €4 392 2024 Q4 36 kauppaa €4 302 2025 Q1 41 kauppaa €4 510 2025 Q2 26 kauppaa €4 286 2025 Q3 29 kauppaa €4 307 2025 Q4 34 kauppaa €4 336 2026 Q1 24 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 658 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 10 €4 290 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 256/m²
Hintahaarukka
€3 852–4 660
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 48,8 m²)
€227 967
Indikatiivinen pyyntihinta€4 671/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 12 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.440712, 24.769397 · kiinteistötunnus 78401:101:2419.

🚏 Uus-Sadama pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
67 m · 1 min
🚏 Tuukri (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
133 m · 2 min
🚏 F. R. Kreutzwaldi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
266 m · 4 min
🚏 Tallinna Ülikool pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
266 m · 4 min
🎓 Tallinna Juudi Kool
Lukio · Arvosana: 49.4/100
300 m · 4 min
🛒 Nautica Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
481 m · 6 min
🎓 Tallinna 21. Kool
Lukio · Arvosana: 75/100
593 m · 8 min
🎓 Täiskasvanute E-Gümnaasium
Lukio · Lukio
718 m · 10 min
🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
790 m · 11 min
🛒 Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
921 m · 12 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
972 m · 13 min
🧒 Tallinna Liivamäe Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1338 m · 18 min
10 minuutin kävelymatkalla: 12 kohdetta, lähin pysäkki 67 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2020
Asuntoja yhteensä49
Kerroksia6
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 475 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä2
Melutaso61 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120838187 · tietue päivitetty 20.06.2026.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 2.

EHR-portaali (koodi: 120838187) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:2419 · pinta-ala 2 475 m².

Käyttötarkoitus: 95% Elamumaa, 5% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:101:2419) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Madalmaa tn 1 korteriühistu (rekisteritunnus 80646514). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€1,26/m² / kktyypillinen asunto €70/kk · sis. käyttömaksut · Sadama (asum) mediaani €3,33/m² / kk
Vastikkeet€0,62/m² / kkilman käyttömaksuja · Sadama (asum) mediaani €1,37/m² / kk
Korjausrahasto€697€0,22/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€23 969€0
Korjausrahaston saldo€697€0
Rahavarat€1 128€0
Vararahasto€1 203€0
Tilikauden tulos€5€0

49 asuntoa · jäseniä 38 yksityistä + 10 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 206 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Sadama (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03818956) · Postinumero: 10154

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Madalmaa tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120838187 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 20.06.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:2419 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 3,7–4,7 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2020 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Madalmaa tn 1, Tallinn?

Madalmaa tn 1 on vuonna 2020 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 49 asuntoa. EHR-koodi on 120838187 ja kiinteistötunnus 78401:101:2419. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Madalmaa tn 1?

Estiq AVM -arvio on 4 256 €/m². Arvoväli on 3 852–4 660 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €217 111.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Madalmaa tn 1?

4 256 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €212 800 ja 75 m² asunnon noin €319 200. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €141 702–€171 451; 2h: €191 654–€231 891; 3h: €269 626–€326 232; 4h: €436 932–€528 664.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 671/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €227 967), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €680–€830 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,7–4,7 %.

Sopiiko Madalmaa tn 1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 67 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Madalmaa tn 1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 531 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 65 % oli kahdessa parhaassa ja 10 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 61 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Madalmaa tn 1?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €1,26/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €70 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,62/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €697. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Sadama (asum) 27 taloyhtiön mediaani oli €3,33/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä