Käytämme välttämättömiä evästeitä sivuston toimintaan. Suostumuksellasi käytämme myös Google Analytics 4 -kävijätilastoja ja Tawk.to-livechatia; Google ja tawk.to voivat käsitellä tietoja Yhdysvalloissa. Voit peruuttaa suostumuksen milloin tahansa alatunnisteen linkistä ”Hallitse evästeitä”.
Evästeluettelo ·
Tietosuojaseloste
Välttämättömät
Istunto, tietoturva ja evästevalintasi muistaminen.
Aina käytössä
Analytiikka (Google Analytics 4)
Koostetilastot sivuston käytöstä. Palveluntarjoaja: Google Ireland Ltd / Google LLC.
Livechat (Tawk.to)
Lataa chat-ikkunan sivun kulmaan. Palveluntarjoaja: tawk.to inc.
Kihnu tn 57 (Tallinn, Lasnamäe linnaosa) on vuonna 2020 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa. Estiq AVM -malliarvio on 3 460 €/m² (vaihteluväli 3 197–3 723 €/m²) 13.10.2026.
5 kerrosta1 asuntoa
Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.
Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot
Kihnu tn 57 on vuonna 2020 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa, arvioitu energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 460/m², 44,0 % yli alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151).
Kihnu tn 57 on vuonna 2020 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe, 1 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Energialuokka D (arvio rakennusvuoden perusteella).
Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 460 €/m², noin 44,0 % yli alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151). Tyypillinen asunto (2h) on noin €170 232.
✓ Sopii erinomaisesti
Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.
⚠ Huomioitavaa
Arvioitu energialuokka D, maantason pysäköinti ja 2020 rakennusvuosi.
€400–€490/kk
Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä).
📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€90, talvi ~€173
2,6–3,6%
Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).
markkina-arvosta
Asuntojen hinnat ja huonejakautuma
Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.
Asunto
Määrä
Pinta-ala
€/m²
Arvohaarukka
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.
Asunnon pikakalkulaattori
Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€170 232
ca €3 460 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu.€178 744
Arvioitu vuokratuotto
€400–€490/kk
Pyyntihinta / m²
€3 633/m²
Neuvotteluvara
3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.
Estiq Building Scorecard™
8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.
Kokonaispisteet 7,9 / 10
Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä
Sijainti ja yhteydet9,1
Jussi pysäkki 156 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.
Paino 20%
Koulutus ja koulut7,0
Tallinna Läänemere Gümnaasium 303 m; ylioppilaskokeiden taso 58.7/100; päiväkoti 120 m.
Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1
82% tunneista hyvä, 6% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 57 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Tondiloo park (Kivila park) 876 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.
Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,2
PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=57): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -15,5%.
Paino 10%
Kunto ja ikä9,0
Rakennettu 2020; kantava rakenne Paikallavalubetoni.
Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5
Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2020) perusteella odotettu luokka on D. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.
Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,2
Tondiloo park (Kivila park) 876 m; ruokakaupat 395 m.
Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5
Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (95 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).
Paino 10%
Ympäristö ja turvallisuus: Kihnu tn 57
Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.
Turvallisuus
Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,3 / 10
Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 57 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -16%.
Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.
Lähde: PPA:n avoin data.
Ilmanlaatu
Kohtalainen
Viimeisen 12 kk:n 3 173 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 82% kahdessa parhaassa luokassa, 12% keskimmäisessä ja 6% kahdessa huonoimmassa viidestä.
Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.
Melu
57 dB Lden · havaittava
Arvioitu tieliikennemelu on 4 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).
Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.
Radon maaperässä
Korkea · 150–250 kBq/m³
Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.
Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.
Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).
Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.
D · tämä rakennus
Keskitaso / peruskorjattu
Kohtalaiset lämmityskulut
Keskeiset riskitekijät
Vuoden 2020 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
Arvioitu energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.
Usein kysytyt kysymykset (UKK)
Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.
Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kihnu tn 57, Tallinn?
Kihnu tn 57 on vuonna 2020 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe linnaosa, jossa on 1 asuntoa. EHR-koodi on ei julkisessa rekisterissä ja kiinteistötunnus ei julkisessa rekisterissä. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka D.
Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kihnu tn 57?
Estiq AVM -arvio on 3 460 €/m². Arvoväli on 3 197–3 723 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €170 232.
Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Kihnu tn 57?
3 460 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €138 400 ja 50 m² asunnon noin €173 000. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.
Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?
Huoneistojakauman tiedot päivittyvät.
Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 633/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €178 744), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.
Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?
Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €400–€490 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 2,6–3,6 %.
Sopiiko Kihnu tn 57 asuntosijoitukseen?
Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 156 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.
Millainen on osoitteen Kihnu tn 57 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?
Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 57 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 82 % oli kahdessa parhaassa ja 6 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 57 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (150–250 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.
Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?
Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →
Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?
Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.
Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto.
Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?
Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.