Estiq Value / Tallinn / Mustamäe / Heli tn 1/1
Rekisteritiedot 4.10.2026 Mustamäe · Tallinn

Heli tänav 1/1, Tallinn

Heli tn 1/1 (Tallinn, Mustamäe linnaosa) on vuonna 2019 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo, 76 asuntoa (EHR 120717238). Estiq AVM -malliarvio on 3 637 €/m² (vaihteluväli 3 426–3 848 €/m²) 4.10.2026.

Heli tänav 1/1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
8 kerrosta 76 asuntoa EHR 120717238 ↗ Kiinteistötunnus 78404:409:0055 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Heli tn 1/1 on vuonna 2019 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo, 76 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 637/m², 37,7 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132).

Heli tn 1/1 on vuonna 2019 valmistunut 8-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe, 76 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (32 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 637 €/m², noin 37,7 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132). Tyypillinen asunto (2h, 46 m²) on noin €167 302.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2019 rakennusvuosi.

€580–€710/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (11 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 11 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€117, talvi ~€207 · 82% kalustettu
4,1–5,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 14 29.3 m² €3 819 €105 407–€118 387
2h 32 45.4 – 56.5 m² €3 637 €158 969–€178 545
3h 16 66 m² €3 492 €217 105–€243 839
4h 14 75.5 m² €3 382 €240 531–€270 151
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 29.3 m² 2h · 46.4 m² 3h · 66 m² 4h · 75.5 m²
− 46 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€167 302
ca €3 637 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €175 667
Arvioitu vuokratuotto €580–€710/kk
Pyyntihinta / m² €3 819/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,5 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,3

Kivinuka pysäkki 60 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,7

Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium 609 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1409 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,9

77% tunneista hyvä, 5% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 60 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Glehni park 885 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=15): kohtalainen riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,2

Rakennettu 2019; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 07.09.2026); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut6,2

Glehni park 885 m; ruokakaupat 2028 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (47 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Heli tn 1/1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,7 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 15 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +918%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 229 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 77% kahdessa parhaassa luokassa, 18% keskimmäisessä ja 5% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

60 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 7 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Mustamäe · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 110 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -9.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Heli tn 1/1 AVM-taso: €3 637/m² 2024 Q3 liian vähän kauppoja13 kauppaa liian vähän kauppoja— 2026 Q2 liian vähän kauppoja5 kauppaa liian vähän kauppoja— €3 346 2024 Q4 13 kauppaa €3 560 2025 Q1 12 kauppaa €3 644 2025 Q2 25 kauppaa €3 481 2025 Q3 11 kauppaa €3 677 2025 Q4 11 kauppaa €3 222 2026 Q1 20 kauppaa €3 220 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 637/m²
Hintahaarukka
€3 426–3 848
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 46 m²)
€175 667
Indikatiivinen pyyntihinta€3 819/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 9 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.394631, 24.651998 · kiinteistötunnus 78404:409:0055.

🚏 Kivinuka pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
60 m · 1 min
🚏 Mäepealse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
444 m · 6 min
🚏 Mäealuse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
446 m · 6 min
🚏 Mäepealse (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
468 m · 6 min
🎓 Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium
Lukio · Lukio
609 m · 8 min
🌳 Glehni park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
885 m · 12 min
🎓 Tallinna Kadaka Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
1300 m · 17 min
🧒 Tallinna Männikäbi Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1409 m · 19 min
🛒 Mustika Keskus Prisma
Supermarket · Supermarket
2028 m · 27 min
10 minuutin kävelymatkalla: 9 kohdetta, lähin pysäkki 60 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Mustamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

66 333 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.3% · 11 493
18–64 (Työikäiset) 61.6% · 40 890
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21% · 13 950

Koulutustaso (15+)

56 459 asukasta
Perusaste tai alempi 13.4% · 7 551
Keskiaste tai ammatillinen 39.5% · 22 298
Korkeakoulututkinto 44.9% · 25 342
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 1 268

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

34 988 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0% · 14
Neuvostoaika (1946–1990) 85.7% · 29 985
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 6.8% · 2 368
Uudiskohteet (2011+) 6.1% · 2 126

Eniten rakennettu aikakausi: 1961–1970.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.4%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.3%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 1.5%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 87.1%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2019
Asuntoja yhteensä76
Kerroksia8
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala4 697 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä1
Melutaso60 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120717238 · tietue päivitetty 07.09.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120717238) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78404:409:0055 · pinta-ala 4 697 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78404:409:0055) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Heli tn 1 korteriühistu (rekisteritunnus 80558801). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,79/m² / kktyypillinen asunto €135/kk · sis. käyttömaksut · Kadaka (asum) mediaani €2,93/m² / kk
Vastikkeet€0,96/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,24/m² · Kadaka (asum) mediaani €1,26/m² / kk
Korjausrahasto€16 650€4,16/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€46 357€44 195
josta korjausrahasto€11 538€6 987
Korjauskulut€11 538€6 987
Korjausrahaston saldo€16 650€19 046
Rahavarat€23 849€28 508
Vararahasto€8 710€8 710
Tilikauden tulos€155€2 174
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasu€9 7430,20
Heakord€15 4970,32
Tehnohooldus€9 5790,20
Omanikukohustused (kindlustustasud)€00,00
Reservfond€11 5380,24

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

76 asuntoa · jäseniä 72 yksityistä + 4 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (4 007 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Kadaka (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03390897) · Postinumero: 12618

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Heli tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120717238 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 07.09.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78404:409:0055 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 11 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,1–5,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=11 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2019 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Heli tn 1/1, Tallinn?

Heli tn 1/1 on vuonna 2019 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe linnaosa, jossa on 76 asuntoa. EHR-koodi on 120717238 ja kiinteistötunnus 78404:409:0055. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Heli tn 1/1?

Estiq AVM -arvio on 3 637 €/m². Arvoväli on 3 426–3 848 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €167 302.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Heli tn 1/1?

3 637 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €145 480 ja 50 m² asunnon noin €181 850. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €105 407–€118 387; 2h: €158 969–€178 545; 3h: €217 105–€243 839; 4h: €240 531–€270 151.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 819/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €175 667), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €580–€710 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,1–5,1 %.

Sopiiko Heli tn 1/1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 60 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Heli tn 1/1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 15 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 77 % oli kahdessa parhaassa ja 5 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 60 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Heli tn 1/1?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,79/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €135 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,96/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,24/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €16 650. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Kadaka (asum) 45 taloyhtiön mediaani oli €2,93/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä