Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Alevi tn 3
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Alevi tänav 3, Tallinn

Alevi tn 3 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 2026 rakennettu 12-kerroksinen asuinkerrostalo, 31 asuntoa (EHR 120305539). Estiq AVM -malliarvio on 4 285 €/m² (vaihteluväli 3 878–4 692 €/m²) 4.10.2026.

Alevi tänav 3, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
12 kerrosta 31 asuntoa EHR 120305539 ↗ Kiinteistötunnus 78401:118:0920 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Alevi tn 3 on vuonna 2026 rakennettu 12-kerroksinen asuinkerrostalo, 31 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 285/m², 8,8 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Alevi tn 3 on vuonna 2026 valmistunut 12-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 31 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (11 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 285 €/m², noin 8,8 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 46,6 m²) on noin €208 675.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2026 rakennusvuosi.

€850–€1 040/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (4 ilmoitusta tässä talossa).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta tässä talossa
Ylläpitokulut: kesä ~€87, talvi ~€187 · 100% kalustettu
4,9–5,9%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 11 46.5 – 47.7 m² €4 478 €189 661–€229 480
3h 11 58.3 – 68 m² €3 894 €233 293–€282 272
4h 9 111.4 – 116.4 m² €3 650 €370 294–€448 036
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 46.8 m² 3h · 66.2 m² 4h · 112.1 m²
− 46,6 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€208 675
ca €4 478 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €219 109
Arvioitu vuokratuotto €850–€1 040/kk
Pyyntihinta / m² €4 702/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,7

Kalev pysäkki 279 m / 4 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,8

Tallinna Tondi Kool 522 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1257 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,2

42% tunneista hyvä, 21% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 57 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Räägu park 1220 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=48): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -87,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2026; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 10.10.2016); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,4

Räägu park 1220 m; ruokakaupat 832 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,4

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (71 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Alevi tn 3

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 5,3 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 48 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -87%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 3 092 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 42% kahdessa parhaassa luokassa, 37% keskimmäisessä ja 21% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

57 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 4 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 172 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +3.2% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Alevi tn 3 AVM-taso: €4 285/m² €4 520 2024 Q3 21 kauppaa €4 723 2024 Q4 27 kauppaa €4 531 2025 Q1 25 kauppaa €4 523 2025 Q2 28 kauppaa €4 897 2025 Q3 24 kauppaa €5 068 2025 Q4 19 kauppaa €4 678 2026 Q1 17 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €5 000 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 11 €4 930 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 285/m²
Hintahaarukka
€3 878–4 692
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 46,6 m²)
€219 109
Indikatiivinen pyyntihinta€4 702/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 10 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.412171, 24.737214 · kiinteistötunnus 78401:118:0920.

🚏 Kalev pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
279 m · 4 min
🚏 Tondi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
374 m · 5 min
🚏 Ööbiku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
452 m · 6 min
🚏 Tallinn-Väike pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
501 m · 7 min
🎓 Tallinna Tondi Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
522 m · 7 min
🛒 Kotka Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
832 m · 11 min
🎓 Tallinna Lilleküla Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.2/100
991 m · 13 min
🎓 Käo Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
1129 m · 15 min
🌳 Räägu park
Park · Roheala
1220 m · 16 min
🧒 Tallinna Linnupesa Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1257 m · 17 min
10 minuutin kävelymatkalla: 10 kohdetta, lähin pysäkki 279 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2026
Asuntoja yhteensä31
Kerroksia12
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala990 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso57 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120305539 · tietue päivitetty 29.09.2026.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120305539) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:118:0920 · pinta-ala 990 m².

Käyttötarkoitus: 90% Elamumaa, 10% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:118:0920) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01036872) · Postinumero: 11313

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Alevi tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120305539 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 29.09.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:118:0920 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta tässä talossa · tuotto 4,9–5,9 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2026 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Alevi tn 3, Tallinn?

Alevi tn 3 on vuonna 2026 rakennettu 12-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 31 asuntoa. EHR-koodi on 120305539 ja kiinteistötunnus 78401:118:0920. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Alevi tn 3?

Estiq AVM -arvio on 4 285 €/m². Arvoväli on 3 878–4 692 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €208 675.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Alevi tn 3?

4 285 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €214 250 ja 75 m² asunnon noin €321 375. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €189 661–€229 480; 3h: €233 293–€282 272; 4h: €370 294–€448 036.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 702/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €219 109), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €850–€1 040 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,9–5,9 %.

Sopiiko Alevi tn 3 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 279 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Alevi tn 3 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 48 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 42 % oli kahdessa parhaassa ja 21 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 57 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä