Estiq Value / Tartu / Tartu linn / F. R. Kreutzwaldi tn 30a
Rekisteritiedot 10.10.2026 Tartu linn · Tartu

F. R. Kreutzwaldi tänav 30a, Tartu

F. R. Kreutzwaldi tn 30a (Tartu, Tartu linn) on vuonna 2005 rakennettu 1-kerroksinen asuinkerrostalo, 4 asuntoa (EHR 104047930). Estiq AVM -malliarvio on 2 772 €/m² (vaihteluväli 2 403–3 141 €/m²) 10.10.2026.

F. R. Kreutzwaldi tänav 30a, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
1 kerrosta 4 asuntoa EHR 104047930 ↗ Kiinteistötunnus 79501:005:0022 ↗ Yksityisomistus · 167903

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

F. R. Kreutzwaldi tn 30a on vuonna 2005 rakennettu 1-kerroksinen asuinkerrostalo, 4 asuntoa, arvioitu energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 772/m², 20,4 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

F. R. Kreutzwaldi tn 30a on vuonna 2005 valmistunut 1-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 4 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 4h (3 kpl). Energialuokka C (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 772 €/m², noin 20,4 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (4h, 115 m²) on noin €296 470.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2005 rakennusvuosi.

€1 610–€1 960/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 4h asunnolle (H3-9 klaster (F. R. Kreutzwaldi tn)).

📊 Markkinadata · H3-9 klaster (F. R. Kreutzwaldi tn)
Ylläpitokulut: kesä ~€213, talvi ~€450
6,7–7,7%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
4h 3 114.6 – 115.1 m² €2 578 €256 816–€335 608
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

4h · 114.9 m²
− 115 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€296 470
ca €2 578 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €311 294
Arvioitu vuokratuotto €1 610–€1 960/kk
Pyyntihinta / m² €2 707/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 109267 m / 1457 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,5

Tartu Tähtvere Riigikool 205 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 846 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,3

52% tunneista hyvä, 16% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 50 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Tähtvere park 301 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,8

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=158): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -29,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä8,5

Rakennettu 2005; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2005) perusteella odotettu luokka on C. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut6,7

Tähtvere park 301 m; ruokakaupat 2007 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (96 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2001-2010”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: F. R. Kreutzwaldi tn 30a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,4 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 158 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -29%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 704 tuntilukemasta (07.12.2025–06.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 52% kahdessa parhaassa luokassa, 32% keskimmäisessä ja 16% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

50 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 2001-2010.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 199 kauppaa · rakennusvuosi 2001-2010)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
F. R. Kreutzwaldi tn 30a AVM-taso: €2 772/m² €2 459 2024 Q3 26 kauppaa €2 392 2024 Q4 26 kauppaa €2 517 2025 Q1 30 kauppaa €2 504 2025 Q2 21 kauppaa €2 600 2025 Q3 34 kauppaa €2 473 2025 Q4 24 kauppaa €2 475 2026 Q1 26 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 284 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 12 €2 500 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 772/m²
Hintahaarukka
€2 403–3 141
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 4h · 115 m²)
€311 294
Indikatiivinen pyyntihinta€2 707/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.385725, 26.697864 · kiinteistötunnus 79501:005:0022.

🎓 Tartu Tähtvere Riigikool
Lukio · Lukio
205 m · 3 min
🌳 Tähtvere park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
301 m · 4 min
🎓 Tartu Katoliku Hariduskeskus
Peruskoulu · Arvosana: 61/100
789 m · 11 min
🧒 Tartu Lasteaed Kelluke
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
846 m · 11 min
🎓 Tartu Kesklinna Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
1069 m · 14 min
🛒 Tartu Kaubamaja Toidumaailm
Supermarket · Supermarket
2007 m · 27 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
109267 m · 1457 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2005
Asuntoja yhteensä4
Kerroksia1
Energialuokka (arvio)C ~
OmistusmuotoYksityisomistus · 167903
Tontin pinta-ala1 198 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä0
Melutaso50 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 104047930 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 104047930) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79501:005:0022 · pinta-ala 1 198 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79501:005:0022) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01668834) · Postinumero: 51006

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla F. R. Kreutzwaldi tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 104047930 Maa- ja Ruumiamet 10.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79501:005:0022 ↗ Maanmittauslaitos 10.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · H3-9 klaster (F. R. Kreutzwaldi tn) · tuotto 6,7–7,7 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=2 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2005 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa F. R. Kreutzwaldi tn 30a, Tartu?

F. R. Kreutzwaldi tn 30a on vuonna 2005 rakennettu 1-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 4 asuntoa. EHR-koodi on 104047930 ja kiinteistötunnus 79501:005:0022. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa F. R. Kreutzwaldi tn 30a?

Estiq AVM -arvio on 2 772 €/m². Arvoväli on 2 403–3 141 €/m². Tyypillisen 4h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €296 470.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa F. R. Kreutzwaldi tn 30a?

2 772 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €138 600 ja 75 m² asunnon noin €207 900. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

4h: €256 816–€335 608.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 707/m² (tyypilliselle 4h asunnolle noin €311 294), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 4h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 4h asunnon arvioitu markkinavuokra on €1 610–€1 960 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 6,7–7,7 %.

Sopiiko F. R. Kreutzwaldi tn 30a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 109267 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen F. R. Kreutzwaldi tn 30a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 158 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 52 % oli kahdessa parhaassa ja 16 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 50 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 10.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä