Estiq Value / Tallinn / Nõmme / Trummi tn 21a
Rekisteritiedot 4.10.2026 Nõmme · Tallinn

Trummi tänav 21a, Tallinn

Trummi tn 21a (Tallinn, Nõmme linnaosa) on vuonna 1971 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 8 asuntoa (EHR 101021720). Estiq AVM -malliarvio on 2 815 €/m² (vaihteluväli 2 514–3 116 €/m²) 4.10.2026.

Trummi tänav 21a, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 8 asuntoa EHR 101021720 ↗ Kiinteistötunnus 78404:409:0031 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Trummi tn 21a on vuonna 1971 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 8 asuntoa, energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 815/m², 4,8 % yli alueen Nõmme mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 685/m², 4/2026, n=28).

Trummi tn 21a on vuonna 1971 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Nõmme, 8 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (8 kpl). Energialuokka E (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 815 €/m², noin 4,8 % yli alueen Nõmme mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 685/m², 4/2026, n=28). Tyypillinen asunto (2h, 57,9 m²) on noin €162 989.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1971 rakennusvuosi.

€690–€840/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (8 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 8 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€100, talvi ~€170 · 88% kalustettu
5,1–6,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 8 57.2 – 58.5 m² €2 815 €145 549–€180 428
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 57.9 m²
− 57,9 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€162 989
ca €2 815 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €171 138
Arvioitu vuokratuotto €690–€840/kk
Pyyntihinta / m² €2 956/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,2

Kivinuka pysäkki 448 m / 6 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,1

Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium 1013 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1681 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,7

77% tunneista hyvä, 7% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 54 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Glehni park 384 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=15): kohtalainen riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,7

Rakennettu 1971; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

EHR-energiatodistus E (myönnetty 30.10.2024); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut6,3

Glehni park 384 m; ruokakaupat 2330 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,4

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (82 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Trummi tn 21a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,7 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 15 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +918%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 552 tuntilukemasta (07.12.2025–06.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 77% kahdessa parhaassa luokassa, 16% keskimmäisessä ja 7% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

54 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on 1 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Nõmme · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 185 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +2.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Trummi tn 21a AVM-taso: €2 815/m² €2 331 2024 Q3 21 kauppaa €2 336 2024 Q4 30 kauppaa €2 204 2025 Q1 21 kauppaa €2 397 2025 Q2 31 kauppaa €2 263 2025 Q3 25 kauppaa €2 515 2025 Q4 20 kauppaa €2 261 2026 Q1 26 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 562 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 11 €2 340 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 815/m²
Hintahaarukka
€2 514–3 116
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 57,9 m²)
€171 138
Indikatiivinen pyyntihinta€2 956/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 9 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.390949, 24.654075 · kiinteistötunnus 78404:409:0031.

🌳 Glehni park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
384 m · 5 min
🚏 Kivinuka pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
448 m · 6 min
🚏 Trummi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
550 m · 7 min
🚏 Mäealuse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
611 m · 8 min
🚏 Tähetorni pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
657 m · 9 min
🎓 Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium
Lukio · Lukio
1013 m · 14 min
🎓 Püha Johannese Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
1154 m · 15 min
🧒 Tallinna Männikäbi Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1681 m · 22 min
🛒 Mustika Keskus Prisma
Supermarket · Supermarket
2330 m · 31 min
10 minuutin kävelymatkalla: 9 kohdetta, lähin pysäkki 448 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Nõmme linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

34 680 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.2% · 7 011
18–64 (Työikäiset) 59.7% · 20 690
65 ja vanhemmat (Seniorit) 20.1% · 6 979

Koulutustaso (15+)

28 980 asukasta
Perusaste tai alempi 13.9% · 4 023
Keskiaste tai ammatillinen 36.2% · 10 479
Korkeakoulututkinto 48.1% · 13 935
Koulutustaso tuntematon 1.9% · 543

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

15 620 asuntoa
Historialliset (< 1945) 16.3% · 2 545
Neuvostoaika (1946–1990) 68% · 10 629
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 11.9% · 1 866
Uudiskohteet (2011+) 3.2% · 506

Eniten rakennettu aikakausi: 1946–1960.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 1%
Luokka B (Matalaenergia) 2.3%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 3.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 8.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.5%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 16.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1971
Asuntoja yhteensä8
Kerroksia5
EnergialuokkaE
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 496 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso54 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101021720 · tietue päivitetty 03.12.2024.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101021720) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78404:409:0031 · pinta-ala 1 496 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78404:409:0031) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Trummi tn 21a korteriühistu (rekisteritunnus 80022626). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,45/m² / kktyypillinen asunto €263/kk · sis. käyttömaksut · Nõmme (kaupunginosa) mediaani €3,02/m² / kk
Vastikkeet€0,68/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,35/m² · Nõmme (kaupunginosa) mediaani €1,14/m² / kk
Korjausrahasto€58 725€127/m² · alueen ylin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€3 797€17 463
josta korjausrahasto€1 952€15 613
Korjauskulut€1 952€15 613
Korjausrahaston saldo€58 725€47 877
Rahavarat€58 252€47 808
Vararahasto€767€767
Tilikauden tulos€66€159
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasud€1 1550,21
Hooldustasud€6900,12
Remonditasud€1 9520,35

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

8 asuntoa · jäseniä 8 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (463 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Nõmme (kaupunginosa) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00641204) · Postinumero: 12617

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Trummi tn

3 taloa kadulla · kadun mediaani €2 845/m² (n=3) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Trummi tn 21a Tämä talo 1971 €2 815 ~€162 989 E Aktiivinen
Trummi tn 23 1972 €2 845 ~€173 736 E Katso →
Trummi tn 23a 1974 €2 845 ~€173 736 F Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101021720 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 03.12.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78404:409:0031 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 8 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,1–6,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=8 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1971 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Trummi tn 21a, Tallinn?

Trummi tn 21a on vuonna 1971 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Nõmme linnaosa, jossa on 8 asuntoa. EHR-koodi on 101021720 ja kiinteistötunnus 78404:409:0031. Estiqin mukaan energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Trummi tn 21a?

Estiq AVM -arvio on 2 815 €/m². Arvoväli on 2 514–3 116 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €162 989.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Trummi tn 21a?

2 815 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €112 600 ja 50 m² asunnon noin €140 750. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €145 549–€180 428.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 956/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €171 138), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €690–€840 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,1–6,1 %.

Sopiiko Trummi tn 21a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 448 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Trummi tn 21a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 15 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 77 % oli kahdessa parhaassa ja 7 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 54 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Trummi tn 21a?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,45/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €263 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,68/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,35/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €58 725. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Nõmme (kaupunginosa) 203 taloyhtiön mediaani oli €3,02/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä