Estiq Value / Tallinn / Põhja-Tallinna / Niidi tn 32a
Rekisteritiedot 4.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Niidi tänav 32a, Tallinn

Niidi tn 32a (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 1938 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 5 asuntoa (EHR 101025426). Estiq AVM -malliarvio on 2 618 €/m² (vaihteluväli 2 369–2 867 €/m²) 4.10.2026.

Niidi tänav 32a, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
2 kerrosta 5 asuntoa EHR 101025426 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:2658 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Niidi tn 32a on vuonna 1938 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 5 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 618/m², 17,4 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Niidi tn 32a on vuonna 1938 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 5 asuntoa. Kantava rakenne: Teräsbetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (3 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 618 €/m², noin 17,4 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (2h, 33,3 m²) on noin €100 067.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 1938 rakennusvuosi.

€460–€560/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (20 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 20 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€108, talvi ~€156 · 92% kalustettu
5,6–6,6%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 1 22.2 m² €2 962 €59 510–€72 003
2h 3 31 – 33.5 m² €3 005 €88 657–€107 269
3h 1 52.7 m² €2 618 €124 862–€151 076
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 22.2 m² 2h · 32.6 m² 3h · 52.7 m²
− 33,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€100 067
ca €3 005 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €105 070
Arvioitu vuokratuotto €460–€560/kk
Pyyntihinta / m² €3 155/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,6 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,1

Madala pysäkki 133 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,8

Tallinna Vaba Waldorfkool 344 m; ylioppilaskokeiden taso 58.1/100; päiväkoti 208 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö8,1

80% tunneista hyvä, 4% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 45 dB (hiljainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Kopli kalmistupark 962 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,3

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=104): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -62,9%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,1

Rakennettu 1938; kantava rakenne Teräsbetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 21.01.2020); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,7

Kopli kalmistupark 962 m; ruokakaupat 743 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (125 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Niidi tn 32a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 104 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -63%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 544 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 80% kahdessa parhaassa luokassa, 16% keskimmäisessä ja 4% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

45 dB Lden · hiljainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 282 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +6.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Niidi tn 32a AVM-taso: €2 618/m² €3 264 2024 Q3 35 kauppaa €3 256 2024 Q4 42 kauppaa €2 801 2025 Q1 33 kauppaa €2 911 2025 Q2 47 kauppaa €3 401 2025 Q3 39 kauppaa €3 468 2025 Q4 33 kauppaa €2 985 2026 Q1 40 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 520 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 13 €3 200 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 618/m²
Hintahaarukka
€2 369–2 867
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 33,3 m²)
€105 070
Indikatiivinen pyyntihinta€3 155/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 12 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.450476, 24.697457 · kiinteistötunnus 78401:101:2658.

🚏 Madala pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
133 m · 2 min
🚏 Niidi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
144 m · 2 min
🧒 Ilmapuu Waldorflasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
208 m · 3 min
🚏 Lõime pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
255 m · 3 min
🚏 Kari pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
266 m · 4 min
🎓 Tallinna Vaba Waldorfkool
Lukio · Arvosana: 58.1/100
344 m · 5 min
🧒 Pelguranna Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
395 m · 5 min
🎓 Karjamaa Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
608 m · 8 min
🛒 Sõle Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
743 m · 10 min
🛒 Stroomi Keskus Maxima XX
Supermarketti · Päivittäistavarat
763 m · 10 min
🎓 Tallinna Avatud Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
894 m · 12 min
🌳 Kopli kalmistupark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
962 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 12 kohdetta, lähin pysäkki 133 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1938
Asuntoja yhteensä5
Kerroksia2
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala558 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTeräsbetoni
Hissejä0
Melutaso45 dB (hiljainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101025426 · tietue päivitetty 31.05.2025.

Teräsbetoni · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101025426) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:2658 · pinta-ala 558 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:101:2658) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00644068) · Postinumero: 10314

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Niidi tn

5 taloa kadulla · kadun mediaani €2 692/m² (n=5) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Niidi tn 4 1939 €2 702 ~€377 445 E ~ Katso →
Niidi tn 6 1930 €2 702 ~€51 588 E ~ Katso →
Niidi tn 9 1946 €2 692 ~€110 788 E ~ Katso →
Niidi tn 32a Tämä talo 1938 €2 618 ~€100 067 C Aktiivinen
Niidi tn 40 1963 €2 600 ~€127 591 F Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101025426 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 31.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:2658 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 20 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,6–6,6 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=20 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1938 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Niidi tn 32a, Tallinn?

Niidi tn 32a on vuonna 1938 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 5 asuntoa. EHR-koodi on 101025426 ja kiinteistötunnus 78401:101:2658. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Niidi tn 32a?

Estiq AVM -arvio on 2 618 €/m². Arvoväli on 2 369–2 867 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €100 067.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Niidi tn 32a?

2 618 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €104 720 ja 50 m² asunnon noin €130 900. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €59 510–€72 003; 2h: €88 657–€107 269; 3h: €124 862–€151 076.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 155/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €105 070), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €460–€560 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,6–6,6 %.

Sopiiko Niidi tn 32a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 133 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Niidi tn 32a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 104 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 80 % oli kahdessa parhaassa ja 4 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 45 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä