Estiq Value / Tallinn / Lasnamäe / Mustakivi tee 25a

Mustakivi tee 25a, Tallinn

Mustakivi tee 25a (Tallinn, Lasnamäe linnaosa) on vuonna 2020 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa. Estiq AVM -malliarvio on 3 156 €/m² (vaihteluväli 2 916–3 396 €/m²) 13.10.2026.

Mustakivi tee 25a, Tallinn – rakennuksen ja asuntojen arvokortti, €/m²
5 kerrosta 1 asuntoa

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Mustakivi tee 25a on vuonna 2020 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa, arvioitu energialuokka A. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 156/m², 31,3 % yli alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151).

Mustakivi tee 25a on vuonna 2020 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe, 1 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Energialuokka A (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 156 €/m², noin 31,3 % yli alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151). Tyypillinen asunto (2h) on noin €155 275.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka A, maantason pysäköinti ja 2020 rakennusvuosi.

€590–€720/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (6 ilmoitusta tässä talossa).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta tässä talossa
Ylläpitokulut: kesä ~€87, talvi ~€143 · 100% kalustettu
4,5–5,5%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

− 49,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€155 275
ca €3 156 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €163 039
Arvioitu vuokratuotto €590–€720/kk
Pyyntihinta / m² €3 314/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,1

Kurina pysäkki 138 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,2

Tallinna Läänemere Gümnaasium 673 m; ylioppilaskokeiden taso 58.7/100; päiväkoti 453 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,6

81% tunneista hyvä, 6% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Tondiraba park 737 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,3

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=217): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -17,1%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2020; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys9,8

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2020) perusteella odotettu luokka on A. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,6

Tondiraba park 737 m; ruokakaupat 153 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (95 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Mustakivi tee 25a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,0 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 217 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -17%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 585 tuntilukemasta (07.12.2025–07.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 81% kahdessa parhaassa luokassa, 13% keskimmäisessä ja 6% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Lasnamäe · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 208 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Mustakivi tee 25a AVM-taso: €3 156/m² €3 204 2024 Q3 22 kauppaa €3 344 2024 Q4 30 kauppaa €3 335 2025 Q1 30 kauppaa €3 417 2025 Q2 31 kauppaa €3 468 2025 Q3 32 kauppaa €3 588 2025 Q4 28 kauppaa €3 568 2026 Q1 21 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 654 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 14 €3 720 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 156/m²
Hintahaarukka
€2 916–3 396
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h)
€163 039
Indikatiivinen pyyntihinta€3 314/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 17 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.449099, 24.860397 · kiinteistötunnus ei julkisessa rekisterissä.

🚏 Kurina pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
138 m · 2 min
🚏 Läänemere tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
150 m · 2 min
🛒 Linnamäe Coop Konsum
Supermarketti · Päivittäistavarat
153 m · 2 min
🚏 Linnamäe tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
218 m · 3 min
🚏 Kuristiku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
443 m · 6 min
🧒 Tallinna Linnamäe Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
453 m · 6 min
🧒 Tallinna Kihnu Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
487 m · 6 min
🛒 Tähesaju Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
519 m · 7 min
🧒 Tallinna Vormsi Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
541 m · 7 min
🧒 Tallinna Muhu Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
571 m · 8 min
🎓 Tallinna Läänemere Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 58.7/100
673 m · 9 min
🌳 Tondiraba park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
737 m · 10 min
🎓 Tallinna Linnamäe Vene Lütseum
Lukio · Arvosana: 65.8/100
781 m · 10 min
🌳 Tondiloo park (Kivila park)
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
815 m · 11 min
🎓 Tallinna Täiskasvanute Gümnaasium
Lukio · Lukio
893 m · 12 min
🛒 Läänemere Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
899 m · 12 min
🛒 Lasnamäe Centrum Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
905 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 17 kohdetta, lähin pysäkki 138 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Lasnamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

115 038 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.9% · 20 581
18–64 (Työikäiset) 60.3% · 69 411
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21.8% · 25 046

Koulutustaso (15+)

97 565 asukasta
Perusaste tai alempi 13.8% · 13 499
Keskiaste tai ammatillinen 42.6% · 41 563
Korkeakoulututkinto 40.3% · 39 336
Koulutustaso tuntematon 3.2% · 3 167

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

55 815 asuntoa
Historialliset (< 1945) 1.1% · 598
Neuvostoaika (1946–1990) 79.4% · 44 295
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 12.9% · 7 173
Uudiskohteet (2011+) 6.5% · 3 613

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.8%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.8%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 79.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 1.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2020
Asuntoja yhteensä1
Kerroksia5
Energialuokka (arvio)A ~
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Rakennusta ei löytynyt EHR:stä.

Paikallavalubetoni.

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

Kiinteistöyksikköä ei löytynyt rekisteristä — maatietoja ei näytetä.

Maa- ja Ruumiamet →

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: CU03871327) · Postinumero: 13912

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Mustakivi tee

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Mustakivi tee 25 1987 €2 782 ~€122 307 D Katso →
Mustakivi tee 25a Tämä talo 2020 €3 156 ~€155 275 A ~ Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · ei julkisessa rekisterissä Maa- ja Ruumiamet — —
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · ei julkisessa rekisterissä Maanmittauslaitos — —
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta tässä talossa · tuotto 4,5–5,5 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

A · tämä rakennus Lähes nollaenergiatalo Erittäin matala energiankulutus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2020 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Arvioitu energialuokka A: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Mustakivi tee 25a, Tallinn?

Mustakivi tee 25a on vuonna 2020 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe linnaosa, jossa on 1 asuntoa. EHR-koodi on ei julkisessa rekisterissä ja kiinteistötunnus ei julkisessa rekisterissä. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka A.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Mustakivi tee 25a?

Estiq AVM -arvio on 3 156 €/m². Arvoväli on 2 916–3 396 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €155 275.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Mustakivi tee 25a?

3 156 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €126 240 ja 50 m² asunnon noin €157 800. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

Huoneistojakauman tiedot päivittyvät.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 314/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €163 039), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €590–€720 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,5–5,5 %.

Sopiiko Mustakivi tee 25a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 138 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Mustakivi tee 25a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 217 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 81 % oli kahdessa parhaassa ja 6 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä