Estiq Value / Tallinn / Põhja-Tallinna / Helme tn 14/1
Rekisteritiedot 7.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Helme tänav 14/1, Tallinn

Helme tn 14/1 (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 2011 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 25 asuntoa (EHR 120600041). Estiq AVM -malliarvio on 4 086 €/m² (vaihteluväli 3 698–4 474 €/m²) 7.10.2026.

Helme tänav 14/1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 25 asuntoa EHR 120600041 ↗ Kiinteistötunnus 78408:803:0091 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Helme tn 14/1 on vuonna 2011 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 25 asuntoa, arvioitu energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 086/m², 28,9 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Helme tn 14/1 on vuonna 2011 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 25 asuntoa. Kantava rakenne: Teräsbetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (10 kpl). Energialuokka B (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 086 €/m², noin 28,9 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (3h, 71,3 m²) on noin €275 075.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2011 rakennusvuosi.

€940–€1 140/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (Põhja-Tallinna alue (4 ilmoitusta, sama rakennusaikakausi)).

📊 Markkinadata · Põhja-Tallinna alue (4 ilmoitusta, sama rakennusaikakausi)
4,0–5,0%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 3 33.4 – 34.5 m² €4 577 €140 006–€169 399
2h 9 47.7 – 68.7 m² €4 086 €202 271–€244 737
3h 10 70.3 – 72.6 m² €3 858 €248 943–€301 208
4h 3 89.8 – 105.8 m² €3 949 €359 171–€434 578
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 33.8 m² 2h · 54.7 m² 3h · 71.3 m² 4h · 100.5 m²
− 71,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€275 075
ca €3 858 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €288 829
Arvioitu vuokratuotto €940–€1 140/kk
Pyyntihinta / m² €4 051/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,7

Helme pysäkki 299 m / 4 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,4

Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasium 106 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1046 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

67% tunneista hyvä, 9% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 53 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Stroomi rannapark 750 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,9

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=12): kohonnut riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2011; kantava rakenne Teräsbetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2011) perusteella odotettu luokka on B. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,8

Stroomi rannapark 750 m; ruokakaupat 781 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä6,9

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (24 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2011-2015”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Helme tn 14/1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 12 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +284%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 054 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 67% kahdessa parhaassa luokassa, 24% keskimmäisessä ja 9% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

53 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi 2011-2015.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 60 kauppaa · rakennusvuosi 2011-2015)
Kaupat
Helme tn 14/1 AVM-taso: €4 086/m² 2024 Q4 liian vähän kauppoja10 kauppaa liian vähän kauppoja— 2025 Q1 liian vähän kauppoja2 kauppaa liian vähän kauppoja— 2026 Q1 liian vähän kauppoja4 kauppaa liian vähän kauppoja— 2026 Q2 liian vähän kauppoja3 kauppaa liian vähän kauppoja— €3 538 2024 Q3 14 kauppaa €4 282 2025 Q2 10 kauppaa €4 266 2025 Q3 10 kauppaa €4 531 2025 Q4 7 kauppaa

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 086/m²
Hintahaarukka
€3 698–4 474
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 71,3 m²)
€288 829
Indikatiivinen pyyntihinta€4 051/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.438172, 24.701876 · kiinteistötunnus 78408:803:0091.

🎓 Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasium
Lukio · Lukio
106 m · 1 min
🚏 Helme pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
299 m · 4 min
🎓 Ehte Humanitaargümnaasium
Lukio · Arvosana: 48.2/100
392 m · 5 min
🚏 Kolde puiestee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
452 m · 6 min
🚏 Helme (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
493 m · 7 min
🎓 Tallinna Heleni Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
498 m · 7 min
🚏 Nisu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
573 m · 8 min
🌳 Stroomi rannapark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
750 m · 10 min
🛒 Sõle Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
781 m · 10 min
🛒 Stroomi Keskus Maxima XX
Supermarketti · Päivittäistavarat
833 m · 11 min
🧒 Pelguranna Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1046 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 299 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2011
Asuntoja yhteensä25
Kerroksia5
Energialuokka (arvio)B ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala3 536 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTeräsbetoni
Hissejä1
Melutaso53 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120600041 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Teräsbetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120600041) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78408:803:0091 · pinta-ala 3 536 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78408:803:0091) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Helme tn 14 korteriühistu (rekisteritunnus 80330289). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,06/m² / kktyypillinen asunto €200/kk · sis. käyttömaksut · Pelgulinna (asum) mediaani €2,89/m² / kk
Vastikkeet€1,24/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,49/m² · Pelgulinna (asum) mediaani €1,31/m² / kk
Korjausrahasto€52 042€16/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€47 979€29 823
josta korjausrahasto€19 003€1 929
Korjauskulut€19 003€1 929
Korjausrahaston saldo€52 042€49 979
Rahavarat€60 768€58 125
Vararahasto€8 085€8 065
Tilikauden tulos€806€534
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasud€8 6390,22
Hooldustasud€5 6310,15
Heakorratasud€14 7060,38
Remonditasud€19 0030,49

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

50 asuntoa · jäseniä 73 yksityistä + 3 yritystä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 216 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Pelgulinna (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE02001252) · Postinumero: 10614

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Helme tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Helme tn 14/1 Tämä talo 2011 €4 086 ~€275 075 B ~ Aktiivinen
Helme tn 16/2 2012 €4 084 ~€274 547 B ~ Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120600041 Maa- ja Ruumiamet 07.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78408:803:0091 ↗ Maanmittauslaitos 07.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · Põhja-Tallinna alue (4 ilmoitusta, sama rakennusaikakausi) · tuotto 4,0–5,0 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2011 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Helme tn 14/1, Tallinn?

Helme tn 14/1 on vuonna 2011 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 25 asuntoa. EHR-koodi on 120600041 ja kiinteistötunnus 78408:803:0091. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Helme tn 14/1?

Estiq AVM -arvio on 4 086 €/m². Arvoväli on 3 698–4 474 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €275 075.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Helme tn 14/1?

4 086 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €204 300 ja 75 m² asunnon noin €306 450. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €140 006–€169 399; 2h: €202 271–€244 737; 3h: €248 943–€301 208; 4h: €359 171–€434 578.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 051/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €288 829), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €940–€1 140 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,0–5,0 %.

Sopiiko Helme tn 14/1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 299 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Helme tn 14/1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 12 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 67 % oli kahdessa parhaassa ja 9 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 53 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Helme tn 14/1?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,06/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €200 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,24/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,49/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €52 042. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Pelgulinna (asum) 217 taloyhtiön mediaani oli €2,89/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 07.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä