Estiq Value / Tallinn / Põhja-Tallinna / Uus-Volta tn 9/1
Rekisteritiedot 4.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Uus-Volta tänav 9/1, Tallinn

Uus-Volta tn 9/1 (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 2023 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 25 asuntoa (EHR 101043926). Estiq AVM -malliarvio on 4 971 €/m² (vaihteluväli 4 499–5 443 €/m²) 4.10.2026.

Uus-Volta tänav 9/1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
3 kerrosta 25 asuntoa EHR 101043926 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:6761 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Uus-Volta tn 9/1 on vuonna 2023 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 25 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 971/m², 56,9 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Uus-Volta tn 9/1 on vuonna 2023 valmistunut 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 25 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (22 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 971 €/m², noin 56,9 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (3h, 120,4 m²) on noin €692 661.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2023 rakennusvuosi.

€1 720–€2 110/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (10 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 10 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€176, talvi ~€262 · 100% kalustettu
2,8–3,8%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 3 113.7 – 121.6 m² €5 753 €618 528–€748 385
3h 22 120.3 – 168.5 m² €5 753 €660 180–€798 781
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 118.8 m² 3h · 126.8 m²
− 120,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€692 661
ca €5 753 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €727 294
Arvioitu vuokratuotto €1 720–€2 110/kk
Pyyntihinta / m² €6 041/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,7

Miinisadam pysäkki 278 m / 4 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,1

Tallinna Avatud Kool 558 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 777 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,7

78% tunneista hyvä, 5% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 53 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Kalamaja kalmistupark 659 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=62): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +321,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2023; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 02.07.2021); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Kalamaja kalmistupark 659 m; ruokakaupat 446 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (128 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Uus-Volta tn 9/1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 62 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +321%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 3 377 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 78% kahdessa parhaassa luokassa, 17% keskimmäisessä ja 5% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

53 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 220 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Kalamaja (asum) · rakennusvuosi 2021 ... · €5 989 (2026 Q1) +14.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Uus-Volta tn 9/1 AVM-taso: €4 971/m² €4 300 2024 Q3 21 kauppaa €4 457 2024 Q4 19 kauppaa €4 520 2025 Q1 16 kauppaa €4 661 2025 Q2 36 kauppaa €5 244 2025 Q3 48 kauppaa €5 452 2025 Q4 39 kauppaa €5 184 2026 Q1 34 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €5 954 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 7 €5 760 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 971/m²
Hintahaarukka
€4 499–5 443
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 120,4 m²)
€727 294
Indikatiivinen pyyntihinta€6 041/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 10 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.448451, 24.721673 · kiinteistötunnus 78401:101:6761.

🚏 Miinisadam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
278 m · 4 min
🚏 Krulli (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
355 m · 5 min
🚏 Krulli pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
362 m · 5 min
🚏 Noblessneri pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
415 m · 6 min
🛒 Arsenal Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
446 m · 6 min
🎓 Tallinna Avatud Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
558 m · 7 min
🎓 Kalamaja Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
648 m · 9 min
🌳 Kalamaja kalmistupark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
659 m · 9 min
🧒 Mõmmipesa lastehoid
Lasteaed · Alusharidus
777 m · 10 min
🎓 Ristiku Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
876 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 10 kohdetta, lähin pysäkki 278 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2023
Asuntoja yhteensä25
Kerroksia3
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala7 013 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä0
Melutaso53 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101043926 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101043926) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:6761 · pinta-ala 7 013 m².

Käyttötarkoitus: 60% Elamumaa, 40% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:101:6761) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Uus-Volta tn 9 korteriühistu (rekisteritunnus 80610422). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€163 / kkvastikkeet ilman käyttömaksuja
Vastikkeet€204 054vuodessa, ilman käyttömaksuja
Korjausrahasto€2 550saldo vuoden lopussa
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20242023
Vastikkeet€204 054€198 047
Korjausrahaston saldo€2 550€0
Rahavarat€2 152€6 732
Vararahasto€5 406€5 406
Tilikauden tulos€0−€3

jäseniä 39 yksityistä + 54 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). Vertailu: alueen Põhja-Tallinn (kaupunginosa) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: ME00659545) · Postinumero: 10416

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Uus-Volta tn

3 taloa kadulla · kadun mediaani €5 105/m² (n=3) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Uus-Volta tn 6/1 2026 €5 161 ~€258 050 A Katso →
Uus-Volta tn 6/2 2026 €5 105 ~€255 250 A Katso →
Uus-Volta tn 9/1 Tämä talo 2023 €4 971 ~€692 661 C Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101043926 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:6761 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 10 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 2,8–3,8 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=10 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2023 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Uus-Volta tn 9/1, Tallinn?

Uus-Volta tn 9/1 on vuonna 2023 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 25 asuntoa. EHR-koodi on 101043926 ja kiinteistötunnus 78401:101:6761. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Uus-Volta tn 9/1?

Estiq AVM -arvio on 4 971 €/m². Arvoväli on 4 499–5 443 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €692 661.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Uus-Volta tn 9/1?

4 971 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €248 550 ja 75 m² asunnon noin €372 825. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €618 528–€748 385; 3h: €660 180–€798 781.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €6 041/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €727 294), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €1 720–€2 110 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 2,8–3,8 %.

Sopiiko Uus-Volta tn 9/1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 278 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Uus-Volta tn 9/1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 62 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 78 % oli kahdessa parhaassa ja 5 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 53 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Uus-Volta tn 9/1?

Taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi taloyhtiölle €163 kuukaudessa, lisäksi käyttömaksut. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €2 550. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä