Estiq Value / Tallinn / Haabersti / Rehe põik 2/3
Rekisteritiedot 8.10.2026 Haabersti · Tallinn

Rehe põik 2/3, Tallinn

Rehe põik 2/3 (Tallinn, Haabersti linnaosa) on vuonna 2017 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 20 asuntoa (EHR 120766593). Estiq AVM -malliarvio on 3 510 €/m² (vaihteluväli 3 177–3 843 €/m²) 8.10.2026.

Rehe põik 2/3, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 20 asuntoa EHR 120766593 ↗ Kiinteistötunnus 78406:604:0025 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Rehe põik 2/3 on vuonna 2017 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 20 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 510/m², 30,5 % yli alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96).

Rehe põik 2/3 on vuonna 2017 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti, 20 asuntoa. Kantava rakenne: Kevytbetoniharkko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (11 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 510 €/m², noin 30,5 % yli alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96). Tyypillinen asunto (2h, 45,7 m²) on noin €168 496.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2017 rakennusvuosi.

€610–€750/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (7 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 7 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€113, talvi ~€193 · 86% kalustettu
4,3–5,3%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 11 42.3 – 59 m² €3 687 €155 492–€188 137
3h 5 59 – 66.1 m² €3 375 €193 342–€233 933
4h 4 75.7 – 82.6 m² €3 255 €238 313–€288 346
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 46.6 m² 3h · 63.3 m² 4h · 80.9 m²
− 45,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€168 496
ca €3 687 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €176 921
Arvioitu vuokratuotto €610–€750/kk
Pyyntihinta / m² €3 871/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,5 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Rehe pysäkki 110 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut4,8

Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium 1257 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1874 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,4

80% tunneista hyvä, 5% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 54 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Glehni park 1454 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=11): matala riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,2

Rakennettu 2017; kantava rakenne Kevytbetoniharkko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 29.01.2025); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut5,1

Glehni park 1454 m; ruokakaupat 2612 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (113 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Rehe põik 2/3

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: kohtalainen · indeksi 5,0 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 11 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -62%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 562 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 80% kahdessa parhaassa luokassa, 15% keskimmäisessä ja 5% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

54 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on 1 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 100–150 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Haabersti · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 260 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +3.3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Rehe põik 2/3 AVM-taso: €3 510/m² €3 066 2024 Q3 39 kauppaa €3 170 2024 Q4 43 kauppaa €3 264 2025 Q1 35 kauppaa €3 338 2025 Q2 30 kauppaa €3 077 2025 Q3 45 kauppaa €3 421 2025 Q4 32 kauppaa €3 371 2026 Q1 24 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 122 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 12 €3 450 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 510/m²
Hintahaarukka
€3 177–3 843
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 45,7 m²)
€176 921
Indikatiivinen pyyntihinta€3 871/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 8 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.396797, 24.636761 · kiinteistötunnus 78406:604:0025.

🚏 Rehe pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
110 m · 1 min
🚏 Mäepealse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
503 m · 7 min
🚏 Mäepealse (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
557 m · 7 min
🚏 Kassi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
574 m · 8 min
🎓 Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium
Lukio · Lukio
1257 m · 17 min
🌳 Glehni park
Park · Roheala
1454 m · 19 min
🧒 Meelespea Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1874 m · 25 min
🛒 Mustika Keskus Prisma
Supermarket · Supermarket
2612 m · 35 min
10 minuutin kävelymatkalla: 8 kohdetta, lähin pysäkki 110 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Haabersti linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

46 750 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.7% · 9 208
18–64 (Työikäiset) 60% · 28 038
65 ja vanhemmat (Seniorit) 20.3% · 9 504

Koulutustaso (15+)

38 987 asukasta
Perusaste tai alempi 12.6% · 4 918
Keskiaste tai ammatillinen 37.7% · 14 686
Korkeakoulututkinto 47.6% · 18 572
Koulutustaso tuntematon 2.1% · 811

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

22 911 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0.3% · 80
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 15 057
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 16.1% · 3 691
Uudiskohteet (2011+) 16.8% · 3 860

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 7.5%
Luokka B (Matalaenergia) 9.3%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 10.8%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 5.3%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.7%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2017
Asuntoja yhteensä20
Kerroksia4
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala6 810 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneKevytbetoniharkko
Hissejä1
Melutaso54 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120766593 · tietue päivitetty 29.01.2025.

Kevytbetoniharkko · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120766593) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78406:604:0025 · pinta-ala 6 810 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78406:604:0025) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Rehe põik 2 korteriühistu (rekisteritunnus 80426612). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,06/m² / kktyypillinen asunto €167/kk · sis. käyttömaksut · Astangu (asum) mediaani €2,77/m² / kk
Vastikkeet€1,07/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,16/m² · Astangu (asum) mediaani €0,96/m² / kk
Korjausrahasto€31 495€9,09/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€44 668€39 970
josta korjausrahasto€6 806€7 954
Korjauskulut€7 636€7 954
Korjausrahaston saldo€31 495€29 981
Rahavarat€41 583€37 296
Vararahasto€7 840€7 840
Tilikauden tulos€2 478−€169
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasu€9 6930,23
Tehnohooldus€11 6890,28
Heakorratööd€15 1760,36
Omanikukohustus€1 3040,03
Remonditasud€6 8060,16

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

60 asuntoa · jäseniä 59 yksityistä + 1 yritystä · taloyhtiöllä on 3 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 466 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Astangu (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03482883) · Postinumero: 12620

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Rehe põik

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120766593 Maa- ja Ruumiamet 08.10.2026 (EHR-tietue 29.01.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78406:604:0025 ↗ Maanmittauslaitos 08.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 7 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,3–5,3 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=7 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2017 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Rehe põik 2/3, Tallinn?

Rehe põik 2/3 on vuonna 2017 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti linnaosa, jossa on 20 asuntoa. EHR-koodi on 120766593 ja kiinteistötunnus 78406:604:0025. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Rehe põik 2/3?

Estiq AVM -arvio on 3 510 €/m². Arvoväli on 3 177–3 843 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €168 496.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Rehe põik 2/3?

3 510 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €140 400 ja 50 m² asunnon noin €175 500. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €155 492–€188 137; 3h: €193 342–€233 933; 4h: €238 313–€288 346.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 871/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €176 921), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €610–€750 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,3–5,3 %.

Sopiiko Rehe põik 2/3 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 110 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Rehe põik 2/3 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 11 tapahtumaa (taso: kohtalainen). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 80 % oli kahdessa parhaassa ja 5 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 54 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (100–150 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Rehe põik 2/3?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,06/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €167 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,07/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,16/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €31 495. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Astangu (asum) 34 taloyhtiön mediaani oli €2,77/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 08.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä