Käytämme välttämättömiä evästeitä sivuston toimintaan. Suostumuksellasi käytämme myös Google Analytics 4 -kävijätilastoja ja Tawk.to-livechatia; Google ja tawk.to voivat käsitellä tietoja Yhdysvalloissa. Voit peruuttaa suostumuksen milloin tahansa alatunnisteen linkistä ”Hallitse evästeitä”.
Evästeluettelo ·
Tietosuojaseloste
Välttämättömät
Istunto, tietoturva ja evästevalintasi muistaminen.
Aina käytössä
Analytiikka (Google Analytics 4)
Koostetilastot sivuston käytöstä. Palveluntarjoaja: Google Ireland Ltd / Google LLC.
Livechat (Tawk.to)
Lataa chat-ikkunan sivun kulmaan. Palveluntarjoaja: tawk.to inc.
E. Särgava allee 1a (Tallinn, Pirita linnaosa) on vuonna 2022 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 2 asuntoa (EHR 120868116). Estiq AVM -malliarvio on 3 518 €/m² (vaihteluväli 3 128–3 908 €/m²) 8.10.2026.
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot
E. Särgava allee 1a on vuonna 2022 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 2 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 518/m², 16,7 % yli alueen Pirita mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 015/m², 4/2026, n=13).
E. Särgava allee 1a on vuonna 2022 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Pirita, 2 asuntoa. Kantava rakenne: Kevytbetoniharkko (EHR). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).
Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 518 €/m², noin 16,7 % yli alueen Pirita mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 015/m², 4/2026, n=13). Tyypillinen asunto (5h, 189,5 m²) on noin €593 704.
✓ Sopii erinomaisesti
Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.
⚠ Huomioitavaa
Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2022 rakennusvuosi.
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€666 661
ca €3 518 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu.€699 994
Arvioitu vuokratuotto
€2 280–€2 670/kk
Pyyntihinta / m²
€3 694/m²
Neuvotteluvara
3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.
Estiq Building Scorecard™
8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.
Kokonaispisteet 8,1 / 10
Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä
Sijainti ja yhteydet8,8
Jussi pysäkki 250 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.
Paino 20%
Koulutus ja koulut6,9
Tallinna Läänemere Gümnaasium 245 m; ylioppilaskokeiden taso 58.7/100; päiväkoti 312 m.
Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,8
76% tunneista hyvä, 8% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 56 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Priisle park 1012 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.
Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,2
PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=57): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -15,5%.
Paino 10%
Kunto ja ikä9,8
Rakennettu 2022; kantava rakenne Kevytbetoniharkko.
Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9
EHR-energiatodistus B (myönnetty 17.07.2018); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.
Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,8
Priisle park 1012 m; ruokakaupat 629 m.
Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6
Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (119 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”koko alue”).
Paino 10%
Ympäristö ja turvallisuus: E. Särgava allee 1a
Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.
Turvallisuus
Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,3 / 10
Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 57 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -16%.
Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.
Lähde: PPA:n avoin data.
Ilmanlaatu
Kohtalainen
Viimeisen 12 kk:n 3 215 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 76% kahdessa parhaassa luokassa, 16% keskimmäisessä ja 8% kahdessa huonoimmassa viidestä.
Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.
Melu
56 dB Lden · havaittava
Arvioitu tieliikennemelu on 3 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).
Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.
Radon maaperässä
Tavanomainen · 30–50 kBq/m³
Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.
Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.
Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).
Hintatrendi ja myyntistrategia
Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Pirita · otos: koko alue.
Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m²
(Otos: 243 kauppaa · koko alue)
Kaupat
✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu.
+7.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Mallioletus: 4,6–5,4 % bruttotuotto Estiq AVM -arvosta; kuukausivuokra on johdettu siitä, ei mitattu
Estiq AVM
2026 malliparametrit
Tilastollinen
Arviointimetodologia
Estiq AVM
Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja)
2026 mallipainotukset
Tilastollinen
Rakennuksen energialuokan selitys
Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.
B · tämä rakennus
Matalapäästöinen energiatalo
Erittäin hyvä lämmöneristys
Keskeiset riskitekijät
Vuoden 2022 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.
Usein kysytyt kysymykset (UKK)
Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.
Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa E. Särgava allee 1a, Tallinn?
E. Särgava allee 1a on vuonna 2022 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Pirita linnaosa, jossa on 2 asuntoa. EHR-koodi on 120868116 ja kiinteistötunnus 78402:208:6540. Estiqin mukaan energialuokka B.
Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa E. Särgava allee 1a?
Estiq AVM -arvio on 3 518 €/m². Arvoväli on 3 128–3 908 €/m². Tyypillisen 5h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €593 704.
Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa E. Särgava allee 1a?
3 518 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €140 720 ja 50 m² asunnon noin €175 900. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.
Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?
Huoneistojakauman tiedot päivittyvät.
Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 290/m² (tyypilliselle 5h asunnolle noin €623 389), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.
Paljonko vuokratuottoa 5h asunnosta voi saada?
Hyväkuntoisen 5h asunnon arvioitu markkinavuokra on €2 280–€2 670 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,6–5,4 %.
Sopiiko E. Särgava allee 1a asuntosijoitukseen?
Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 250 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.
Millainen on osoitteen E. Särgava allee 1a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?
Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 57 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 76 % oli kahdessa parhaassa ja 8 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 56 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.
Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?
Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →
Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?
Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.
Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 08.10.2026.
Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?
Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.