Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Lennuki tn 2
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Lennuki tänav 2, Tallinn

Lennuki tn 2 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 2026 rakennettu 30-kerroksinen asuinkerrostalo, 153 asuntoa (EHR 121391733). Estiq AVM -malliarvio on 6 176 €/m² (vaihteluväli 5 589–6 763 €/m²) 4.10.2026.

Lennuki tänav 2, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
30 kerrosta 153 asuntoa EHR 121391733 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:6942 ↗ Yksityisomistus · 100101 Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Lennuki tn 2 on vuonna 2026 rakennettu 30-kerroksinen asuinkerrostalo, 153 asuntoa, energialuokka A. Estiq AVM -vertailuarvo on €6 176/m², 56,8 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Lennuki tn 2 on vuonna 2026 valmistunut 30-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 153 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (52 kpl). Energialuokka A (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 6 176 €/m², noin 56,8 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 55,3 m²) on noin €362 326.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka A, maantason pysäköinti ja 2026 rakennusvuosi.

€960–€1 180/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (15 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 15 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€86, talvi ~€133 · 100% kalustettu
3,0–4,0%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 20 20.8 – 37 m² €7 110 €166 655–€201 643
2h 52 54.8 – 57.1 m² €6 552 €329 091–€398 181
3h 36 73.2 – 81.6 m² €6 863 €480 733–€581 660
4h 39 113.6 – 153.6 m² €7 145 €766 248–€927 117
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 25.9 m² 2h · 55.5 m² 3h · 77.4 m² 4h · 118.5 m²
− 55,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€362 326
ca €6 552 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €380 442
Arvioitu vuokratuotto €960–€1 180/kk
Pyyntihinta / m² €6 880/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
8,2 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,9

Hotell Olümpia pysäkki 209 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,0

EBS Gümnaasium 34 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 550 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,7

51% tunneista hyvä, 16% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Lembitu park 227 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=1541): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +16,8%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2026; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys9,8

EHR-energiatodistus A (myönnetty 21.04.2023); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut9,1

Lembitu park 227 m; ruokakaupat 75 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,4

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (71 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Lennuki tn 2

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 9,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 1541 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +17%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 117 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 51% kahdessa parhaassa luokassa, 33% keskimmäisessä ja 16% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 172 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +3.2% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Lennuki tn 2 AVM-taso: €6 176/m² €4 520 2024 Q3 21 kauppaa €4 723 2024 Q4 27 kauppaa €4 531 2025 Q1 25 kauppaa €4 523 2025 Q2 28 kauppaa €4 897 2025 Q3 24 kauppaa €5 068 2025 Q4 19 kauppaa €4 678 2026 Q1 17 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €5 000 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 11 €4 930 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€6 176/m²
Hintahaarukka
€5 589–6 763
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 55,3 m²)
€380 442
Indikatiivinen pyyntihinta€6 880/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 15 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.432391, 24.756928 · kiinteistötunnus 78401:101:6942.

🎓 EBS Gümnaasium
Lukio · Lukio
34 m · 1 min
🛒 Stockmann Delikatess
Supermarketti · Päivittäistavarat
75 m · 1 min
🚏 Hotell Olümpia pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
209 m · 3 min
🌳 Lembitu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
227 m · 3 min
🚏 Lennuki pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
249 m · 3 min
🚏 Estonia 7 pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
255 m · 3 min
🚏 Tornimäe pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
257 m · 3 min
🎓 Tallinna 21. Kool
Lukio · Arvosana: 75/100
356 m · 5 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
372 m · 5 min
🛒 Solaris Toidupood
Supermarketti · Päivittäistavarat
380 m · 5 min
🛒 Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
405 m · 5 min
🎓 Tallinna Südalinna Kool
Lukio · Arvosana: 44.1/100
458 m · 6 min
🌳 Tammsaare park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
465 m · 6 min
🧒 Tallinna Liivamäe Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
550 m · 7 min
🛒 Nautica Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
877 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 15 kohdetta, lähin pysäkki 209 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2026
Asuntoja yhteensä153
Kerroksia30
EnergialuokkaA
OmistusmuotoYksityisomistus · 100101
Tontin pinta-ala6 917 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä10
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121391733 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 10.

EHR-portaali (koodi: 121391733) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:6942 · pinta-ala 6 917 m².

Käyttötarkoitus: 55% Elamumaa, 40% uhiskondlike_ehitiste_maa.

Kiinteistökartta (78401:101:6942) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE04055748) · Postinumero: 10114

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Lennuki tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121391733 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:6942 ↗ Maanmittauslaitos 13.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 15 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 3,0–4,0 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=15 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

A · tämä rakennus Lähes nollaenergiatalo Erittäin matala energiankulutus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2026 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka A: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Lennuki tn 2, Tallinn?

Lennuki tn 2 on vuonna 2026 rakennettu 30-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 153 asuntoa. EHR-koodi on 121391733 ja kiinteistötunnus 78401:101:6942. Estiqin mukaan energialuokka A.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Lennuki tn 2?

Estiq AVM -arvio on 6 176 €/m². Arvoväli on 5 589–6 763 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €362 326.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Lennuki tn 2?

6 176 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €308 800 ja 75 m² asunnon noin €463 200. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €166 655–€201 643; 2h: €329 091–€398 181; 3h: €480 733–€581 660; 4h: €766 248–€927 117.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €6 880/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €380 442), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €960–€1 180 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,0–4,0 %.

Sopiiko Lennuki tn 2 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 209 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Lennuki tn 2 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 1541 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 51 % oli kahdessa parhaassa ja 16 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä