Estiq Value / Tallinn / Põhja-Tallinna / Merimetsa tee 8/3
Rekisteritiedot 8.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Merimetsa tee 8/3, Tallinn

Merimetsa tee 8/3 (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 2026 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa (EHR 121402086). Estiq AVM -malliarvio on 4 421 €/m² (vaihteluväli 4 001–4 841 €/m²) 8.10.2026.

Merimetsa tee 8/3, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 1 asuntoa EHR 121402086 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:5251 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Merimetsa tee 8/3 on vuonna 2026 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa, energialuokka A. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 421/m², 39,5 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Merimetsa tee 8/3 on vuonna 2026 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 1 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Energialuokka A (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 421 €/m², noin 39,5 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (2h) on noin €217 513.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka A, maantason pysäköinti ja 2026 rakennusvuosi.

€870–€1 060/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
4,8–5,8%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

− 49,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€217 513
ca €4 421 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €228 389
Arvioitu vuokratuotto €870–€1 060/kk
Pyyntihinta / m² €4 642/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,8

Hipodroom (ajutine) pysäkki 254 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,7

Mäepealse Erakool 567 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1622 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,2

63% tunneista hyvä, 13% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 56 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Cederhelmi park 1183 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=138): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +10,6%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2026; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys9,8

EHR-energiatodistus A (myönnetty 05.05.2023); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,0

Cederhelmi park 1183 m; ruokakaupat 1137 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (128 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Merimetsa tee 8/3

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,7 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 138 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +11%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 405 tuntilukemasta (07.12.2025–13.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 63% kahdessa parhaassa luokassa, 24% keskimmäisessä ja 13% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

56 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 3 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 220 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +14.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Merimetsa tee 8/3 AVM-taso: €4 421/m² €4 300 2024 Q3 21 kauppaa €4 457 2024 Q4 19 kauppaa €4 520 2025 Q1 16 kauppaa €4 661 2025 Q2 36 kauppaa €5 244 2025 Q3 48 kauppaa €5 452 2025 Q4 39 kauppaa €5 184 2026 Q1 34 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €5 954 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 7 €5 760 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 421/m²
Hintahaarukka
€4 001–4 841
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h)
€228 389
Indikatiivinen pyyntihinta€4 642/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 10 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.431649, 24.704720 · kiinteistötunnus 78401:101:5251.

🚏 Hipodroom (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
254 m · 3 min
🚏 Lille pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
443 m · 6 min
🚏 Hipodroom pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
449 m · 6 min
🚏 Pirni pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
456 m · 6 min
🎓 Mäepealse Erakool
Peruskoulu · Peruskoulu
567 m · 8 min
🎓 Kool 21. sajandil
Lukio · Arvosana: 41.9/100
644 m · 9 min
🎓 Eurogümnaasium
Lukio · Arvosana: 40.9/100
644 m · 9 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarket · Supermarket
1137 m · 15 min
🌳 Cederhelmi park
Park · Roheala
1183 m · 16 min
🧒 Tallinna Tihase Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1622 m · 22 min
10 minuutin kävelymatkalla: 10 kohdetta, lähin pysäkki 254 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2026
Asuntoja yhteensä1
Kerroksia6
EnergialuokkaA
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 615 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä5
Melutaso56 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121402086 · tietue päivitetty 10.07.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 5.

EHR-portaali (koodi: 121402086) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:5251 · pinta-ala 1 615 m².

Käyttötarkoitus: 85% Elamumaa, 15% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:101:5251) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE04096068) · Postinumero: 10614

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Merimetsa tee

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121402086 Maa- ja Ruumiamet 08.10.2026 (EHR-tietue 10.07.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:5251 ↗ Maanmittauslaitos 23.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,8–5,8 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

A · tämä rakennus Lähes nollaenergiatalo Erittäin matala energiankulutus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2026 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka A: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Merimetsa tee 8/3, Tallinn?

Merimetsa tee 8/3 on vuonna 2026 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 1 asuntoa. EHR-koodi on 121402086 ja kiinteistötunnus 78401:101:5251. Estiqin mukaan energialuokka A.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Merimetsa tee 8/3?

Estiq AVM -arvio on 4 421 €/m². Arvoväli on 4 001–4 841 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €217 513.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Merimetsa tee 8/3?

4 421 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €176 840 ja 50 m² asunnon noin €221 050. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

Huoneistojakauman tiedot päivittyvät.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 642/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €228 389), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €870–€1 060 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,8–5,8 %.

Sopiiko Merimetsa tee 8/3 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 254 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Merimetsa tee 8/3 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 138 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 63 % oli kahdessa parhaassa ja 13 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 56 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 08.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä