Estiq Value / Tallinn / Tallinn / Kollane tn 7
Rekisteritiedot 4.10.2026 Tallinn · Tallinn

Kollane tänav 7, Tallinn

Kollane tn 7 (Tallinn, Tallinn linnaosa) on vuonna 2006 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 27 asuntoa (EHR 120261893). Estiq AVM -malliarvio on 3 871 €/m² (vaihteluväli 3 503–4 239 €/m²) 4.10.2026.

Kollane tänav 7, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 27 asuntoa EHR 120261893 ↗ Kiinteistötunnus 78401:113:0210 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kollane tn 7 on vuonna 2006 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 27 asuntoa, energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 871/m², 29,2 % yli alueen Tallinn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 997/m², 10/2026, n=8213).

Kollane tn 7 on vuonna 2006 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tallinn, 27 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (17 kpl). Energialuokka D (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 871 €/m², noin 29,2 % yli alueen Tallinn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 997/m², 10/2026, n=8213). Tyypillinen asunto (2h, 54,1 m²) on noin €209 421.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka D, maantason pysäköinti ja 2006 rakennusvuosi.

€760–€930/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (2 ilmoitusta tässä talossa).

📊 Markkinadata · 2 ilmoitusta tässä talossa
Ylläpitokulut: kesä ~€65, talvi ~€125 · 100% kalustettu
4,4–5,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 3 31.3 m² €4 269 €120 926–€146 314
2h 17 45.4 – 56.8 m² €3 871 €186 023–€225 077
3h 7 69.4 – 83.8 m² €3 619 €241 054–€291 662
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 31.3 m² 2h · 53.1 m² 3h · 73.6 m²
− 54,1 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€209 421
ca €3 871 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €219 892
Arvioitu vuokratuotto €760–€930/kk
Pyyntihinta / m² €4 065/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,6 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Laulupeo pysäkki 168 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,6

Kadrioru Saksa Gümnaasium 174 m; ylioppilaskokeiden taso 60.7/100; päiväkoti 800 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,3

60% tunneista hyvä, 11% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 63 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Politseiaed 705 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,8

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=158): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -29,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä8,3

Rakennettu 2006; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

EHR-energiatodistus D (myönnetty 10.02.2011, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,7

Politseiaed 705 m; ruokakaupat 88 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (463 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2001-2010”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kollane tn 7

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,4 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 158 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -29%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 857 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 60% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 11% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

63 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 10 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2025 Q1–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tallinn · otos: rakennusvuosi 2001-2010.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 738 kauppaa · rakennusvuosi 2001-2010)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +5.3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kollane tn 7 AVM-taso: €3 871/m² €2 872 2025 Q1 129 kauppaa €2 823 2025 Q2 146 kauppaa €2 834 2025 Q3 155 kauppaa €2 899 2025 Q4 133 kauppaa €3 024 2026 Q1 116 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 997 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 59 €3 100 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 871/m²
Hintahaarukka
€3 503–4 239
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 54,1 m²)
€219 892
Indikatiivinen pyyntihinta€4 065/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.434177, 24.775523 · kiinteistötunnus 78401:113:0210.

🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
88 m · 1 min
🚏 Laulupeo pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
168 m · 2 min
🎓 Kadrioru Saksa Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.7/100
174 m · 2 min
🚏 Keskturg pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
346 m · 5 min
🎓 Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.5/100
406 m · 5 min
🚏 F. R. Kreutzwaldi (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
414 m · 6 min
🚏 Bussijaam (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
431 m · 6 min
🎓 Tallinna 21. Kool
Lukio · Arvosana: 75/100
541 m · 7 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
705 m · 9 min
🧒 Tallinna Asunduse Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
800 m · 11 min
🌳 Kadrioru park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
925 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 168 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tallinn linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2006
Asuntoja yhteensä27
Kerroksia5
EnergialuokkaD
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala840 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso63 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120261893 · tietue päivitetty 01.10.2024.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120261893) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:113:0210 · pinta-ala 840 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:113:0210) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Kollane tn 7 korteriühistu (rekisteritunnus 80239301). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,66/m² / kktyypillinen asunto €161/kk · sis. käyttömaksut · Raua (asum) mediaani €3,26/m² / kk
Vastikkeet€1,34/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,28/m² · Raua (asum) mediaani €1,39/m² / kk
Korjausrahasto€21 781€14/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€24 292€25 408
josta korjausrahasto€5 071€6 893
Korjauskulut€5 071€6 893
Korjausrahaston saldo€21 781€16 665
Rahavarat€24 597€19 465
Vararahasto€1 935€1 935
Tilikauden tulos€11−€33
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€5 4750,30
Heakorratasud€8 8730,49
Haldustasud€4 8730,27
Remonditasud€5 0710,28

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

27 asuntoa · jäseniä 24 yksityistä + 3 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 512 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Raua (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01149530) · Postinumero: 10147

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Kollane tn

0 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120261893 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 01.10.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:113:0210 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 2 ilmoitusta tässä talossa · tuotto 4,4–5,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=2 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2006 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kollane tn 7, Tallinn?

Kollane tn 7 on vuonna 2006 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tallinn linnaosa, jossa on 27 asuntoa. EHR-koodi on 120261893 ja kiinteistötunnus 78401:113:0210. Estiqin mukaan energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kollane tn 7?

Estiq AVM -arvio on 3 871 €/m². Arvoväli on 3 503–4 239 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €209 421.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Kollane tn 7?

3 871 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €154 840 ja 50 m² asunnon noin €193 550. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €120 926–€146 314; 2h: €186 023–€225 077; 3h: €241 054–€291 662.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 065/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €219 892), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €760–€930 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,4–5,4 %.

Sopiiko Kollane tn 7 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 168 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kollane tn 7 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 158 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 60 % oli kahdessa parhaassa ja 11 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 63 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Kollane tn 7?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,66/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €161 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,34/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,28/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €21 781. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Raua (asum) 76 taloyhtiön mediaani oli €3,26/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä